Kar tatilinin değerini bilmeli

10

Benim için kar tatili annem demekti. Öğretmen olduğu için kar tatili olunca o da okula gitmezdi hep beraber evde olurduk. Ev hanımı bir anneye sahip olurdum böylece. Hemen sabah güzel bir kahvaltı yapılır, öğleden sonra misafirliğe gidilecek bir komşu aranırdı. Hani o çalıştığı için günlere gitmezdi ya, benim de aklım, o; gün yapılan evlerin kek böreklerinde kalırdı. İşte benim diretmemle, belki de hiç bu tarz muhabbetlerden hoşlanmayan annem kırmazdı beni. Biz lojmanda oturduğumuz için öyle gidilecek komşu bulmak zor olmazdı. Kardeşlerle beraber mi giderdik bakın onu hatırlamıyorum. E nereye bırakacağız , aralarında altı yaş olan üç çocuk…Neyse ki lojmanda her yaştan çocuk vardı da arkadaş sıkıntısı çekmezdik.

Biraz daha yıllar geçince kar tatillerinde evde oturup VHS kaset alıp film izlemek moda oldu. Kaset kiralanırdı, izleyip geri verirdik. O yıllarda izlediğim Türk filmlerinin tadı damağımdadır hala. Battaniye altında, çay içip kek yiyerek izlenen filmler. Ha bir de örgü örerdik. Annem hemen yünleri, şişleri çıkarır abuk sabuk ne kılıfı varsa örerdim. Oklava kılıfı, kibrit kutusu kılıfı…Örmeyi çok severdim  hala sevdiğim gibi. Kar tatili bir keresinde on beş gün olmuştu, ardından da sömestre tatili gelmişti ve neredeyse bir ay tatil yapmıştık. O günlere dair hatırladığım güzel anlardan biri de mutfaktan çıkmayışımızdı. Ne kadar denenecek tarif varsa denerdik, habire gırtlak düşünürdük yani.

İki gündür yine kar tatilindeyiz. Çocuk hep çocuk işte. Aynı benim sevincim gibi, kızım da havalara uçtu okullar tatil olunca. Ödevlerini de bitirdiğinden ne yapacağını şaşırdı. Bense o ne istiyorsa yapmaya çalıştım, yıllarrr yıllarrr sonra o da bu kar tatilini güzel hatırlasın diye. Bilgisayara, televizyona izin çıktı hafta içi. En sevdiği kakaolu kek yapıldı, çay demlendi, anneyle içildi. Oyuncaklar salona yayıldı, kuzeniyle parka gidildi kısacası çocuk olmaya dair ne varsa yapıldı. Ben de aylar süren koşturmama bir es verdim bu kar tatili sayesinde. Rengarenk yünler aldım, çayımı yudumladım, filmimi açtım. Bir yandan ördüm, bir yandan içtim, bir yandan izledim ama en çok da yedim.

Akşam kestane yapıldı, sahlep içildi, baba da eve erken geldi. Konuşacak çok zaman, paylaşılacak çok anı oldu. Değerini bilmek lazım kar tatilinin. Dünyada çok daha fazla kar yağan yerler var ama hayat devam ediyor, okullar tatil olmuyor, trafik durmuyor onlar için. Ya da çok insan, çok canlı  var ki, kar demek kıyamet demek, acı demek, çaresizlik demek onlar için. Kar tatilinin keyfini çıkarıyorsak değerini bilelim.

10 YORUMLAR

    • Canım benim sen bizlerden çok daha iyi bir anne olacaksın. Ben kendime göre iyi anneyim belki ama acaba kızım nasıl algılıyor bir de ona sormak lazım

  1. malesef hekime kar tatili yok.. benim için acı anıdır.. ir kez hastaneye giderken ağlamıştım .. çocuklarımla bişr kartopu oynayamadım diye.. sonradan alışılıyor.. ama her karda düşünürüm.. gene de o ağladığım günü…

    • Hakikaten insan işe gidemez gitse de ayakları geri geri gider. Dediğim gibi kar tatilini güzel şekilde yaşayanlar oturup şükretmeli. Hekimlerimizi seviyoruz

  2. banucum çok yaşa.öğretmen annesi olmak yada öğretmen anne olmak.ben bunlardan ikincisiyim.öyle zevklidirki kar tatilinda çocuklarınla birlikte olmak.ben bunların zevkini çocuklar küçükken çok yaşadım.her kar tatilindede o mutlu günleri anıyorum. sende bana tekrar hatırlattın sağol benim akıllı fikirli yeğenim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz