Kolay Yoldan Web Sitesi Yapımı

1

Şu anda okuduğunuz bu bloğu 2005 yılından beri yazıyorum. İşimi tanıttığım web sitem www.banutozluyurt.com 2008 yılından beri mevcut. Bunları okuyunca beni teknoloji uzmanı zannedebilirsiniz ama işte hiçbir şeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığına bir örnek. Çok güzel yazarım, okurum, paylaşırım ama bunları bana sunulmuş hazır bir formatta yaparım. Sağ olsun bana destek olan, tüm alt yapımı hazırlayan ve neredeyse yirmi dört saat hizmet sunan sevgili Zuhal var. Fakat ben istemem mi kendi web sitemi kendim yapayım, istediğim her türlü donanıma sahip olayım, bir saatte istediğim siteyi yapıp yayınlayayım, bir de cep telefonumla uyumlandırayım, hem de tüm bunları çok uygun fiyata tamamlayayım.

Geçtiğimiz aylarda Teknolojik Anneler beni bir etkinliğe davet etti. GoDaddy İle kolay yoldan web sitesi yapımı. Bana bir gülme geldi daveti duyunca; web sitesi hazırlamak kim ben kim. Gelmeyim rezil olurum dedim, ben ancak web sitelerine bakarım yapamam dedim, dedim de dedim. Fakat dinlemediler çünkü GoDaddy’nin en yeni ürünü  Web Sitesi Mimarı ile bir saatte sitemi yapabileceğimi, sadece gelmeden ne konuda bir site yapacağımı ve adını düşünmemi istediler. Konu kolaydı, yeni çıkmış romanım Dut Ağacı için bir site yapmak istiyordum. Hemen ismi belirledim bile, www.banunundutagaci.com

O sabahki heyecanımı anlatamam. Her konuda söyleyecek bir şeyler bulurum da konu teknoloji olunca hele de Teknolojik Anneler’in yanında üstelik bir de uluslararası bir markanın önemli bir tanıtımında, ben ne yapacaktım? Hayır soru sormak için bile konuyu biraz bilmek lazım. Bir de diğer konuklar kim bilir ne kadar bilgili…İşte tüm bu sorularla salona girdim ve kendimi bilgisayarımın başında web sitemi yaparken buldum. Ben size uzun uzun GoDaddy’nin Web Mimarı Tasarımı’nın ne olduğunu yazmayacağım. Bu konuda Teknolojik Anneler harika bir yazı yazmış hem de çok detaylı. Web sitesi hazırlamak için neler gerekli, kolay yoldan bir web sitesi nasıl yapılır, web sitesi yapmak ne kadara mal olur gibi tüm sorulara yanıt bulmak için TIK TIK.

Bana gelince kitabımın web sitesini bir saat içinde, istediğim formatta hem de mobil uyumlu olarak bir saatte bitirdim. O kadar basit, yalın, karmaşık olmayan bir sistem kurmuşlar ki, zaten ekran sizi yönlendiriyor.  Teknik donanıma, profesyonel bilgiye ihtiyacınız yok.

İnanın salona girişimle çıkışım arasında dağlar kadar fark vardı. Hatta GoDaddy’nin bu kısa filmi de bunun ispatı.

Uygun maliyetli ve kolay kullanılabilen yeni Web Sitesi Mimarı, küçük işletmeler ve fikirlerini hayata geçirmek isteyenlerin çok az teknik bilgiyle bir saatten kısa bir sürede, akıllı telefonlar üzerinden bile fonksiyonel ve profesyonel bir web sitesi kurmalarını sağlayan mobil dostu bir çözüm.

Online olmamak için artık bahane yok!

1 Yorum

  1. Banu, GoDaddy’e niyeyse hiç ısınamadım. İncelediğimde ne alan adı ne de hosting hizmeti alma konusunda güven duydum. (Hani isminde bile hayır yok derler ya, bu bile etkili olabilir.)

    Açıkçası blog yazarlarının neredeyse %70’inin wordpress kullanmasının mutlaka önemli bir sebebi var. WordPress de sandığının aksine kurulumu çok basit ve tasarımı kişiselleştirmeye en müsait sistem. Blogspot bile ücretsiz olmasına rağmen wordpress kadar sınırsız imkan sunmuyor. Ayrıca hosting aldığın çoğu firma rica ettiğinde wordpress kurulumunu ücretsiz yapıyor. Gerisi eklentilere ve temalara kalmış.

    Diğer yandan web sitesi mimarının fiyatı inanılmaz yüksek. Üstelik bireysel paketi bile abartı derecesinde. Dijital arşivini/içeriğini wordpress gibi dünyaca kabul görmüş bir sistem haricinde godaddy gibi önceliği para olan sistemlere emanet etmemeni öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz