İçtiğiniz Sütün Yararlarını Ne Kadar Biliyorsunuz?

1

Süt doğumdan itibaren hayatımızda var olan besin kaynağıdır. İçerdiği kalsiyum sayesinde diş ve kemik sağlığına, zayıflamaya, tok tutmaya kadar birçok fayda sağlıyor. Sütün faydaları hakkında neredeyse her gün yeni bir bilgi karşımıza çıkıyor. Bu bilgiler ışığında  sütle ilgili detayları ve sütün faydalarını blogumda paylaşmak istedim;

Süt hakkında bilinmesi gerekenler:

Market raflarında gördüğümüz sütler yağ oranlarına göre 3 farklı şekilde sunuluyor.

Yağlı sütler: Yağ oranı azaltılmamış ve tüm enerji miktarı korunmuş sütlerdir. %3 ile %3,4 oranlarında yağ içerirler.

Light/Yarım Yağlı Sütler: Tam yağlı sütteki yağın azaltılması ile üretilirler. Yağ oranı %1 veya %2 oranındadır.

Yağsız/Ekstra Light Sütler: Sıfır yağ oranına sahiptirler. Diğer süt gruplarına göre daha az kaloriye sahip olduklarından, kilo problemi olanların ve kalp damar hastalarının tercih etmesi önerilir.

Önemli bir nokta da şu: Sütün yağının azaltılması sütün besin değerini azaltmaz. Sadece verdiği enerjinin azalmasına neden olur.

Mesela “Light” ibaresi, sütün içindeki enerji değerinin diğer süt guruplarına göre daha az olduğunu göstermek için kullanılır. Light sütler de aynı miktarda kalsiyum, protein, mineral ve vitaminler içerir. Normal yani yağlı sütten tek farkı daha az yağ ve kalori içermeleridir.

Uzmanlar, sütün faydalarından yararlanabilmek, kemik yapısı, diş sağlığı, çocukların zihinsel gelişimi, kilo kontrolü için yaşamımızın her döneminde günde 2-3 bardak süt tüketmemizi öneriyor. Günlük beslenmede besinsel kalsiyumun neredeyse yüzde 70’i süt ve süt ürünlerinden geliyor. Tam yeşil sebzelerden ve kurutulmuş meyvelerden gelen oran sadece yaklaşık %16 iken %6-7’si maden suyundan sağlanır.

Sütten aldığımız kalsiyum, protein gibi faydaları yeşil yapraklı sebzelerden de alabiliriz elbette ancak, bir yetişkinin günlük kalsiyum ihtiyacının 800 mg olduğunu düşünürsek bunun tamamının yeşil yapraklı sebzeler marul, roka, maydanoz ya da dereotu yiyerek karşılanması mümkün değil. Bu miktarı karşılamak için günde 6 adet marul, 4 bağ roka ya da 1 kilo kuru fasulye yememiz gerekir ki, kişilerin bu besinleri bir günde bu miktarlarda tüketmeleri gerçekçi ve mümkün değildir. Hele ki yeşil sebzelerle arası iyi olmayan bir eşiniz ya da çocuğunuz varsa… Oysa 2 bardak süt ve 2 kase yoğurt tüketerek günlük kalsiyum ihtiyacımızın tamamını karşılayabiliriz.

1 Yorum

  1. Hayattaki en büyük hedeflerimden bir tanesi çocuklara kitap okuma sevgisi ve süt içme alışkanlığı kazandırmak. Özellikle günün birinde kendi çocuğum olursa ona bu ikisini çok iyi bir biçimde aşılayacağıma söz vermiştim. Kızım oldu. Ancak süt alerjisi var :-( Sadece kitap okuma konusunda odaklandım artık. İçtiğiniz Sütün Yararlarını Ne Kadar Biliyorsunuz başlığını görünce heyecanlandım :-) Yazı için elinize sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz