Hedeflerini Yüksek Tutanlar İçin Verimli Çalışma Yöntemleri

0

Çocuklara küçük yaştan itibaren düzenli ve verimli çalışma alışkanlığı kazandırmak onların hayatta istedikleri yere ulaşmalarını kolaylaştıracağı için ebeveynlerin ve öğretmenlerin temel görevlerinden birisidir. Ancak verimli çalışmak uzun saatler boyunca çalışmak anlamına gelmez. Yapılan bilimsel araştırmalar son derece başarılı öğrencilerin aslında akranlarından daha az ama daha etkili çalıştığını göstermektedir.

Daha Az ve Daha Yoğun Çalışın

Sosyal medyanın dikkat dağıtıcı olarak görüldüğü çağımızda öğrencilerin ve yetişkinlerin büyük bir kısmı aynı anda birden çok işle uğraşmaktadır. Ancak aynı anda birden fazla uğraşmak başarıyı baltalayabilir, çünkü beynin her bir işe ayrıca odaklanması vakit kaybına neden olur.

Başarılı çalışmanın formülünün odaklanma yoğunluğu ile harcanan zamanın çarpımı olduğunu düşünebilirsiniz. Yani yalnızca dersine odaklanmış bir öğrencinin harcadığı bir saat, dikkati dağılan bir öğrenciye göre daha verimlidir.

Daha yoğun çalışabilmek için uzman hocalardan özel ders alma yöntemini denemek mümkündür. Özel ders ücretleri konuya göre değişiklik gösterebilir, yani bir matematik dersi bir tarih dersine oranla bütçenize daha uygun olabilir.

Etkisiz Öğrenme Teknikleri

Etkili olduğu zannedilen geleneksel çalışma yöntemleri bazen verimli değildir. Bir sınava hazırlanırken ezbercilik yapmak, verimli öğrenmenin yerini alır ve sınav sonrasında yaygın olarak konular öğrencinin aklından uçar, gider.

Etkisiz ders çalışma teknikleri arasında başta tek bir konuyu uzun süre çalışmak ve ezberlemek için cümleleri defalarca tekrarlamak olmak üzere, başka bir konuya geçmeden önce bir konuyu tekrar tekrar gözden geçirmek, aynı metni tekrar tekrar okumak, metinlerin içindeki önemli görülen kavramlara odaklanmak ve alınan notları gözden geçirmek bulunur.

Yüksek Yoğunluklu Çalışma Alışkanlıkları

Araştırmacılar, çeşitli tekniklerin, öğrencilerin günlük çalışma alışkanlıklarına dahil edildiğinde sürdürülebilir öğrenmeyi ve akılda tutmayı arttırdığını bulmuşlardır. Bu teknikler zordur ve bazen kısa vadede etkisiz görülse dahi uzun vadede konu çalışılan konuda ustalaşmayı sağlarlar.

Ön Test

Bir içeriği öğrenmeden önce soruları, yanlış bile olsa, yanıtlama alıştırması öğrenme oranını arttırır. Yapılan araştırmalar ön testin çalışma süresini kısalttığını göstermiştir.

Aralıklı Çalışmak

Çalışma süresine ara vermenin, yani farklı günlerde kısa bir süre için bir konuya odaklanmanın uzun çalışma seanslarından akılda tutmayı ve hatırlamayı toplu çalışmalardan daha fazla iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu süreçte öğrencinin kendi kendisini sınaması için bilgi kartı oluşturmasının da etkili olduğu görülmüştür.

Kendi Kendini Test Etmek

Öğrencinin kendisini sınaması bir tür aktif erişim uygulamasıdır. Özellikle yeni bir kavram öğrenirken bir sınav veya testte çıkabilecek soru türlerini düşünerek sınav soruları hazırlamak öğrenmeyi etkin hale getirir.

Uygulamaları Birleştirmek

Bir konuyu öğrenene kadar sürekli o konuda pratik yapmak yaygın bir uygulamadır. Ancak yapılan araştırmalar konuları benzer konularla karıştırıp pratik yapmanın daha etkili olduğunu göstermiştir. Yani sadece çarpma problemleri değil, bütün işlemleri gerektiren problemleri çözmek daha etkilidir.

Özetlemek ve Düşünmek

Bir metni ezberleyene kadar okumak yerine özetini çıkarmak ve üzerinde düşünmek daha etkili sonuçlar verecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz