İlham Veren Kadınlar-Mary Thorton

3

Bugüne kadar ilham veren kadınlar bloğumda çok yer aldı, hepsi de kendi ülkemizden kadınlardı. Birkaç haftadır Kanada’dayım ve burada da ilham veren pek çok Türk kadını ile tanıştım, hepsini ayrı ayrı yazmayı çok isterim ama geçtiğimiz hafta sonu öyle bir kadınla tanıştım ki, hayran kalmayı bırakın, uzun süre sadece yüzündeki çizgilere, yılların izine takılıp kaldım. O bir Kanadalı ve çok ünlü bir kadın. Ünü yaptıklarından, kattıklarından dolayı ama bir de 103 yaşında hala işinin başında olması beni kendisine hayran bıraktı. Mary Thorton, 103 yaşında, cumartesi günü çalışıyor, fotoğraf çektireceğimizi duyunca elleri titreyerek yakasına çiçeğini iliştiriyor ve öyle poz veriyor. Hayat dolu, sevgi dolu, ilham veren.

 

Mary Thorton kimdir derseniz, Kanada’da çok meşhur Famous People Players’ın kurucusu. Famous People Players, hem akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz hem de karanlıkta harika bir şov izleyeceğiniz KARA IŞIK KUKLA TİYATROSU. Kanada’nın uluslararası alanda alkış alan Kara Işık Kukla Tiyatrosu, çok şık döşenmiş restoranı, Mary ve kızı Diane Dupuy’un ekiple hazırladıkları özel kıyafetlerle karanlıkta oynanan oyunları ve sonrasında kahve çay sohbetiyle gelenlere güzel zaman geçirten bir mekan. Ekip derken, tamamen fiziksel ve zihinsel engellileri istihdam ediyorlar.  Çalışanlar, yemek salonunun yönetimi, sanat yönetimi ve görsel sanatlardaki görevleri paylaşıyor. Böylece kendilerini değerli hissederken aynı zamanda bir ekibin parçası olduklarını hissediyorlar.

Tiyatro kâr amacı gütmüyor. Elde edilen gelir ise yardıma ihtiyacı olanlara gidiyor. Bu kadar da değil, dünyaca ünlü oyuncular, şarkıcılar Famous People Players için inanılmaz bağışlar yapıyorlar. Paul Newman’ın otuz bin dolarlık çeki dikkatimi çekiyor önce.

Sonra da hemen yanında Mary’nin Victor Newman ile fotoğrafını görüyorum. Hatırladınız değil mi Victor’u,  Yalan Rüzgarı –Young and Restless, desem…

Famous People Players-Ünlü Oyuncular- adı nereden geliyor derseniz, ünlü kişilerin eserlerine yer verdikleri için bu ismi seçmişler. Tiyatronun amacı oyunu izledikten sonra insanların bir rüyalarını gerçekleştirmeleri için ilham vermek ve içlerindeki cevheri ortaya çıkarmak. Gösteri kahramanları zaten yeterince renkli ve ilham veriyor.

Bu dünya Mary Thorton ve kızı Diane Dupuy gibiler yüzünden hala dönüyor, eminim. Bu harika performansı izlemek için www.famouspeopleplayers.com sitesinden bilgi alabilirsiniz. Toronto’ya gelip, yapmadan dönmeyecekler listesinde olmalı bence.

Online rezervasyon için; +1 416.532.1137

Banu Tozluyurt, Toronto

Beni Mary ve Diane ile buluşturan Fred Pristine Evans’a teşekkürlerimle

 

3 YORUMLAR

  1. Banu, yine vizyon kattın! Ne kadar güzel kalpli insanlar var, hayallerini hayata geçiren, yaşama dokunan, iyilik bulaştıran!…
    Bayan Mary’in yaratıcılığına, başarısına hayran kaldım. Toronto’ya gittiğimde kesinlikle gideceğim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz