Montecatini

0

Floransa’ya gidip oranın otellerine fazla para vermeyip konaklayacak daha uygun bir yer ararsanız size kesinlikle Montecatini diyeceğim. Floransa’ya 40 km. uzaklıkta olup, gerek özel aracınızla gerekse tren ile çok kolay ulaşacağınız şehir, her ne kadar denize uzak olsa da bir sahil kasabasını andırıyor.

Floransa’da bir günümüzü geçirdikten sonra ve bu açık hava müzesi şehri 19 yıl sonra yeniden görmenin mutluluğu ile yola çıktığımızda ne kadar güzel bir yere doğru gittiğimizi düşünmemiştim. Havaların geç kararması ile akşam yedi gibi Montecatini’ye vardığımızda güneş yeni çekiliyordu ve rengarenk binalar, zeytin ağaçları Toskana’nın o fotoğraflardaki büyüleyici görüntüsü ile bize merhaba diyordu.

Montecatini, iki bölgeden oluşuyor. Bizim de kaldığımız, İtalya’nın en büyük termal tesislerinin, şifalı sularının olduğu Monteactini Terme ve tepede kalan Montecatini Alto. 700 metre yükseklikte bulunan tepeye yarım saatte bir, gece 12’ye kadar çalışan füniküler ile çıkabilirsiniz.

Hava kararmadan şehre ulaşsak da odamıza çıkıp bavullarımızı bırakana kadar vakit epey ilerlemişti. Sokağa çıkıp da yürümeye başlayınca, diğer Avrupa şehirlerinden alışkın olmadığımız hareketlilik, canlılık bizi oldukça şaşırttı. Şık mağazalar, ışıl ışıl kafeler, barlar,  dolu olan restoranlar ile Montecatini tam bir yazlık sayfiye yeri. Aynı zamanda zengin Floransalıların yazlık evlerinin bulunduğu şehirde, Porsche, Ferrari gibi arabalara çok sık rastlıyorsunuz. Burası termal bölge olduğundan daha çok orta yaş ve üzerine hitap ediyor deseler de sokaklar, restoranlar, barlar hiç öyle demiyordu.

Gece hayran olduğum şehri bir de sabah gezdikten sonra kesin kararımı verdim, buraya daha uzun süreli gelip kalmalı. Rengarenk binaları, balkonları çiçeklerle kaplı evleri, şehrin içindeki kocaman parkı, tarihte kim bilir kimlere, nelere ev sahipliği yapmış otelleri ve Giovannini adlı etkileyici pastahanesi ile bu şehir kesinlikle İtalya’da yapacağımız bir başka rotanın baş kahramanı olmayı hak ediyor.

Özellikle Cuma ve Cumartesi günleri konaklama tercih ederseniz hem renkli gece hayatının tadını çıkarabilir hem de Cumartesi sabahı kurulan pazarı gezerek, İtalya’dan bu da alınır mı diyeceğiniz pek çok şeyi bir arada bulabilirsiniz.

Floransa’da uygun fiyata nerede kalınır derseniz hem uygun fiyat hem Toskana ruhu hem de İtalya’da İtalyan gibi yaşayacağınız günler için size kesinlikle Montecatini derim. Biz Tamerici Principe adlı otelde kaldık, ortalama fiyat aralığındaki otelden çok daha lüksleri var ama temiz ve geniş odalar hiç de fena değildi. Kahvaltısını çok tavsiye etmem, zaten Avrupa’da kahvaltı anlayışı da bizden çok farklı olduğu için aç kalmamak bizim için yeterli.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz