Kadıköy’de Şiir Sergisi – Şiirin Seyri

1

Daha önce hiç şiir sergisine gittiniz mi? Gitmediniz çünkü bu bir ilk olacak. Şiirin Seyri, Şiir Sergisi. Bu sergide şiiri seyredeceksiniz, kendi şiirinizi yazacaksınız hatta tüm bunları bir sokakta gezerek yapacaksınız.

Çok sevdiğim arkadaşım Ayça Erdura, bana yakında bir şiir sergimiz olacak dediğinde, soramadım şiirin sergisi nasıl olur diye? Ergenlik ve genç kızlık dönemlerinde zaman zaman duygu durumuna göre şiir yazan ama son yıllarda çok fazla şiir okumayan biri olarak, kaçırdığım şeyler olmuş herhalde diye düşündüm. Oysa bir yandan da ülkemizde fazla şiir kitabı yayınlanmadığını, şiir okuyanların azaldığını iyi biliyorum. Neyse çok uzatmayayım, serginin fikir annesi aynı zamanda 12 tane de şiiri olacak Ayça, bana biraz bahsedince şu an 1 Aralık tarihini iple çekiyorum.

Şiir sergisi aslında görsel şiir yoluyla yapılacak. Görsel şiir nedir?  Bir şekil, grafik, tasarım yardımıyla onun altındaki felsefeyi anlatan bir tarz. Örneğin Ayça, gözü, görselleştirmiş bir şirinde; arka planda ağaç var, cenin var, dünya var ve vermek istediği mesaj… İşte o mesajı sergiyi gezerken siz bulacaksınız. Üstelik kendi şiirlerinizi yazacaksınız. Şiir çarkını çevirip, çarktan seçeceğiniz 5 kelimeyi yan yana getirerek, ya da Dünyadan Çıkış Yolları adlı tasarım ile çaprazlama tekniğini kullanarak yarattığınız şiirler de orada hemen sergilenecek.

Görsel şiirde bir tema oluyor ve mekan aslında sergiyi yaratıyor. Şiirin Seyri’nin teması da SOKAK olacak. Sokakta gezerken kitapçı, eskici ile karşılaşabilirsiniz, duvarlarında afişler görüp okumak için durabilirsiniz, şiir sokakta, dükkanda, her yerde olacak yani. Hatta çok farklı sürprizlere de hazır olun, benden söylemesi.

Farklı meslek gruplarından olup şiirleri ile bu sergiye katılan 33 kişinin ortak özellikleri ise hepsi Haydar Ergülen Şiir Atölyesi’nin öğrencileri. Ayça Erdura’nın organizasyonuyla gerçekleşecek serginin küratörü Ayşecan Kurtay, art direktörü Tolga Kılıç. Amaç, şiiri sevdirmek ve hayatın içine sunmak. Hatta bu sergi bence çok kısa bir süre başka illerden şiir sevenlerle de buluşacak.

Bienal tadında geçecek sergi 1-31 Aralık tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gezilebilir. 1 Aralık’ta saat 14:00 açılıştan hemen sonra Ersan Erdura ve Bilgen Bengü güzel parçalarıyla güne renk katacak. Umarım Ersan Erdura, kızı Ayça’nın yazdığı şarkı sözlerinden de bir güzellik yapar dinleyenlere.

Ayça ile gece yatardık, sabah uyandığında “bak bir şeyler karaladım” diye gelirdi yanıma, bir şeyler dediği harika şarkılara dönerdi. Öyle bir şiir sevgisi, içten gelen bir yetenek vardır, arkadaşım diye söylemiyorum. Bir ay boyunca şiir panellerinin, dinletilerin, sempozyumların olacağı bu harika etkinliği Kozzy Aralık Ayı Etkinlik Dergisinden takip edebilirsiniz.

Ayrıca instagram hesabı @siirin_seyri

Şiir sevenler, şiir yazanlar, şiir ile uzaktan bakışanlar ya da yaratıcılıklarını kullanmak isteyenler 1-31 Aralık tarihinde Şiirin Seyri sergisini gezebilirler. 1 Aralık 2018 günü görüşmek üzere, bakalım ben neler yazacağım ya da sokak bana neler yazdıracak?

Not: Etkinlik, Kozzy Alışveriş Merkezi’nin tiyatro katında, Gönül Ülkü Gazanfer Özcan salonunda ve fuaye alanında olacaktır. 

 

1 Yorum

  1. Çok sevdiğim tür olan ” şiir” …Şiir seyri etkinliği hakkında ki yazınız ve paylaştığınız video duygu geçişlerimi daha bir etkiledi.Yine yalın şahane yazınız. Okurken sohbet niteliğinde olması ayrıca keyif verdi…Teşekkürler.Sevgiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz