Hisseli harikalar kumpanyası açıyor perdesini…

0

Tiyatroma dokunma! Haftalardır sosyal medyada bu sloganı okuyor, forumları takip ediyor, elimden geldiğince desteklemeye çalışıyorum. Çünkü ben tiyatro ile büyümüş bir kadınım. Annem her ne kadar coğrafya öğretmeni olsa da, her yıl öğrencilerini en az üç kez toparlar ve tiyatroya özellikle de okuluna ve evimize yakın olan eski adıyla Müsahipzade Celal Sahnesi’ne götürürdü, tabii ben de yanında.

Kızımı da tiyatro sevgisiyle büyütüyorum. İlk kez üç yaşında gitti tiyatroya, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ne. Şu an sekiz yaşında ve her oyunu izlemeye çalışıyoruz beraber. Hal böyle olunca da tiyatroları, tiyatrocuların yönetmesinden daha doğal bir şey düşünemiyorum pek tabii ki.

Hafta sonu öyle bir oyun, öyle oyuncular ve öyle bir sanatçı izledim ki, bu ülkede hala güzel şeyler olduğuna dair tekrar umutlar yeşerdi gönlümde. Çok değerli Müjdat Gezen’i tanımayan yoktur herhalde. Onun sanata verdiği önem ve değer, yetiştirdiği öğrencilerden belli oluyor zaten, çok fazla lafa gerek yok. Ama Actor Studio ‘yu duydunuz mu bilmiyorum. Ben sadece Amerika’da olan ve müzikal oyuncu yetiştiren bir yer olarak biliyordum. Oysa Türkiye’de de varmış.  Sadece Müjdat Gezen Sanat Merkezi bünyesinde çağdaş eğitim vererek tiyatro, sinema, televizyon ve müzikal oyuncu yetiştiriyormuş. İşte biz cumartesi akşamı, bu öğrencilerin sergilediği ve hepimizin hayatında farklı bir yeri olan Hisseli Harikalar Kumpanyası ‘nı izledik. Çiçek Dilligil’in gecesini gündüzüne katarak yönettiği oyuna yine onun davetlisi olarak gittim. Harika gençler yetiştirmişler, sahne tozunu yutmuş, keyifle, hissederek oynayan gençler o kadar etkileyici bir oyun çıkardılar ki anlatmak mümkün değil. Küçük bir kasabada çadır tiyatrosu ile yaşamlarını sürdüren bir ekibin, İstanbul hayaliyle yanıp tutuşurken ellerine geçen fırsatla İstanbul’a gelişini ve yaşadıkları bir dizi olayı anlatan Hisseli Harikalar Kumpanyası  emeğin, çabanın, sanatın, yeteneğin ve gerçekten sevgiyle yapılan işin önemini gösterdi tüm salona. Mehlika Caferi’nin assolistliği, ağaların namus kavgası, Nataşa’nın cilveli dansları ve Çiçek Dilligil’in hocalığı, ablalığı, koçluğu…Hepsi harikaydı. Bugün buraya yazıyorum;harika sanatçılar yetişiyor MSM Actor Studio’da ve çok yakında hepsini çok güzel yerlerde göreceğiz emin olun, demedi demeyin. Siz en iyisi mi bu yetenekleri ilk keşfeden olun ve bir gün oyunlarını izleyin.

 

 

 

www.mujdatgezensanatmerkezi.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz