Kırk Yıl Kahvesi

13

Kahvede midir dostluk yoksa yüreklerde mi
İçilirken edilen koyu telveli sohbetlerde mi
Bir fincan kahvenin değil kırk yıl hatırı mı
Yürekten seven ölümsüz dostluklarda mı?

Gülay Sıkılmaz Erçin’in bu güzel satırlarında  ne çok anlam gizli aslında. Bazı dostluklar vardır, aylar yıllar boyunca görmezsiniz de, ilk görüştüğünüz anda her şey kaldığı yerden devam eder. İşte böyle bir dostluk ne çok şey katar insana her birlikte geçirilen dakikalarda.

Bugün öyle bir mekanda koyu telveli sohbetteydim ki mekanı mı, dostları mı anlatsam bilemedim. Beni tanıyanlar bilir, çok kahve sevmediğimi. Kahve ve türevlerini nedense pek içemiyorum, kahve sevmeyi sevmek istiyorum ama olmuyor. Fakat bugün gittiğim Kırk Yıl Kahvesi adlı mekanda bu huyumdan gerçekten nefret ettim. Efendim Etiler Alkent Sitesi çarşı içinde bulunan Kırk Yıl Kahvesi tam bir müze kıvamında. Antika fincanlar mı dersiniz, parfüm şişeleri mi ararsınız, lokumluklar mı…Yok yok. Üç kuzen Berna Ülger, Deniz Gürtürk ve Nilhan Madenci Koçer’in  birlikte işlettiği kahve aynı zamanda onların yıllardır biriktirdiği kahve fincanlarının da sergilendiği bir müze gibi geldi bana.

Kapıdan girdiğinizde hemen karşıda bulunan piyano zaten sizi can evinizden vuruyor, dolaplarda saklanan fincanlardan istediğinizi seçiyorsunuz ve kahvenizi bu fincanda içiyorsunuz. Seçmek o kadar kolay değil baştan söyleyeyim. Aynı zamanda fincanı satın da alabiliyorsunuz. Kulplu, geniş ağızlı, dar ağızlı, pastel, altın yaldızlı…Türk kahvesinin yanında sunulan Safranbolu’dan getirilen güllü lokum, ev yapımı kurabiyeler de ayrıca renk katıyor dekorasyon ve sunuma.

 İçeride parfüm şişelerinin sergilendiği tuvaletten çıkasınız gelmiyor, bakılacak o kadar çok şişe var ki…

Yemek yemek isterseniz haşlama içli köfte, yaprak sarması, mantı da var menüde. Kahve olarak yalnız sadece Türk Kahvesi var öyle latteler, capucinolar yok burada olmasın da zaten, onları isteyenler için yeteri kadar kafe var diye düşünüyorum. Burası kahve yani kırk yıl hatırı olan kahve, adı üstünde KIRK YIL KAHVESİ.

13 YORUMLAR

  1. Bu mekan ve sunum yürekten vurur benim gibi tüm kahve sevenler eminim.
    O fincanlar dokunmak hatta parfüm şişelerinin kapaklarını açıp koklamak istedim birden.
    Çok güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz