O, Türkiye’nin Anne Geddes’i…Zerin Kültüral

0

İnternetin hayatıma yeni yeni  girdiği günlerde posta kutuma bebek fotoğrafları gelirdi: Bal kabağının içinde, gül yaprağının üstünde, kanat takmış melek olarak harika bebek fotoğrafları. O zaman ilgi alanım olmasa da kim çekiyor bu fotoğrafları deyip araştırmıştım ve Yeni Zelanda da yaşayan Anne Geddes’i bu sayede tanımıştım. Yıllar sonra kızım doğdu ve hiç yokken bebek fotoğrafları ilgi alanım oldu. Ama o kadar sıradan, o kadar tekrar edilmiş fotolardı ki, bir gün bir bebek dergisinin kapağında çilekler içinde uyuyan bir kız çocuğunun fotoğrafını gördüm. İşte aradığım buydu, kimdi bu fotoğrafı çeken? Benim kızımı da böyle fotoğraflar mıydı? Zerin Kültüral’a böyle ulaştım. Türkiye’nin ilk bebek konsept fotoğrafçısı Kültüral, kızım 6 aylıkken onu böğürtlen üstündeki pozuyla fotoğrafladı ve o gün bugündür harika işlere imza attığını görüyorum. İşte sizi bambaşka dünyalara götürecek fotoğrafların yaratıcısı  ile rengarenk sohbetimiz…

Bu yıl fotoğrafçılıkta 21., bebek fotoğrafçılığında 10.yılınızı kutluyorsunuz. Nasıl başladı bu serüven?

21 yıl önce, fotoğraf ilk hayatıma girdiği anda, karanlık odada agranzörde fotoğrafı pozlayıp, geliştirme banyosuna atıp yavaş yavaş beyaz kağıdın üstünde, griden siyaha doğru giden ve çektiğim fotoğrafın görüntüsü belirlenmeye başladığı anda evet dedim, ben fotoğrafçılığın dışında başka bir şey yapamam ve o gün karar verdim fotoğrafçı olmaya ve Yıldız Üniversitesi Fotografçılık Bölümü’nü 1. Olarak bitirdim. Mezun olduktan bir yıl sonra kendi fotoğraf stüdyomu açtım ve profesyonel reklam sektöründe A’dan Z’ye birçok firmaya hizmet verdim. Daha sonra 2001 yılında büyük kızım İlayda doğdu.  Benim küçüklüğüme ait fotoğraflarım bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az, e ben bir fotoğrafçı anneyim, ‘terzi kendi söküğünü dikemez’ olmasın ve kızlarım büyüdüklerinde aynı şeyi yaşamasın istedim . İlk kızım İlayda’nın fotoğraflarını Anne Geddes’den ilham alarak çekmeye başladım. Çok bilinen, sizin de bahsettiğiniz çilekler içinde uyuyan kız, kırmızıgül içinde bebek, gökyüzünde melekler, peri… hep ilk çektiklerim. O kadar başarılı oldu ve ilgi gördü ki fotoğraflar, hayal ettiğimden daha büyük bir başarı elde ettim. Ve konsept bebek fotoğrafçılığı böyle başladı.

 

Fotoğrafların biz son halini yani en güzel kısmını görüyoruz. Gerçi ben kızımda süreci dakika dakika yaşadım ama okuyucularımıza çekim öncesinden ve çekim sürecinden bahsedebilir misiniz? Aile internetten ya da kataloglarınızdan beğendiği konsepti seçip size söylüyor, siz de sürece mi başlıyorsunuz?

Öncelikle  ben sanatçıyım,  fotoğrafı hayal edebiliyorum ama  benim hayal ettiğim şeyi aileler ancak ben fotoğraflayınca görüyorlar.. Doğal olarak aileler en güzel pozları istiyor çocukları için ama bebeğin saç rengine, tenine, ayına, göz rengine, karakterine bakıyorum ben. Her bebek farklı ve her poz her bebekte güzel durmuyor. Bunu ailelerle paylaşıyorum tabi onlar sonucu görmeden hayal edemiyorlar ama artık o kadar güzel, zengin konseptlerim var ki,  bakarak karar verebiliyorlar.  Birkaç kez çocuklarına uygun olmayan konsepti sırf müşterilerim istediği için, içime sinmeyerek yaptım sonra mutsuz oldum ve tekrar çekmek zorunda kaldım. Şimdi anne babalara istedikleri konsept bebeklerine uygun değilse söylüyorum ve daha kendimden emin şekilde onları ikna ediyorum.

Eğer photoshop’ta bir şey yapacaksam önce çocuğu değil, objeyi çekiyorum. Sonra o objenin üzerine çocuğu nasıl koyacağımı, yerleştireceğimi hayal ediyorum. Çok beğenilen salyangoz pozu da öyle çekildi. Bebeğin, salyangozun üzerinde nasıl duracağını hayal edip bebeği öyle çektim. O çok zor bir çekimdi mesela, bir silindirin üzerinde baş ve bacaklar aşağı şekilde uyurken çektik çocuğu.

 

O zaman çok uysal bebek ve çocuklarla çalışıyorsunuz…

Bebekten bebeğe değişiyor bu durum ama şu gerçek ki, ilk olarak onları rahat ettirmek için çabalıyorum. Bu yüzden çekimler çok uzun sürebiliyor, uyuyor, uyumuyor, acıkıyor, ağlıyor, altını kirletiyor. Anne olduğum için onlarla sıcak bir iletişim kurabiliyorum, önce onların mutlu ve rahat olmasını sağlıyorum. Bu konuda anneler daha sabırsız. Hemen çekim yapılsın istiyorlar ama sonuçta karşınızda bir bebek var ve siz ona uymak durumundasınız. Süreç bazen zor oluyor ama sonuçta ortaya çıkan eser her şeye değdi dedirtiyor herkese.

Çekim yaptığınız çocukları düşünürsek, daha çok ilk çocuklar mı yoksa ikinci, üçüncü…çocuklar mı çektikleriniz? Kızlar mı daha meraklı erkekler mi poz vermeye?

Genelde en fazla ilk çocukları çekiyorum. İlk çocukta anneler daha enerjik, daha araştırmacı ve hevesli oluyorlar. İkincileri çektirme sebepleri daha çok,’ ilkine yaptık ikincisine de yapalım ‘ anlayışı oluyor. Birinci çocukta üç aylık gelmişlerse ikinci de üç yaşında geliyorlar ama geliyorlar. Bir çok bebeğime 10 yıl boyunca konsept ya da aile fotoğrafı çekmişimdir. Kardeşler olunca onlarla beraber fotoğraflarını çekerim, çok güzel bir fotograf serüvenimiz var bebeklerimle.

Kesinlikle kız çocukları daha meraklı ve kız çocuk anneleri de. Anneler kızlarına her şeyi yakıştırıyor, çiçekler, tütüler, papatyalar..Ama erkek çocuk anneleri daha erkeksi olsun istiyor fotoğraflar, feminen duruş istemiyorlar. Kız erkek ayrımını çok net görebiliyorsunuz fotoğraf karelerinde.

Sizin bir de cast ajansınız var. Şu an piyasada gördüğümüz yerli-yabancı pek çok bebek-çocuk markaları ile çalışıyor, gerek katalog gerek ambalaj çekimleri yapıyorsunuz. Aileler kolay veriyor mu çocuklarını bu çekimler için? İsteyenler size nasıl başvurabilir?

Reklam sektöründen geldiğim ve daha önce bu tarz çok fazla fotoğraf çektiğim için firmaların tercih sebebi oluyorum çoğu zaman. İlk başladığımda çok ünlü bir ıslak mendil firması ile biberon şirketi için takvimler hazırlamıştım ve kızımı kullanmıştım. Önceleri her anne gibi tepki verdim: Acaba nazar değer miydi çocuğuma? Sonra düşündüm tüm çocuklar çok özel, çok güzel ve hayatları dışarıda geçiyor. Nazar değecek olsa her yerde değer dedim ve ilk olarak kendi kızımla başladım çekimlere. Sonra bizi gören, benim bebeklerle ve çocuklarla çalışma şeklimi, sabrımı, anne olmamdan kaynaklanan deneyimimi gören aileler çok daha sıcak baktılar bu çekimlere. Dizi, film çekimlerinin koşulları daha ağır ama, orada çocuklar çok yoruluyor ve koşullar hiç de iç açıcı değil. Bu yüzden küçük çocuklar özellikle bebekler için bu tarz çekimleri önermiyorum. Reklam filmleri ve katalog çekimleri onlar için çok daha uygun. Aileler, 0-14 yaş arası bebek ve çocuklarının 1 adet fotoğraflarını zerin@zerinkultural.com adresine gönderebilirler.

Sektörde ilk konsept bebek fotoğrafçısı olarak birçok kişinin örnek aldığı fotoğraflara imza atmak, öncü olmak  gurur verici olsa gerek…

Her geçen gün daha özel fotoğraflar çekmek, daha özel tasarımlar yapmak için çok büyük emek harcıyorum. Ama bu durum beni hep daha iyisini daha güzelini daha mükemmelini daha eşsizini yapmaya götürdüğü için halimden çok mutluyum.  Bebeklerle çalışmak bambaşka bir duygu, onların özel konseptlerini çekmek sonra da çektiklerimi izlemek bana büyük keyif veriyor.  Tabi aynı zamanda büyük bir sorumluluk yüklüyor omuzlarıma. Bebekler zaten o kadar güzel, o kadar saf ve duru ki, çektiğim fotoğraflar da kusursuz olmalı.

Size bebeklerinizle, çocuklarınızla güzel bir yaşam diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz