Klima Mı Vantilatör Mü?

0

Ben çok çektim siz çekmeyin diye düşünerek bu yazıyı yazmaya karar verdim,  klima mı vantilatör mü? Malum havalar ısındı, daha da ısınıp bu yaz kavurucu sıcaklar ile yaşayacağız gibi görünüyor. Öte yandan da yazı bitirirken havaların soğuyup evlerin hala ısınamadığı durumlarda insan evi ısıtmak için bir arayışa giriyor. Hal böyle olunca da yazın serin kışın sıcak tutacak beyaz eşya grubundan klimalar artık lüks değil bir ihtiyaç oluyor.

Biz de bu ihtiyacımızı uzun süre ertelemiş ama artık terimiz, alın teri olmaktan çıkmış hastalığa davetiye çıkarır vaziyetteyken bir klima almaya karar verdik. Şimdi diyeceksiniz ki, asıl klima hasta eder. İşte biz de yıllardır bu yüzden kararımızı erteliyorduk. Fakat klima hakkında yanlış bilinen gerçekler ne çokmuş meğer. Bir klima alırken nelere dikkat etmeliyiz diye hem uzmanlara, hem kullanıcılara sorunca biraz da araştırınca, önemli olanın uygun mekana uygun seçim yapıp, doğru ısıda kullanılması olduğunu gördüm.

Öncelikle klima alırken doğru bir uzmana danışmak ve bir takım teknik bilgileri iyi anlamak gerek. Her ne kadar beyaz eşya grubunda olsa da buzdolabı, çamaşır makinesi  gibi bir köşede öylece durmuyor. Takıldığı yer, mimarisi, dış ünite ile bağlantısı, enerji kapasitesi çok önemli.

Klimalar çok fazla enerji tüketir diye yine halk arasında yanlış bilinen bir bilgi var. Yüksek kapasiteli  cihaz alıp sürekli bir çalıştırıp bir durdurarak ya da düşük kapasiteli cihaz alıp sürekli çalıştırarak cihazın çok fazla enerji harcamasına ve ömrünün kısa süreli olmasına sebep olabiliriz.  Doğru kapasitede seçmediğimiz bir klima elbette elektrik faturamızı kabartır.

Her beyaz eşyada olduğu gibi klimaların da etiketlerinde A’dan G’ye enerji sınıfları var. Her harf, o klimanın ne kadar verimli olduğunu gösterir. Eğer seçimimizi buna göre yaparsak ve mimari açıdan klimayı doğru yere koyarsak klimadan çok verim alıp aynı zamanda faturamız da bizi terletmeyecek.

İnsanları klima değil, içerisi ile dışarısı arasındaki sıcaklık farkı hasta eder.

İşte bence bir klima alırken ilk söylenmesi gereken bu olmalı. Mesela ben klimayı satın alırken şunu düşünüyordum; sıcak havalarda en üst derece olan 30’da çalıştırırım, kışın da en alt derece 18 benim standardım olur. İşte kocaman bir yanlış. Vücut  için ısıtmada 20-22 derece, soğutmada 26-28 derece idealmiş. Bu şekilde kullanım ayrıca, klimanın enerji tüketimini de minimumda tutarmış. Dışarısı 36 derece iken biz içeride 18 dereceye ayar yaparsak işte o zaman hastalık garanti diyor uzmanlar.

Klima seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bence satış sonrası hizmet. Montajı ve sonrasında bakımı çok önemli. Düşünsenize mevsim geçişinde sıcaktan soğuğa geçiremediğiniz bir klimanız var ve kimse bunu düzeltmeye gelmiyor. Aradığınızda ulaşabildiğiniz, standart yıllık bakımlarını yapan bir servis en az evinizin içinde klimanın sizi mutlu ettiği kadar, kafanızı da rahat ettirecektir.

Klima mı Vantilatör Mü

Tüm bu klima bilgilerini edinirken “Klima mı Vantilatör mü” sorusu da kafamı çok karıştırmadı değil. Sonuçta vantilatör daha ekonomik bir yandan da. Peki klima mı sağlıklı, vantilatör mü?

Uzmanlar serinlemek için klima da vantilatör de kullanılabilir diyor, sadece yukarıda bahsettiğim gibi doğru kullanım önemli.

Yıllar önce bir arkadaşım, annesinin vantilatörden dolayı yüz felci olduğunu söylemişti ve o gün bugündür uzak dururum kendisinden. Fakat duydum ki yanlış kullanım sonucu klima da aynı şeye sebep olabiliyormuş. Tabii doğru çeşidi seçmek önemli. O kadar çok çeşit var ki, tavan vantilatörü, masa vantilatörü, ayaklı vantilatör, el vantilatörü vs. Uzmanlar daha çok gece kullanımında vantilatörü öneriyor. Onu da direkt bir kişiye doğru değil, çevreyi tarayarak çalıştırmalı diye ekliyorlar. Yoksa boyun tutulması, alerjik hastalıklar, kemik ağrısı kapıda.

Vantilatörün soğutucu etkisi olmadığından sadece havayı bir yönden alıp diğer yöne götürürken bir serinleme sağladığından bizim oturduğumuz yaşam alanımız için tercihimiz klima oldu.

Fakat yatak odası için tavan tipi vantilatör almayı tercih ettik, çok da memnunuz. Üstelik son derece estetik.

Klima mı vantilatör mü diye düşünürken, sıcakların sizi hasta etmesine izin vermeyin.

Güneşli ama serin yazlar…

Not: Klima ve vantilatör fiyatları için karşılaştırmalı olarak ALVE faydalı olabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz