Lohusa Depresyonu

2

Ahh ahh bu başlık için değil iki üç satır, iki üç cilt ansiklopedi yazarım da yerim dar sevgili okur. Ne çektim be… Şimdi dinliyorum da arkadaşlarımı, “benim depresyona girecek vaktim olmadı” “öyle depresyon yapacak lüksüm olmadı” filan diyorlar ya hikaye. Vakit, lüks dinlemiyor, bir giriyor ki bedene yıkılıyorsun veeeeee o yıllarca beklediğin miniği bile gözün görmüyor. Yani diyeceğim o ki bilmeden yaşamadan anlamadan konuşma!!! Depresyona giremedim girdim demiyorsun diyecek mantığın aklın ruhun olmuyor çünkü. Ha bak sen lohusalık depresyonuyla lohusalık hüznünü karıştırıyor olabilirsin, hani kırk gün ağlama krizleri, sinir hali, her şeye alınma, öfke, hassasiyet. Bunlar depresyon değil bunlar hüzün. Depresyon öyle böyle değil şanzıman dağılıveriyor.

Uykusuz Anneler Kulübü ve Hisar Intercontinental Hastanesi Lohusa Depresyonu Farkındalık Haftası adı altında bir takım etkinlikler düzenleyerek bu konuya dikkat çekiyor ve çok da iyi yapıyor. Benden de bir konuşma istediler ama ben daha buna hazır değilim sanırım. Fakat bu güzel girişimi destekliyorum ve onların hazırladığı her bir satırına imzamı attığım metni sizinle paylaşıyorum. Bu arada 16 Aralık 2014 tarihindeki Lohusayım Farkındayım seminerini kaçırmayın derim. Uzman Psikolog Aysun Bal Ömeroğlu veriyor. Ah benim depresyonumda neredeydin Uykusuz Anneler Kulübü?

IG_LDFH_seminer

Lohusa depresyonu dünyada doğum yapan her 5 kadından birinin yaşadığı bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür.  Depresyon belirtileri bebeğe bağlanma sorunu, tuzağa düşürülmüşlük hissi, suçluluk, yalnızlık, kaygı, sürekli ağlama hissi, yorgunluk, umutsuzluk, yaşama sevincinin kaybolması duygularından bir veya bir kaçının görülmesidir. Depresyon bu duyguların ara ara değil sürekli ve yoğunlaşarak hissedilmesi durumudur. Lohusa hüznünden bu noktada ayrılır. Lohusa hüznünde de benzer duygular yaşanmakla birlikte yardım geldiğinde veya bebek uyuduğunda dinlenince bu duygular geçer. Lohusa depresyonunda ise tıbbi yardım almadıkça maalesef geçmez ve sürekli hissedilir.

Her yıl Aralık’ın 3.haftasında çeşitli etkinlik, seminer ve paylaşımlarla gündemde olmasını hedeflediğimiz Lohusa Depresyonu Farkındalık Haftası’nda  amaç öncelikle annenin yani kişinin kendisinin, sonra aile ve yakın çevresinin sonra da toplumun  farkındalığını sağlamak ve annenin yalnız olmadığını hissettirmektir. Gönüllü destek grupları oluşturmak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın konuya dikkatini çekerek hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde konuyla ilgili bilinçlendime ve destek  çalışmaları yapılması ilk hedefimizdir.

Sadecebir hafta değil çeşitli platformlarda sürekli destek ve paylaşımlara devam edilmesi vebunun yaygınlaşması amaçlanmıştır.

Lohusa hakları:

  • Anne sağlığı ile ilgili her şeyi duyma hakkına sahiptir, kişilik haklarına saygı duyularak tedavi süreci yürütülmelidir.
  • Hastalıkla ilgili her şeyi talep ve takip etme hakkına sahiptir.
  • Tedavi süresince tüm detaylar ile ilgili kendisine bilgi verilmelidir.
  • Tedavi seçenekleri sunulmalı yan etkiler tüm sonuçları ile anlatılmalıdır.
  • İkinci bir görüş alma hakkına sahiptir.
  • Kişilik haklarına saygı gösterilerek etrafındaki herkes ona destek olmalıdır.

Lohusa depresyonu geçiren anneye yapılabilecek destekler:

 * Doğum sonrası hastanede doktor ve hemşireler tarafından sadece bebek bakımı ile ilgili değil annenin psikolojik durumu ile ilgili de önerilerde bulunulmalı

* Hastaneden çıkmadan çocuk doktoru ve bebek hemşireleri gibi uzman psikologlar da anneyi görmeli ve yeni annelikle ilgili sohbet etmeli, bilgiler vermeli

* Bebeğin kontrolü hemşireler tarafından yapılırken anneye de “Yeni anne anketi” doldurtularak kaygı ve endişe seviyesi takip edilmeli ve ilgili ASM ile koordine çalışılmalı

* İlgili ASM sadece bebeğin gelişimi ve sağlığı ile ilgili değil annenin sağlığı ve psikolojik durumu ile ilgili arayıp, ziyaretlerde bulunmalı

* Baba ve olabilecek bütün aile bireylerinin desteği sağlanmalı, depresyon konusunda hepsi bilinçlendirilmeli

* Dinlenme ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, lohusanın çevresindekiler de bu konuda destekte bulunmalı 

* Sanal destek grupları ile iletişim kurmalı

* Her ilde destek grupları oluşturularak anneden anneye deneyim paylaşımı sağlanmalı

* Lohusa depresyonu geçiren kişinin yaşadıkları küçümsenmemeli

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz