Ne mutlu bir seneydi 2024, diyeceğimiz bir yıl olsun

0

2024’ün ilk günü neredeyse bitmek üzere, akşam oldu bile. Bu satırları yazarken saat 20.26 Önceki günün ve gecenin komik anları, lezzetli yemekleri, arkadaşlarımızla çocuklar gibi şen olduğumuz saatlerin olumlu etkisi bugünümün keyifli geçmesini sağlarken bir yandan da yeni yılın planları kafamda dönmeye devam ediyor. Sanırım bana çoğunuz katılacaksınız, 2023 hiç de mutlu bir yıl olmadı. 6 Şubat depremi tüm ülke hatta dünya için çok büyük bir yıkım, felaket, kayıpken benim için de yaşamım boyunca anlatacağım, hayatımın dönüm noktalarından biri olarak nitelendireceğim bir olay olarak kendi kişisel tarihime geçti.

Size daha çok söyleyeceklerim var ama şimdi bunlara dayanamazsınız, der Yuhanna. Ben de size şimdi olumsuzlukları yazarsam belki okumayı bırakırsınız diye, 2023’ün en mutlu, gurur verici olayı cumhuriyetin 100.yılına geçiş yapıyorum hemen. Kendimi o kadar şanslı görüyorum ki, 100.yılı ülkemde, Anıtkabir’de Ata’mın huzurunda kutladım. Yılın en mutlu, unutulmaz zamanlarıydı benim için.

Herkes gibi benim de yeni yıldan beklentilerim var, hayallerim var, umudum var ama en çok 2023’te yapamadıklarımı ya da yeteri kadar, istediğim ölçüde, umduğum gibi olmayanları oldurmak için çabalayacağım. 2024 benim artık 5’li sayılara geçtiğim bir yıl olacak. Mart ayında 50 olacağım ve yaşadığım kadar bir yaşamım olmayacak büyük ihtimalle. O halde daha sağlıklı yaşamaya, daha çok gülmeye, daha çok okumaya, daha çok yazmaya, daha çok gezmeye, daha çok egzersiz yapmaya, daha çok su içmeye, daha çok hayal kurmaya, daha çok doğada olmaya, daha çok sevdiklerime zaman ayırmaya, daha çok ailemle vakit geçirmeye, daha çok yardımsever olmaya, daha çok empati kurmaya,  niyet ediyorum.

Ve bırakmak. Bırakmayı niyet ediyorum. Dayanmanın bizi güçlü kıldığına inanırız çoğu zaman. Aslında bizi güçlü kılan şeyin bırakmak olduğunu fark etmek gerekiyor. Hayatın zorluklarıyla karşılaştığımızda genellikle direnç göstermek ve mücadele etmek içgüdüsüyle hareket ediyoruz. Ancak bazen, bu mücadele ve direnç bizi daha da yorgun ve zayıf hissettirebiliyor. Sanırım en güçlü adım, durmak ve bırakmak.

Bırakma kararını alabileceğiniz ve bu kararınızın arkasında durabilecek gücünüzün olacağı bir yıl olsun.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz