Maratonda TÜRGÖK için koşmak ister misiniz?

1

“Koşun ya da yürüyün hiç fark etmez…Gönlünüze mutluluk dolduracak bir etkinliğe katılın…Az gören veya görmeyen çocuklarımıza destek olun.

Böyle yazmışlar, duyurularının altına. Kim mi? TÜRGÖK. Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı. Ben kendilerini yaklaşık bir yıldır tanıyorum. Dernek başkanı Tülay Yazgan, İmza Karın kitabımızda sevgili eşi TÜRGÖK kurucusu rahmetli Gültekin Yazgan’a bir mektup yazmıştı. Gültekin Yazgan doğuştan görme engelli ve kimin babası biliyor musunuz? Özellikle tüm anneler onu bilir, Prof.Dr. Yankı Yazgan. Çocuğu olup da onun çocuk psikolojisi hakkında yazdıklarını okumayan yok gibidir.

Türgök için ileride benim de bir sürpriz duyurum olacak ama onların sosyal sorumluluk adına önümüzdeki günlerde harika bir organizasyonu var onu paylaşmayı istiyorum izninizle.

 

TÜRGÖK, ülkemizde yaşayan görme özürlüler ile yurt dışında yaşayıp da Türkçe bilen görme özürlülerin, yazılı kaynaklara erişimini sağlamak üzere 2004 yılında İzmir’de kurulmuştur. Amacı görmeyen kişilerin Türkçe okur yazarlık oranını arttırmak, eğitim ve kültürlerine katkıda bulunmak ve bu amaçla yaşam kalitelerini yükseltmektir. Görme özürlülerin eğitimleri ile kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet eden Türkiye’nin ilk ve tek görme özürlüler kitaplığıdır. Kitaplık hizmeti alan görmeyenler bu vasıta ile kendi kitaplıklarını da oluşturabilmektedirler. 
 
TÜRGÖK  bugüne kadar gerek farklı proje ve tanıtım faaliyetleri ile gerekse medyada pek çok kez yer alarak; bilinirlik oranını ve buna bağlı olarak da üye sayısını her geçen gün  arttırmaktadır. Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın ana hedefi gelişmiş ülkelerde bulunan görme özürlüler kitaplıkları düzeyine ulaşarak; görme özürlülerin yazılı kaynaklardan yararlanma sorununa köklü çözümler getirmek, onların eğitimine ve kültürel gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunmaktır. İngilizce ve Türkçe Kitaplar Kabartma basılarak öğrencilerin imla ve dil yapısını iyi öğrenmeleri sağlanmaktadır.
 
TÜRGÖK, sayıları 5000’i bulan üyelerine; sesli ve Braille (kabartma) baskılı roman, öykü, şiir, gezi, kişisel gelişim kitapları, her eğitim seviyesine yönelik ders kitapları, ÖSS, KPSS, SBS, açık öğretim (lise, ilköğretim) soru bankaları ve sınav testleri hazırlamaktadır. Yine eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla özellikle Üniversite öğrencilerinin kaynak kitapları talepleri doğrultusunda kabartma ve sesli olarak üretilmekte ve kendilerine ulaştırılmaktadır.
 
Türgök’ün, kuruluşundan itibaren her ay  sürekli çıkardığı; İlköğretim 1. kademe öğrencileri için (Braille Kabartma) “Yavru Balansı” dergisi, 2. kademe öğrencileri için (Braille Kabartma) “Balansı” dergisi, lise öğrencileri ve yetişkinler için de  MP3 formatında sesli “Arkadaş” dergisi çıkarmaktadır. Tüm bu yayınlar, Kitaplık üyelerinin  adreslerine  ücretsiz olarak gönderilmektedir. Ayrıca kitapları ve dergileri, üyeler şifre ile internetten indirerek de okuyabilmektedirler.
 
2012 yılında, 7-14 yaş arası Görme Özürlü üyeler için başlatılan “Ödünç Kabartma Kitap” hizmetinin amacı; doğru, hızlı okuma, konuları kavrama, imla hatalarını kaldırma ve okumayı sevdirmektir. Bu hizmete sponsor olmak isteyenlerin; yakınlarının adına, anısına kitap bastırabilecekleri gibi, doğrudan destekleriyle de bastırılacak olan Kabartma Kitaplar ile bu Projedeki kitap sayısı arttırılmaktadır. 
 
Kitaplık bünyesinde, Görme Özürlülere; bilgisayar kursu, kabartma yazı kursu, diksiyon kursu ve İngilizce kursu verilmekte, gören ve görmeyenlerin birlikte katıldıkları aylık  Kitap Kulübü toplantısı düzenlenmektedir. Kitaplık, her yıl Kabartma Takvim basarak üyelerinin de kendilerine ait takvimleri olmasını sağlamaktadır.

İZKA Projesi kapsamında; TDK İmla Kılavuzu Kabartma  ve sesli hazırlanarak üyelerine gönderilmiştir.
 
Bu yıl Rotaryen eşleri ile birlikte, ülkemizde ilk Kabartma Yemek Kitabı olan  “Mutfaktan Güzel Kokular Geliyor” ayrıca seslendirilerek de Kitaplık üyelerine ulaştırılmıştır.
 
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Görme Özürlüler arası geleneksel “Öykü Yarışması” ile bu konuda yetenekli olanların desteklenerek ödüllendirilmesi amaçlanmaktadır.
 
Türgök, kitaplık olarak Türkiye’de  müzik eğitimi alan  veya eğitime başlayacak  gençler ile müzik alanında çalışan üyelerinin  nota gereksinimleri için  “Kabartma Nota Basımı Projesi”ni başlatmıştır. Bu proje ile Görmeyenlerin basılı notalarının olmaması nedeniyle eğitimlerinde önlerine çıkan engellerin kaldırılması hedeflenmektedir.
 
Tüm bu hizmetler, sayıları 500’ü aşan gönüllüler ile Türgök’e kuruluşundan itibaren destek olan sponsorları sayesinde yapılmaktadır. Ücretsiz yapılan  bu hizmetlerden yararlanan görme özürlü sayısının artması büyük önem taşımakta ve bu amaçla herkesin desteği beklenmektedir. Doğan Cüceloğlu’nun ” Onlar Benim Kahramanım” isimli kitabı ve kurucumuz rahmetli Gültekin Yazgan’ın ” Kör Uçuş” isimli kitabı satışlarının geliri Türgök’e aktarılmaktdır. 

 

 

1 Yorum

  1. Canım Banuşum…Gene sayende harika bir bilgi edindim…Süper yapıyorsun bu görevi…Bloğunu takip ile bir çok konuda bilgi sahibi oluyorum..Hem geziyorum,hem fikir ediniyorum,hemde sosyal konulardan da bu şekilde faydalanıyorum..Teşekkür ederim bu yazı içinde…Sevgilerimle…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz