Güldem Şahan ve Topun İki Rengi

2

Geçen bir arkadaşım dedi ki, tanıdığım kişilerin kitaplarını okumaktan korkarım, ya beğenmezsem diye. Bende durum tam tersi. Ben tanıdığım için daha bir bağlanırım kitaba, sahiplenirim biraz da diğer kitaplara göre daha öncelik gösteririm. İşte onlardan biridir Güldem Şahan. İlk romanı Gülgez, 2006 yılında Everest Yayınları İlk Roman Ödülü’nü aldığında işte demiştim, boşuna sevmiyorum ben bu kadını.

Sonra çocuk kitapları yazdı, yazdığı kitaplar okullarda seçmeli kitap olarak okutuluyor ki, kızım Duru’da ilkokuldayken onun kitaplarını hem evde hem okulda severek okudu. Yazarından imzalı kitap keyfini ilk olarak Güldem Şahan ile yaşadı. Belki de kitap aşkı oradan geliyor kim bilir.

Uzun bir süre yazmaya ara vermişti. Sağlık, iş, koşturma derken aslında bu ara çok uzamıştı. Kendisiyle konuşmalarımızda hep bir şeyler karaladığını, boş durmadığını görüyordum ama hak ettiği yerde olmadığını da söylemeden edemiyordum. Dili, eğitimci kimliği, hayat tecrübesi, anneliği, kariyeri, kimlikleri ve daha pek çok sıfat onun mutlaka yeni bir kitap çıkarması ve çok okura ulaşmasını işaret ediyordu.

Sonunda uzun bir aradan sonra kaleme aldığı yepyeni romanı “Topun İki Rengi” nin artık kitapçılarda olduğunu haber verdiğinde çok mutlu oldum. Dünyadaki adaletsizliğe dikkat çeken ve bunu bir kez daha sorgulamamızı sağlayan kitap, 2016 Yaşar Kemal Öykü Ödülleri’nde mansiyon ödülüne değer görülen “Çocuk ve Savaş” başlıklı üçlemenin Martı ve Savaş’tan sonraki ikinci halkası. Üstelik savaş mağduru çocuklara ve Aylan Bebeğin anısına ithaf edilmiş bir barış türküsü Topun İki Rengi.

Yaşamak istiyoruz kardeşçe
Lanet olsun bombalarınıza, füzelerinize
Sesleniyoruz biz geleceğe
Hadi susma, sen de söyle
Barışa çağrıdır bu şarkı
Sen de söyle
Sen de söyle…

İçten kalemiyle okurun kalbine seslenmeyi bilen Güldem Şahan, Ortadoğu’nun zorlu topraklarıyla Kuzey Amerika’nın ışıltılı kentleri arasındaki uçurumu gözler önüne serdiği bu romanında topun birleştirici gücüne dikkat çekiyor. Topun, birisi siyah-beyaz ve eski, diğeri rengârenk iki ayrı yüzüne vurgu yapan yazar, bir yanda refah, huzur ve mutluluğu; diğer yanda yoksulluğu, acıyı ve savaşı resmediyor.

Kardeşçe, dostça ve barış içerisinde bir yaşamın hayaliyle yaşayan çocukların sesi, nefesi olmayı hedefleyen ve Tudem Yayın Grubu’ndan çıkan Topun İki Rengi, sağırlaşan, körleşen, duyarsızlaşan bir dünyanın isyan haykırışına dönüşüyor.

Güldem Şahan’ı ilk defa okuyorsanız bağımlısı olabilirsiniz. O yüzden www.guldemsahan.com sitesinden öykülerini okumaya devam edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Öğrencilerim için tatil kitapları seçerken rastladım bu kitaba. Acaba onları üzer mi bu kitap diye düşünürken yorumlarınızı okudum. Bana çok yardımcı oldunuz. Teşekkürler…Mesude Çelikçi Ermihan ANKARA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz