Masal Deryası

0

Son zamanlarda en çok özlediğim şeylerden biri de kızımın küçüklük halleri. Daha biraz evvel onun üç dört yaşlarında söylediği kelimeleri, yaptığı şirinlikleri anlatıyordum ona. O da bir daha anlat diye yalvarıp durdu, aynen küçükken defalarca anlattırdığı masallar gibi. Evet evet küçükken bir masalı defalarca anlattırırdı. Hatta sıkılmadın mı diye sorduğumda, biraz uydur devam et derdi. Bahsettiğim on yıl kadar önce, yani bugün olduğu gibi öyle çocuk masal kitapları çok fazla yok, masal atölyeleri hiç yok, masal okuma saatleri filan hak getire. Tabii masal kaynağı olarak vatanımız çok zengin fazlasıyla anlatacak şey var da çocuklara anlatılacak masalların hassasiyetle seçilmesi gerek. Yanlış masal seçimleri çocukların gelişimine kötü yönde etki edebiliyor.

maxresdefault

Benim çocukluğumda hatta çocukluğumun son birkaç yılında yeni tanıştığımız televizyonda çok sevdiğimiz Adile Naşit yatmadan masal anlatırdı çocuklara. Onun ekranda gözükmesiyle tüm çocuklara yatma vakti mesajı ulaşırdı ve güzel bir ritüeldi bence. Şimdi etrafımdaki annelere baktığımda hepsi birer Adile Teyze olmuş, masal okurken canlandırmalar yapıyorlar, belli günlerde seanslar düzenleyip çocuklarıyla sosyalleşiyorlar. Gerçekten böyle üretici, yaratıcı annelere bayılıyorum. Fakat bir arkadaşım, gazeteci, sunucu ve iki dünya tatlısı kız çocuğunun annesi Derya Özel öyle bir girişimde bulunmuş ki  bayıldım. Her gece beş yaşındaki ikizlerine okuduğu masalları Türkiye’deki tüm çocuklarla paylaşmaya başlamış. Derya, kendi Youtube video kanalı “Masal Deryası”nda  en güzel masalları çocuklar için okuyor.

Masal Deryası

Derya Özel’in pedagoglarca önerilen 170’den fazla hikaye ve masal kitabına sadık kalarak hazırladığı listeden seçilen konular, çocukların kelime dağarcıklarını ve hayal güçlerini geliştirirken özgüven ve etik bilinçlerine de olumlu katkı sağlıyor.

Youtube kanalında ayrıca sürprizler de olacağını söylüyor Derya. Hepimizin yakından tanıdığı sürpriz isimler de zaman zaman misafir olup hikayeler okuyacaklarmış.

Masal dinlememiş çocuklar büyüyünce kendi resimlerini bile cetvelle çizerler, diyen Cemal Süreya’yı saygıyla anıyorum ve Derya’yı bu güzel düşüncesi için tebrik ediyorum.

Masal Deryası kanalına internetten www.youtube.com adresine girip arama satırına “Masal Deryası” yazarak ulaşılabiliyor. Detay için TIK TIK Masal Deryası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz