Martı Topluluğu

0

Hayatın gitgide zorlaştığı, her gün üzücü bir, hatta birçok haberin önümüze düştüğü günlerde bizi “iyilik” kurtaracak, buna çok inanıyorum. Kendimden biliyorum, kolektif işler yaptığımda, bir projenin parçası olduğumda, birilerini mutlu ettiğimde hayatın zor kısımlarını çok daha ağrısız, acısız, daha az zararla atlatıyorum. Üstelik mutluluk ve iyilik bulaşıcı bana göre. Neyse ki etrafımda benim gibi düşünen insanlar çok hatta artık pek çok kurumun İYİLİK peşinde olduğunu görmek de beni çok mutlu ediyor.

Sizi öncelikle MARTI topluluğu ile tanıştırmak istiyorum. MARTI, Marmara Rekreasyon Terapisinden Işıltılar. Martı, bir terapi rekreasyonu hareketi. Rekreasyon nedir derseniz, insanların serbest zamanlarda kendilerini mutlu edip haz alabilecekleri her türlü etkinliği kapsayan aktiviteler. Bedeni, ruhu ve zihni çeşitli etkinliklerle dinlendirme de denebilir. Martı, Marmara Üniversitesi Spor Yönetimi Rekreasyon dersi öğrencilerinin terapi rekreasyonu konusunda projeler gerçekleştirmesi ve bu projelerin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla kurulmuş. MARTI, terapi rekreasyonu projelerini farklı paydaşların (üniversite, kamu, dernekler, özel sektör gibi) katılımıyla gerçekleştiriyor. Yani gençler, kurumlar bir arada. Ne şahane değil mi?

Martı topluluğunun “Engelleri Aşıyoruz, Buz Pistindeyiz” projesi, 3. sınıf öğrencilerinin geçen yıl Rekreasyon dersinde bir ödev sonrasında yaptıkları sunumla başlamışÖncelikli amaçları, yaşamlarını tekerlekli sandalyede geçiren bireyleri buz pateni ile buluşturmak. Bu sayede terapi rekreasyonuyla özel bireyleri toplumla kaynaştırarak, paydaşlarda birliktelik ve farkındalık oluşturmak, özel bireylerin özgür, hevesli bireylere dönüşmelerine yardım etmek, yapmak istedikten sonra engel olmadığına inandırmak ve bu sayede serbest zamanlarını kaliteli, eğlenceli hale getirmek. Bireyselliğin ön planda olduğu, maddiyatın her şey sanıldığı, sosyal sorumluluğun sadece not almak için yapıldığı günümüzde gençlerin bu proje ile özel gereksinimi olan bireylere destek olması hakikaten takdire şayan.

Bu şahane projeyi sahiplenerek sponsor olan Polin Waterparks firmasını ayakta alkışlıyorum.  Su parkları tasarım, üretim, mühendislik ve montajında bir dünya lideri olan, 105 ülkede 3000’den fazla su parkı projesi gerçekleştiren Polin Waterparks’ın reklama ihtiyacı olmadığını çok net biliyorum.  Bugün birçok ülkenin, hatta kıtanın en büyük ve ödüllü su parklarında Polin Waterparks imzası var.  Dünya’nın en geniş ürün çeşitliliğine sahip olan Polin’in 2010 yılında lanse ettiği King Cobra kaydırağı 7 yıl üst üste Avrupa’nın en iyi su kaydırağı seçilmiş.  Diyeceğim o ki, tüm bu başarıları tesadüf değil. Bir üniversite projesinin, gençliğin hayallerinin  gerçeğe dönüşme yolculuğunda, onlara destek olan sponsor olan  bir marka olarak böyle iyilik dolu, sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesine katkı sağlamak  gerçekten alkışlanmalı.

Eh proje güzel, amaç toplumsal olunca etkinliğin ilk aşaması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün katkıları, Spor İstanbul buz pateni eğitmenlerinin desteği, Polin Waterparks firmasının sponsorluğunda, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne üye engellilerin katılımıyla 19 Aralık 2018 tarihinde Silivrikapı Buz Pisti’nde (İstanbul) gerçekleştirilmişti. 

Birileri düşündü, birileri paylaştı, birileri dinledi, birileri destekledi ve ödül kaçınılmazdı. Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi gönüllü öğrencilerinin oluşturduğu MARTI (Marmara Terapi Rekreasyonundan Işıltılar) topluluğunun “Engelleri Aşıyoruz, Buz Pistindeyiz” isimli terapi rekreasyonu projesi; rekreasyon sektörünün en iyi sosyal sorumluluk projesi ödülüne layık görüldü. 

Bu yıl 6.sı gerçekleşen ve eğlence dünyasını bir araya getiren ATRAX’19 çatısı altında düzenlenen, Türkiye eğlence, etkinlik ve rekreasyon sektörünün ilk ve tek yarışması olan “Shining Star Awards’ 19 Eğlence, Etkinlik ve Rekreasyon Ödülleri” ne layık görülen proje bu ülkede hala güzel şeyler olduğunun en güzel örneği.

Detaylar için marmararekreasyon@gmail.com bilgi alabilirsiniz.

Instagram :https://www.instagram.com/martihareketi/

Youtube :  https://www.youtube.com/channel/UCj9WECol8gYwIEMQt348RVQ/featured

Twitter : www.twitter.com/martihareketi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz