Hayatı paylaşmak için engel yok

4

Sağ ayağımın tarak kemiğini kırdım birkaç ay önce. Birkaç gün ayağımı kullanamadım, aman allahım kattım ortalığı birbirine. ‘Sıkılıyorum, çok işim var hepsi kaldı, ay bu atel beni geriyor…’ Dayanamadım çıkardım ateli, ayağım tam iyileşmeden sekmeye başladım kuş gibi. Şansım vardı çünkü, çıkarıp idare etme şansım vardı.

Kızım okulda yaşadığı olayları anlatırken bazen kendini tam ifade edemiyor. Gerek heyecandan gerek çok şeyi kısa zamanda anlatma isteğinden. ‘Yavaş ol biraz, heyecan yapmadan tane tane anlat’ deyip kızıyorum zaman zaman. Ama o beni anlıyor ve istediğim gibi davranıyor. Çocuğumu özgürce yönetiyorum.

Ya bu kadar seçme şansı olmayan anneler…Tekrar yürüme, tekrar konuşma şansı olmayanlar…Hep başımıza gelince oturup düşünürüz, olumsuzluk yaşadığımızda ders çıkarır, kendi durumumuza şükretme durumlarına gireriz.  Oysa tüm hayatı bu şekilde, engelle geçecek o kadar çok çocuk, anne, ebeveyn var ki. Hepimizin vardır çevresinde mutlaka bir engelli ya da bir engelli ile yaşayan. Peki onlar ne yaşar, ne hisseder, çözümü nasıl ve nerede bulurlar…

10-16 Mayıs ülkemizde engelliler haftası olarak kutlanıyor. Bu haftada genellikle engellilerin yaşadığı sorunlar, çözüm önerileri konuşulmakta. Sorunları göğüslemeye çalışan, aşmak için çırpınanların başında engelli çocukların anneleri geliyor.

Engelli bir çocuğu büyüten bir anne, evladını savaşa yollamış anneler kadar yoğun stres yaşıyor. Yaşanan hüzün, mutluluk, azim ve başarılar satır aralarında kaybolup gitmemeli.

Engelli çocuk yetiştiren, pek çok konuda mücadele veren annelerin sesine kulak vermek için  16 Mayıs çarşamba saat 14:00′ te E-Bebek Çamlıca’da bir toplantı var. . Engelli çocuk büyüten annelerimizin paylaşacaklarını dinleyeceğiz.

Katılımcılar:

 * Otizmli çocuğu için çabalarken çok sayıda engelli çocuğa umut olan Algı Özel Eğitim Merkezi‘nin kurucularından Parin Yakupyan,

 * Dağhan’ın annesi CNN Türk’ün sevilen yüzü Özge Uzun,

* E-bebek ailesinin annesi Hande Yuvakuran,

* Özel eğitim öğretmeni Aylin Atasagun.

Söyleşinin Detayları

Hande Yuvakuran: Moderatör

Parin Yakupyan: Otizmli bir çocuğun annesi olmak. Özge Uzun: Dağhan’ı büyütürken…

Aylin Atasagun: Özel eğitimde aile rehberliginin önemi

Uzman Psikolog Yeşim Tuna: Engelli çocuğu büyütürken annelerin karşılaştığı sosyal ve psikolojik güçlükler. Stresle başa çıkabilme yolları

Soru-yanıtlar ve konukların paylaşımları

Tarih:16 Mayıs 2012 Çarsamba

Yer: E-bebek Çamlıca Seminer Salonu Saat: 14:00-16:00

Uzman psikologlar, özel eğitimcilerin katılacağı söyleşiye ben katılıyorum, sizi de bekleriz.

 

4 YORUMLAR

  1. Böyle bir konuya parmak basarak aslında hayatın içinde, bazen yanıbaşımızda olan engelli annelerini biraz daha anlamak ve yaşadıklarını paylaşmak adına katılmak isterdim ama çalışma saatleri malum, duyarlılğınızdan dolayı emek veren tüm ekibi tebrik ediyorum.

  2. Başka bir ilde yaşadığım için katılamayacağım ancak herzaman bu konuda tüm toplumu duyarlı olmaya her ortamda davet etmeye devam edeceğim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz