İda’nın Gölgesinde – Sergi

0

İda ile 2019 yılı Ağustos ayında tanıştım. Sıcak bir İzmir akşamüstüydü, Torlak Çiftliği’nin huzur veren bahçesine yeni gelmiş, yerine alışmaya çalışan, güçlü duran ama biraz mahzun. Benden biraz büyüktü, 1200 yaşında. Kazdağları’nda yol yapımı için sökülen zeytin ağaçlarından biriydi. Belki de bu sebepten mahzun göründü bana. Sıkı sıkı sarıldım ve kulağıma “şimdi huzurluyum” diye fısıldadığını duydum. Armağan ve Fatih Portakal çifti ona Torlak Çiftliği’nde yeniden can vermişler, yuva olmuşlardı. Hatta üç beş yıl sonra meyve verir diye konuşmalara şahit oldum.

Aradan üç yıl geçti ve bugün İda, yaşam enerjisini, hayata tutunmayı, yeniden doğmayı, dişil enerjiyi, bilgeliği, tevazuyu gücü simgeledi. Torlak Çiftliği’ne, oradan bir şekilde geçen her canlıya, emeğini, alın terini akıtan her insana ses oldu, güç oldu.

Şimdi sıra doğanın en büyük mucizelerinden olan zeytin ağacı İda’nın daha çok insana ilham vermesi için “İda’nın Gölgesinde” adlı sergide buluşmada. Taştan seramiğe, camdan gümüşe, yağlı boyadan porselene, fotoğraftan altına doğanın malzemelerini ruhu ve elleriyle şekillendirenler bu sergide buluşuyor.

Ben de 19 Kasım Cumartesi günü saat 15.00’de yeni kitabım Kendi Ayak İzini Oluşturan Kadınlar ile bu özel sergide olacağım. Öncesinde psikolojik sermaye konusunda bir sohbet ve ardından kitap imzalamak için sizlerle birlikte olmayı  çok isterim. Hem iz bırakan kadınlar ve onların harika eserleriyle tanışmak hem de Pintura Urla Sanat Galerisi’nde güzel zaman geçirmek için hepinizi bekleriz.

Sergi 12 Kasım’da saat 15.00’de açılacak ve diğer günler 12.00 – 19.00 arası ücretsiz gezilebilecek.

Blend1601, Antik Fırın, Ikona, Pintura Urla, Absorberr katkılarıyla hazırlanan serginin sanatçıları;

Anıl SAYIN

Ayzıt UYSAL

Buket YAŞAR

Deniz ÇAKMAKÇI

Özlen YÜCELMİŞ

Pınar BAKLAN

Seda AYARMAN

Sibel AKÇİL

Sinem YAYMAN

Şükran ÜNAL

Yeşim SANATÇI

Zeliha ESER

Özel Etkinliklere gelince…

Bilge KEYKUBAT ile “Ölümsüz Zeytin Ağacı İle Aydınlanma Yolu” 13 Kasım Pazar – 15.00

Banu TOZLUYURT ile “Kendi Ayak İzini Oluşturan Kadınlar” Söyleşi ve İmza Günü – 19 Kasım Cumartesi 15.00

Neslin KIZILKAYA ile “Anahtar Sensin” – 20 Kasım Pazar – 15.00

Benan BİLEK ile “Gece Tuşları” Söyleşi ve İmza Günü – 26 Kasım Cumartesi – 15.00

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz