İlk defa gemi seyahatine çıkacaklar için faydalı bilgiler

1

Televizyonun tek kanallı olduğu 80’li yıllarda Aşk Gemisi adlı diziyi izleyip de “ah o gemide ben de olsaydım” demeyen azdır herhalde. Kendimi; mürettebatına, yolcularına, özellikle de siyahi barmeni Ayzec’in sempatikliğine bayıldığım bu dizinin bir oyuncusu olarak hayal ederdim. Rolüm de kesinlikle yolculardan biri olurdu.  Bu hayal, uzun yıllar dürülüp kapı arkasına konan bir halı gibi kaldı görülmeyen bir köşede. Ta ki en çok görmek istediğim yerlerden olan Norveç Fiyortlarını gemiyle gezme fırsatı önüme çıkana kadar.

Norveç Fiyortlarını uzun uzun yazacağım ama bu bölümde gemi seyahatine (cruise demeyi çok sevmiyorum) ilk defa çıkacaklar için yardımcı olabileceğini düşündüğüm bilgilerden bahsetmek istiyorum.  Tecrübeli gemi seyahatçileri için yazı basit gelebilir ama dediğim gibi bu yazı ilk defa çıkanlar ya da çıkma planları yapanlar için.

Bizim ilk gemi seyahati deneyimimiz MSC firmasının EURIBIA adlı gemisi ile oldu. Dolayısıyla okuyacaklarınız bu gemiye ait bilgiler olsa da gemi seyahati konusunda konuştuğum deneyimli kişiler de çok farklı şeyler anlatmadı.

İlk deneyimimizde rotamız yıllardır hayalini kurduğumuz Norveç Fiyortları oldu. Fiyortlar gemi için çok iyi bir rota eğer bir doğa severseniz. Gemi içindeki aktiviteleri, yiyecek ve içecek seçeneklerini, seyahat süresince gideceğiniz limanları önceden keşfetmek önemli. Buna göre turlara katılım ya da kendiniz gezme konusunda planlarınızı yapabilirsiniz.

Biz gemide kalan son iki odayı seçmek zorunda kaldığımız için penceresiz iç kabinde konakladık. Balkonsuz odada kalınmaz ya da camı olmayan oda bunaltır sözlerinin çok yersiz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yer vardı da biz mi seçmedik tabii ama bütçe açısından da iç kabinler daha uygun olduğu için tercih edebilirsiniz. Kamara son derece geniş ve ferahtı. Zaten gün içinde vaktimiz ya gemi içinde ya da limanlarda geçtiği için akşamdan akşama uğradığımızdan hiç sorun olmadı.

Gemi seyahatinin en önemli avantajı birçok farklı destinasyonu tek seferde görebilme imkanı. Bavul açıp kapamadığınız için daha az yoruluyorsunuz, daha ekonomik ve kısa zamanda çok fazla ülke, şehir görme imkanına sahip oluyorsunuz. Üstelik ülkeler arası mesafeler kat edilirken siz gemide sınırsız aktivite ve eğlenceden yararlanıyorsunuz. Yemek ve eğlence seçeneklerinin zenginliği, spor salonu, sauna, masaj gibi aktivitelerin avantajları, her an ulaşılabilir ve oldukça zengin sağlık hizmetlerinin bulunması gemi turlarının cazip seçeneklerinden.

Gemi içinde kumarhane hariç hiçbir yerde nakit para geçmemekte bunun için yanınızda kredi kartı olması gerekiyor. Gemiye ilk girişte her yolcu için kabin kartları veriliyor ve tüm harcamaları, rezervasyonları, gemiye giriş çıkışları bu kart ile yapıyorsunuz. Yani belli bir depozit yatırıyorsunuz ve eksildikçe tamamlayabiliyorsunuz. Gemi içindeki şovlara, tiyatrolara da bu kartla rezervasyon yapıyorsunuz. Yani siz nereye kartınız oraya.

Bana en çok sorulan ve benim de bu deneyimi yaşamadan önce en merak ettiğim konu gemide internet ve içecek paketi gerekip gerekmediğiydi. Gemide internet kullanım paketleri oldukça yüksek. Üstelik açık denizde çok da iyi çekmiyor. Limanlara yaklaşırken ya da karaya yakın hareket ediyorken kendi internetinizi kullanabiliyorsunuz. Tabii telefonunuzu yurtdışına açtırmayı unutmayınız. Ben paket yerine sadece iki ayrı gün, günlük paket aldım.  İçecekler düşünüldüğü kadar pahalı değil. Günde 4 adetten fazla alkollü içki tüketiyorsanız paket alabilirsiniz ama bunun altında içiyorsanız paket hiç de anlamlı olmaz. Gemiye içecek sokmak kesinlikle yasak. Karaya çıktığınızda alacak olursanız da güvenlik sizin adınıza onu kasaya koyuyor ve seyahat bitiminde size teslim ediyor.

Her gemi turu farklı olabilir, bu yüzden giysi seçerken gidilecek destinasyona ve gemiye göre tercih yapmakta fayda var. Gemide günlük yaşamda rahat kıyafetler tercih edilmekte. Akşam yemekleri için biraz daha şık kıyafetler yanınıza almanızı öneririm. Yapacağınız şehir gezileri için mutlaka rahat yürüyebileceğiniz bir spor ayakkabı, değişken hava koşullarına uygun mont almanızda yarar var. Gemide düzenlenen gala gecelerinde giymek için bazı gemiler önceden renk bildirimi yapabiliyorlar. Erkeklerin bir ceket ve gömlek, kadınların da şık bir beyaz kıyafet bulundurması benim önerim. Gemi içinde yaz ve kış klimalar sürekli açık olduğundan bir hırka ya da şal bulundurmak da önemli bir hatırlatma. Yine mevsimine göre mayo, güneş kremi, güneş gözlüğü, atkı, bere, şal gibi ekstra giyim detayları sizin tercihinize bağlı. Gemi içinde, kabinlerde sigara yasağı olduğundan özellikle kışın seyahat edeceklerin yanlarında bere bulundurmasını özellikle hatırlatayım çünkü sigara alanları oldukça soğuk ve esintili.

Gemi turlarında bahşiş günlük ve kişi başı olarak tahsil ediliyor. Yani seyahatinizin içinde bir tatil harcaması olarak düşünebilirsiniz.

Benim en tedirgin olduğum konu geminin sallayıp sallamayacağıydı. Anadolu yakasından Avrupa yakasına bile vapurla geçmekten çekinen, mavi turlarda çoğu zaman seyahati yarım bırakan biri olarak deniz korkumu aşıp gemiye binecektim, ya sallarsa… Evet salladı ama bizimki ekstra bir durumdu. Acil bir hasta nedeniyle sabah varmamız gereken limana geceden varmak gerektiği için gemi çok hızlı hareket etti ve bu nedenle epey sallandık. Yoksa sallanabiliyor ama rahatsız edici değil kesinlikle. Ayrıca mide bulantısı ya da deniz tutmasına karşı resepsiyondan ücretsiz hap temin edebilirsiniz.

Her akşam odaya bırakılan bülten ile ertesi gün hangi şovun hangi salonda olacağından hava durumuna, ekstra turlardan kıyafet rengine kadar her şeyi öğrenebiliyorsunuz.

Son olarak temizlik ve hijyen konusuna gelecek olursam, ben bugüne kadar bu kadar temiz bir hizmet almadım. Kamaraların sürekli temizlenmesi, genel kullanıma açık alanların elle her dakika silinmesi, mürettebatın şıklığı ve özeni gerçekten beklentimin çok çok üstündeydi.

Gemi turları hep çok pahalı tatil seçeneğidir diye düşünülür, oysa her şeyin dahil olduğunu ve çok sayıda destinasyonu tek seferde göreceğinizi düşündüğünüzde hiç de korkutucu rakamlar değil. Hele bir de erken rezervasyon yaparsanız gerçekten bir ülke fiyatına birçok ülkeyi son derece konforlu bir şekilde görebilirsiniz.

Ben bu yazıyı hazırlarken bir yandan da Costa Toscana Akdeniz gemi seyahtimizi planlıyoruz. Belki denk geliriz…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz