Londra Çevresindeki Köyler

0

Londra’ya gidip de Londra çevresindeki köyler görmeden dönerseniz çok şey kaçırırsınız: Bu güzel şehrin kalabalığından sıkılıp zamanın durduğu yerlere kaçmak, nehir kıyısında gezmek, her biri ayrı çekicilikte olan evleri görmek istiyorsanız Cotswold Bölgesi kesinlikle rotanız olmalı. İçinden derelerin geçtiği, köprülerle birbirine bağlanmış, taş evlerin şirinliği ve koyunların yemyeşil alanlarda dolandığı, doğanın güzelliğiyle iç içe olan Cotswold aynı zamanda İngiliz film yıldızlarının da hafta sonu tercihleri arasında. Ülkenin güneybatısında Gloucesterhire ile Oxford arasında yer alan bölge size bir kartpostalın içindeymişsiniz duygusu yaşatıyor.

Cotswold’da gezip görecek, her biri ayrı bir hikaye yazdıracak kasaba ve köyler olmakla beraber  Bibury ve Bourton On The Water ölmeden önce görecekleriniz listenize rahatlıkla girebilir.

En Romantik Köy Bibury

Earthtraveling.com sitesi tarafından Avrupa’nın en romantik on köyü arasında sayılan Bibury’nin her biri masal görünümünde olan taş evleri, dar patika yolları ve etrafından akan dereleri ile muhteşem güzellikteki bahçeleri sizi burada yaşamak için hayallere götürecektir. Bibury’ye girer girmez ilk olarak sizi meşhur Swan Otel karşılıyor. Aslında Bibury deyince akla ilk gelenlerden biri bu otel.

Swan Hotel

Klasik bir Cotswold yapısı olan otelin içi kadar bahçesi de son derece etkileyici. Gidiş saatinize göre yemek ya da İngilizlerin klasik beş çayını deneyebilirsiniz. Bibury’de biz şehir hayatına alışmış insanları en çok etkileyen şüphesiz Arlington Row adlı tarihi taş evlerden oluşan ve Thames nehrinin kollarından birinin geçtiği derenin olduğu bölge.

Arlington row

Cotswold’da en çok fotoğraflanan yerlerden biri olan bu bölge aslında yün depoları olarak tasarlanmış daha sonra dokumacıların yaşadıkları evler olarak kullanılmış.

20150724_123804 (Custom)

Suya Adına Yazdırmış, Bourton On The Water

Windrush nehrinin geçtiği, dar köprülerin her iki kıyıyı birbirine bağladığı, salkım söğütlerin nehre bir kuğu gibi eğildiği, yemyeşil doğası ile insana huzurdan başka bir şey düşündürmeyen bir Cotswold kasabası.

Bourton On The WaterNehir boyunca yürüyüp etrafınızdaki yeşilliği, rengarenk çiçeklerle bezeli şirin kafeleri, sudaki ördekleri ve tarihi kiliseleri izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Sadece nehir kenarında dolanmak bile yeter ama Motoring Museum görülecek yerler arasında.

Bourton on thewater

Özellikle bahçesindeki içi yeşilliklerle dekore edilmiş araba ilginizi çekecektir.


FullSizeRender (29)Bourton, her biri bir müze gibi olan en az üç yüz yıllık evleri, çiçeklerle süslü parkları, bahçeleri, nehrin  dinlendirici manzarası ile İngilizlerin hafta sonu tercih ettiği yerlerden. Hafta sonu kurulan antika pazarı da burayı oldukça canlı hale  getiriyor.

Stow On The Wold,

Günün son durağı olduğundan mı, yağmurun coşkusundan mı yoksa yorgunluk mu bilemedim ama bu şirin kasabayı çok gezemedik doğrusu. Cotswold kasabaları içinde en yüksek rakıma sahip Stow On The Wold özellikle küçük mağazalarıyla ilgimi çekmeyi başardı. Her birinin rengarenk dekorasyonu şirinliği bir masal köyünde hissettirdi bana kendimi. Antika dükkanlarına uğramanızı tavsiye ederim.

Stow On The Wold meydan

Stowonthewald

Burford,

Burford High Street

Burford, Cotswold mimarisinin en güzel örneklerini yan yana görebileceğiniz, çocukların masal kitaplarında gördüğünüz dükkanların neredeyse birebir kopyası olan mağazalarıyla minik bir ortaçağ kasabası.  Windrush nehrinin suladığı geniş kırlarıyla, High Street denilen hafif eğimli ana caddesiyle, 15.yy dan kalma kilisesiyle ve şirin kafeleriyle kafanızı dinleyeceğiniz Burford’da evler de yedi cücelerin evi gibi şirin küçük ve renkli. Maisonblanc’de İngiliz çayını yudumlarken şahane pastalarından da tatmanızı öneririm.

Burford High Street

Londra’ya giderseniz hangi mevsim olursa olsun kendinizi bir gün  Cotswold’un huzurlu dünyasına bırakın.

Burfordpeynirci

Tarihi dokunun özenle korunduğu, bir doğa harikası olan Cotswold’a Londra’dan iki saatte ulaşabilirsiniz. Victoria Otobüs Terminali’nden Cheltenham’a otobüs seferleri var. Oradan da bahsettiğim köylere araba kiralayabilir ya da Londra’dan bir tur şirketi aracılığıyla daha kolay ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar: Erkan Tozluyurt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz