Kagider Ben 1 Gün Kadınken

2

Bir doğum günü hediyesi mi alacağım, bir bebek doğumuna mı gideceğim, kızımın arkadaşına bir sürpriz mi yapacağız ilk olarak çevremdeki yaratıcı arkadaşlarımın el emeği ürünlerini tercih ederim. Ayakkabı boyayan, bebek kurabiyesi yapan, takı tasarlayan, şapka ören, temalı parti hazırlayan arkadaşlarım ya da kadın girişimcileri seçerim hep. Niye mi? Etrafımda desteklenmeyi bekleyen, hobisini işe dönüştüren, gerçekten kalıcı, anlamlı ve manevi değeri büyük değerler varken niye zaten hep kendini tekrarlayan ve fahiş fiyatlara ürün satan zincirleri tercih edeyim ki? Hal böyle olunca da dönüp dolaşıp kadın girişimcilerle ve onları destekleyen kuruluşlarla iç içe oluyorum ki bunlardan biri de KAGİDER.  Bugünlerde Kagider,  on-line eğitim modülleri ile Türkiye’deki tüm kadınlara ulaşmayı hedefleyen KAGİDER Akademi projesini hayata geçiriyor. Projenin fon yaratma amaçlı ilk adımı ise BKM’nin derneğe özel kaleme aldığı ve Kagider ve BKM Oyuncuları tarafından 12 Nisan’da sahneye konacak “Kagider Ben 1 Gün Kadınken” oyunu ile atılıyor.

KAGİDER’in temel misyonu olan kadın girişimciliği ve istihdamı alanında kapasite geliştirme ve farkındalık yaratma çalışmaları doğrultusunda kurulacak KAGİDER Akademi’nin lansmanı ve finansmanı için, BKM ekibi tarafından derneğe özel yazılan oyun, KAGİDER Başkanı Gülden Türktan yanı sıra aralarında Defne Samyeli, Yaprak Yapsan’ın da bulunduğu 15 KAGİDER üyesi kadın girişimci ve ünlü oyuncu Hakan Bilgin, 12 Nisan 2014 Cumartesi akşamı, Ben 1 Gün Kadınken oyunu ile BKM sahnesinde izleyiciyle buluşacak. Oyundan elde edilecek gelir KAGİDER Akademi’nin finansmanına aktarılacak.

BKM tarafından kaleme alınan Ben 1 Gün Kadınken oyunu, girişimci kadınların iş ve sosyal hayattaki sorunlarına göndermeler yapan bir konu üstüne kuruldu. Yönetmenliğini BKM Genel Koordinatörü Celal Tak’ın üstlendiği oyun, KAGİDER üyeleri arasından yine BKM ekibi tarafından seçilen ve tamamı girişimci iş kadınlarından oluşan KAGİDER Oyuncuları tarafından sahnelenecek. KAGİDER Oyuncuları’nın yanı sıra, oyundaki tek erkek karakteri canlandırmak üzere ünlü oyuncu Hakan Bilgin de 12 Nisan akşamı sahnede olacak. KAGİDER Oyuncuları (alfabetik sıra ile) Ayşegül Demirağ, Berrin Kuleli, Defne Samyeli, Esra Bezircioğlu, Fisun Usta, Gülden Türktan, Handan Ercengiz, Özgül Öztürk, Özlem Gülerler, Remziye Büyükayman, Sanem Oktar, Selen Erdeniz, Şila Gök, Şule Yüksel ve Yaprak Yapsan’dan oluşuyor.

Kagider Akademi

On-line eğitim modülleri ile Türkiye’nin dört bir yanından girişimci kadınlara ve girişimci adaylarına üretim, pazarlama, marka oluşturma, İK, yönetim, finans, hukuk, iş planı vb konular çerçevesinde eğitimler sunmayı hedefliyor ve derneğin on bir yıllık girişimcilik eğitimleri deneyimi üstüne inşa ediliyor. Kurulduğu günden bu yana KAGİDER, kadının üreterek ve varlığını özgürce ortaya koyarak tüm karar süreçlerinde etkin rol aldığı bir dünya yaratmak amacıyla çalışıyor. Bu kapsamda Türkiye’de kadınların sosyo-ekonomik açıdan güçlenmelerini hedefleyen birçok proje ve çalışma gerçekleştiren dernek, kendi bünyesinde ve farklı platformlarda KAGİDER üyelerinin de  katkılarıyla binlerce kadına ulaşarak eğitimler verdi ve birikimlerini aktardı. Tüm bu deneyimi tek bir platformda toplamak amacıyla ve on-line eğitim modülleri ile ülke genelinde daha çok kadına ulaşmak hedefiyle KAGİDER, KAGİDER Akademi’yi kurma yolunda çalışmalarına başladı.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz