İkizlerin Eğlenceli Maceraları – Prematüre Şampiyonlar

2

Ali ve Cem Özyiğit. Çok zor bir hamilelikten sonra 28 haftalık ve 900 gram olarak doğan prematüre şampiyonlar. Simge ve Ahmet Özyiğit’in şu an 8 yaşında olan dünya tatlısı ikizleri. İkisi de benimle saatlerce konuşsun dediğim bir gün geçirdim onlarla. Ali ve Cem o kadar bilinçliler ki, hikayelerini babaları bana anlatırken onlar da sürekli sohbetimize dahil olup onu onayladılar ya da komik anılarını anlatarak beni şaşırttılar. O yaşta neler yaşadıklarını bu kadar net ve açık anlatan kaç çocuk vardır bilemiyorum. “Banu Abla, biz biraz erken doğmuşuz, prematüre yani” derken, kendilerine olan güvenlerini, anlatma isteklerini görmenizi isterdim. Hele kitaplarını bir imzalamaları var, özenerek, tüm dikkatlerini vererek.

Yaşadıklarını, anne karnında başlayan mücadelelerini, bugün Cem’in hala taktığı afoyu saklamak yerine gururla anlatıp paylaşan bu iki çocuğun niye kahraman olduklarını anlamak çok da zor değil. O kadar bilinçli ve paylaşıma açık anne babanın evlatları ki, daha 8 yaşında başkalarının hayatlarına dokunmaya başlamışlar bile.

Ahmet, Simge,Ali, Cem Özyiğit

Simge Özyiğit çok zor ve mucizevi bir hamilelik geçiriyor. 31 Temmuz 2011’de maalesef erken doğum yapıyor. Ali ve Cem 80 gün kuvözde kalıyorlar. Cem’in erken doğumdan dolayı sağ tarafı zayıf. Ali, Cem’den daha uzun süre entübe kalmış yani akciğer desteği almış. Uzun süre borulara bağlı yaşamış. Bir gün eşi ağlayarak Ahmet Bey’i aramış ve Ali’nin kustuğunu, bir şeylerin hastanede ters gittiğini söylemiş. Meğer Ali kendi kendine hortumu çıkarmış ve o gün milat olmuş onun için. Babası o gün, “Ali büyüyünce dalgıç olacak, nefesi çok kuvvetli” demiş ve gerçekten de bugün suyun altından çıkmayan, Ocean Kids (Okyanus Çocukları) yarışmasında birincilik madalyası alan bir sporcu.

Cem’in macerası biraz daha beklenmedik çünkü, özellikle sağ tarafını etkileyen ve Serebral Palsi (CP) denilen hastalığa sebep olan kanama olmuş. Doktorlar fazla yapılacak bir şeyin olmadığını ve tüm hareketlerinin birer refleks olduğunu söylemişler. İşte o an, karı koca bir karar vermişler; çocukları çok küçük ve bir gün onlar olmasa da kendi tedavilerini kendilerinin yapacağı bir yaşam şeklini onlara öğretmek, mutlu ve huzurlu yaşamalarını sağlamak. Bugün Cem başarılı bir basketbol oyuncusu. Ayağına Afo takıyor. Kendisine Afo nedir diye sordum ve şöyle yanıtladı; “Ayağı zayıf olanlar için bir şey, benim sağ ayağım zayıf o yüzden takıyorum Banu Abla, takınca daha güçlü oluyorum”. Cem’in üç tane afosu var. Birini gece yatarken takıyor, birini gündüz, birini de basket oynarken. (Afo: Ankle foot orthosis)

Cem’in eski afosu ve biz

Tüm bu olumlu gelişmeler, kazanılan madalyalar ne sadece anne baba ile olmuş ne de doktorlarla. Spor adı altında hem Cem’i güçlendiren hem Ali’yi spora yönlendiren egzersizler için spor öğretmeni Kayhan Hoca ile çalışmaya başlamışlar. Ekin Abi dedikleri doktorları onlara her konuda destek olmuş. Doğdukları günden beri hala yanlarında olan ve onları anneleriyle beraber damla damla besleyen Birsen Teyzeleri ve anneanne, babaanne dedeler, teyzeler tüm sevenleriyle bir Şampiyonlar Takımı kurmuşlar. Hatta anne babaları da çocuklara rol model olmak için spora çok daha önem vermişler. Öyle ki, Iron Man (Demir Adam) yarışına katılmışlar. Simge Hanım her gün sabah beşte kalkıp yüzüyormuş aynı zamanda.

Çocuklar ve Birsen Teyzeleri

Çocuklar bu kadar zor bir bebeklik dönemi yaşarken baba Ahmet Bey, kendi çocukları kadar şanslı olmayanlar için bir sosyal sorumluluk projesi yapacağına daha o zaman karar vermiş. İkinci sınıfın sonunda karne gününde, çocukların okulundaki törende öğretmen, bir velinin çocuklara tatil kitabı hediye edeceğini ve kitap hakkında konuşacağını, ailelerin tüm bireylerinin davetli olduğunu söylemiş. Özyiğit Ailesi hep beraber gitmişler. Yazar sahneye davet edilmiş. Kim dersiniz? Tabii ki bizim prematüre şampiyonların babası Ahmet Özyiğit. Ahmet Bey, aileden kimseye söylemeden gizli gizli, doğumdan sonra yaşadıkları tüm süreci çocuklarının da okuyabileceği şekilde onların ağzından kaleme almış ve kendi imkanlarıyla bu kitabı bastırmış; İkizlerin Eğlenceli Maceraları-Prematüre Şampiyonlar. Tabii herkesin yaşadığı şaşkınlığı, gururu, merakı siz düşünün. O anı bana Ali ve Cem anlatırken hala o günkü heyecanı yaşıyorlardı.

Ahmet Bey, ticari olarak bazı yerlerine müdahale edilememesi için, herhangi bir yayınevi olmadan, kitabı kendi imkanlarıyla bastırmış ve www.prematuresampiyonlar.com sitesi üzerinden ücretsiz yayınlamaya karar vermiş. Kitabın basılı versiyonu da var elbet ve satın aldığınızda adınıza özel sertifika düzenleniyor ve geliriyle karar verdikleri dernek veya kulüplere ve ihtiyaçlarını belirledikleri özel gereksinimli sporculara destek oluyorlar. İrem Öztekin, Tuna, Tunca, Dilan Onğulu, Emine Avcu, o süper kahraman şampiyonlardan.   Kitabın İngilizce versiyonu European Foundation Of Care New Born Infants tarafından aylık bültenlerinde referans olarak gösterilmiş. Ne kadar gurur verici ve aslında engel dediğimiz şeylerin doğru anlatım ve yaklaşımla ne gibi fırsatları doğurduğunun harika örneği bu kitap.

Prematüre Şampiyonlar kitabı bir masal değil, gerçek bir hayat hikayesi. Kitapta Ali ile Cem şanslarını ve imkanlarını başkalarıyla paylaşmak, onlara ilham olmak istiyorlar. Kendilerine karşılıksız bir sevgi ile destek olan herkese ufak da olsa bir teşekkür ediyorlar. Mücadelelerini ve yaşadıklarını saklamak yerine gururla anlatıp paylaşıyorlar. Bir çocuğun veya bir ailenin yüzünü güldürüp umut olmak istiyorlar. Prematüre, CP, başka rahatsızlıkları olan ve hatta ikiz sahibi ailelerin yaşadıklarında yalnız olmadıklarını anlatmak istiyorlar.

Editörlüğünü Zeynep Birsin’in yaptığı, Hakkı Tuncay’ın resimlediği, Nur Ege’nin grafik uygulamasını gerçekleştirdiği İkizlerin Eğlenceli Maceraları -Prematüre Şampiyonlar kitabını bizler de satın alarak, hediye ederek, birbirine inanıp destek olan herkese güç vermiş olacağız. Nasıl mı? Bu kitaptan elde edilecek gelirle özel gereksinimli sporcuların başarılarına katkıda bulunacak maddi destek, eğitmen desteği, aile eğitimleri gerçekleşecek. Ayrıca mümkün olduğunca okul, dernek, çocuk yoğun bakımı olan hastanelere ulaşmasını sağlayarak başka canlara da ilham olabiliriz. Hatta isteyen okullar veya kurumlar tüm geliri dernek ve özel sporculara aktarmak koşuluyla kitabı bastırabilirler.

Prematüre Şampiyonlar’ı internet sitelerinden Türkçe ve İngilizce olarak takip edebilirsiniz, ayrıca instagram hesapları da @prematuresampiyonlar

Hayat paylaşınca çok daha güzel, haydi siz de paylaşın.

www.prematuresampiyonlar.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz