>NANE, LİMON KABUĞU, BİR TUTAM ZENCEFİL

1

>

Nane, limon kabuğu, bir tutam zencefil aman…Allah gani gani rahmet eylesin sevgili Barış Manço’yu kışları ne kadar çok anıyorum. Kış demek hastalık demekti eskiden ama şimdi bizim evde öksürük demek. Bitmeyen bir öksürük melodisi duyuyorum hep evde. Ama Duru’nun ki bir başka, küçücük ciğerler sanki yırtılıyor ve sanki benim kalbim sökülüyor. İlaçlarla kesinlikle iyileşmeyen bu öksürük vakasına iki ayrı kocakarı ilacı ile çözüm bulmuşa benziyorum. En azından ilk kullanımda bile etkisini gösterdi ilaçlar.
İlki kara turp ile hazırlanıyor. Pazardan aldığınız kara turbun içini oyuyorsunuz ve bal ile doldurup 2 gün bekletiyorsunuz. Sonra günde 3 kez bu sıvıdan içiriyorsunuz.
Diğeri ise pekmez tereyağ karışımı. Bunu televizyonda bir doktor bayandan duydum. 1 su bardağı kadar pekmez ve 2 çorba kaşığı tereyağı ocakta pişiriyorsunuz. Tereyağın erimesi yeterli, kaynatmamak gerekiyor. Bu karışımı kavanoza koyup, günde en az üç kez – ideali 6 kezmiş – içiriyorsunuz. Oldukça faydalı her iki tarif de. En azından yan etkileri yok. Allahım ben de yaşlandım artık, ilaç hazırlıyorum evde….

1 Yorum

  1. >Günaydın oğlum 5 yaşında 1 tatlı kaşığı bala 1 çay kaşığı toz zencefil ilave ediyorum zencefil acı olduğundan birazda üstüne pekmek akıtıyorum öksürüğünü 1,5 günde şıp diye kesti inanamadım zaten Alman bir doktor zencefilin faydalarından dolayı kızım olursa adını zencefil koyacağım dermiş. Sevgiler Zerrin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz