Khan Academy Türkçe İle Yaz Tatilinde Kitap Taşımaya Son!

2

Yaz tatilinde kızımla en çok karşı karşıya geldiğimiz konu; ödevler. Yaz tatili kışın okulda aldıkları bilgileri unutmaları için oldukça uzun bir süre ve bu süre zarfında kitap açmaması bir sonraki sınıf için onu zorlayabilir düşüncesinde olan annelerdenim. Bu benim fikrim kimse böyle düşünmek zorunda değil ama bu konuda benim de fikrime saygı duyulmasını bekliyorum. Verilen ödevleri, onu sıkmadan, azar azar yapması konusunda her gün bir nutuk çekiyorum, bazen iki üç gün rahat ediyorum bazen etkisi bir saat bile sürmüyor. Empati kuruyorum ve onu anlıyorum ama ona hak vermiyorum, zaten empati de bu değil mi? Onu anladığımı ona hissettirmek ama akıl verip yargılamadan onu anlamaya çalışarak, ödevine kendi başına oturmasını sağlamak. Yazması çok güzel de uygulaması bu kadar basit olmuyor sevgili okur.

Son zamanlarda duyduğum ve öğrenci ile öğretmenlerin kısa sürede beğenisini kazanan Khan Academy Türkçe den bahsetmek istiyorum size. Yaz aylarında farklı alanlarda binlerce dersi ‘ücretsiz’ ve en pratik haliyle anlatarak; istediğiniz yerde, kendinize uygun şartlarda ve keyifle öğrenme fırsatı sunuyor.

Yaz tatilinde aileler çocukların yaz tatilini planlama dönemine girerken; öğrenciler ise yıl içerisinde harcadıkları enerjiyi yeniden depolamaya ve rahatlamaya çalışıyor. Genellikle de uzun yaz tatilinin ardından okula başladıklarında dersleri takip etmekte zorlanıp, bir önceki yıla ait bilgileri hatırlamakta güçlük çekebiliyorlar.

Yaz tatili boyunca öğrencilerin her gün kitaplarını açıp ders çalışmalarını istemektense her yere taşınabilecek ve konuların sözlü olarak anlatıldığı bir kaynağa ihtiyaç duyuluyor. İşte  yaz aylarında ailelere www.khanacademy.org.tr öneriliyor. İnternet üzerinden ulaşılabilen dünyanın en büyük sınıfı Khan Academy Türkçe, teknolojinin getirilerinden yararlanarak ve eğitime farklı bir bakış açısı getiriyor. Yaz tatilinde kitap taşıma sorununu ortadan kaldıran Khan Academy Türkçe, ortalama süresi 8 dakika olan eğlenceli videoları ile çocukların ilgisini çekiyor.

Tatil süresince Khan Academy Türkçe ile her gün 15-20 dakikalık çalışma zamanı yaratabiliyor ve çok daha rahat çalışabiliyorlar.Öğrenciler kişiselleştirilmiş eğitim anlayışıyla hazırlanmış videoları gerektiğinde durdurarak ya da tekrar ederek konuları kendine en uygun hızda öğrenebiliyor. Böylece yaz boyunca eğitimden uzak kalmayarak yeni okul yılına çok daha hazır olarak başlıyorlar.

Hem aileler hem öğrenciler için daha eğlenceli bir yaz tatili için www.khanacademy.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Khan Academy Türkçe Hakkında: Amerika’da eğitimde bir devrim olarak adlandırılan, 2006 yılında Salman Khan tarafından kurulan ve kısa sürede milyonlarca kişinin ücretsiz eğitim aldığı bir platforma dönüşen Khan Academy bugüne kadar verdiği 400 milyondan fazla ders ile dünyanın en büyük sınıfı olarak biliniyor. Khan Academy’nin ilk uluslararası iştiraki olarak faaliyete geçen Khan Academy Türkçe, ‘Herkese, her yerde, her zaman, kendi hızında ve bedelsiz eğitim’ olanağını sunuyor. Şu ana kadar Türkçeleştirilen 2500’den fazla ders videosu www.khanacademy.org.tr adresinde yayınlanıyor. Khan Academy’nin dersleri matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, tıp, astronomi, bilgisayar bilimi gibi geniş bir alanı kapsıyor; 1+1’den diferansiyel denkleme, organik kimyadan sanat tarihine 7’den 70’e hitap eden bir yelpaze sunuyor. TEVİTÖL, Koç Lisesi, TED Koleji, Robert College, Boğaziçi Üniversitesi gibi okullardan gönüllü öğrenciler, öğretmenler, akademisyenler, iş hayatından konularının uzmanı profesyoneller ve ve seslendirme sanatçıları projeye destek veriyorlar. Ayrıca, Khan Academy Türkçe dersleri seçmeli altyazılar ile sunuluyor ve böylece işitme engelli kullanıcılar için de bir kaynak oluşturması amaçlanıyor.

2 YORUMLAR

  1. canim yine bir problemimize nokta atisi yapmissin valla ellerine saglik. bende yaz tatilini cok uzunnnn bulanlardanim. cunku benim yillik iznim sadece 15 gun iken cocugumun 3 ay boyunca ya bakici ile kalmasi , ya yaz okuluna gitmesi yada evde tv ipad basinda kalmasi beni gercekten rahatsiz ediyor. tabi birde uzun donem boyunca okulda ogretilenlerin cogunun unutulmasi da cabasi. ozellikle yabanci dil konusunda bunu cok net gorebiliyorum :(((

    cocukla da her seferinde odev kavgasi yapilmasi gercekten iliskileri geriyor. bu siteyi hemen inceliyorum cok sagol Banucum..

  2. Banu’cum,
    Allah senden razı olsun bizi bu sayfa tanıştırdığın için… şimdi bir iki tane video izledim benim bile keyifle izleyebileceğim videolar vallahi. Umarım Zeynep tarafından da keyifle izlenir. Tekrar çok teşekkürler,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz