Karantina Günlerinde Ne Yapıyorsunuz?

2
Karantina günleri

Karantina günlerinde ne yapıyorsunuz diye arkadaşlar arasında birbirimize çok soruyoruz. Hepimizin merak ettiği tek şey, kapalı kapıların ardında farklı, orijinal bir şeyler yapan var mı? Ayol hafta sonu evlere kapanıp farklı ne yapılabilir? Hele bizim gibi erken kalkanlar için gün uzuyor da uzuyor, yiyorsun, içiyorsun, okuyorsun, izliyorsun saat hala akşamın sekizi olmamış. Çoğu zaman isteyip de yapamadığımız eve, ailemize vakit ayırma zorunluluk olunca sanırım çoğumuza bir yük oluyor ya da sıkıntı.

Elbet bugünler de geçecek, hatta yirmi yıl sonra kimimiz torunlarına anlatacak “bizim zamanımızda bir salgın oldu ve herkes evlere kapandı” diye. O zamanlarda kimi acıyla hatırlayacak “deden o salgında öldü” diye, kimi sıkıntıyla anlatacak “iki odalı evimize altı kişilik ailemizle kapandık” diyerek, kimi “bu kitabı işte o salgın döneminde çıkarttım” diye gururla gösterecek.

Ben şu anda birlikte olduğumuz zamanları keyifle geçirmeye, kendi başıma kaldığım anları hobilerimle doldurmaya, kızımın bir gün yuvadan uçacağını düşünüp onunla olan sayılı günlerimin keyfine varmaya, kocamla birlikte film izleyip, sohbet etmeye ayırdım. Geçici bir süreyi, belki de geçtikten sonra ” o günleri daha iyi değerlendirebilirdik” dememek için benim keyif alarak yaptıklarımı paylaşmak istedim. Bizim kapının ardında bakın neler oluyor?

  • Sevdiğim erikli turtayı pişirmekten keyif alıyorum. Hazırlaması, pişirmesi yarım saat. Üstelik malzemeleri  her evde bulunanlardan. Süslemesi tam bir terapi. O an canım ne renk istiyorsa, aklıma nasıl bir model geliyorsa özgürce süslüyorum. Sonra da sevdiklerime ikram ediyorum. Kokusu bile huzur veriyor.

  • Kafam dinginken okuyacağım kitapları sokağa çıkma yasağının olduğu günlere ayırıyorum. Dışarıda işim olmadan, iş yetiştirme telaşına girmeden, bana iyi geleceğini bildiğim kitaplar. Mesela Nermin Yıldırım’ın son kitabı…

  • Hobilerime zaman ayırmak için en güzel günler karantina günleri. Hafta içi malzemelerimi kontrol edip hafta sonuna hazırlamak ve önlüğümü takıp işime dalmak. Ben seramik yapıyorum, ahşap obje boyuyorum. Böyle günlerde en az bir hobinin olmasının önemini hepimiz gördük.

  • Film izlemek. Dizi izlemek. Belgesel izlemek. Konser izlemek. Zaman zaman odaklanma sorunu yaşasam da özellikle kalbime iyi gelen, ruhumu dinlendiren, yüreğimi ısıtanları tercih ediyorum. Yalnız siz benim gibi olmayın; beğenmediğiniz filmi sonuna kadar izlemeye çabalamayın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz