Çocuklara Kariyer Tercihi Araçları

0

Bugün etrafınızdaki çok kişinin hatta sizin evet evet sizin yapmak istediğiniz işle yaptığınız iş aynı değildir diye düşünüyorum. Bitirdiğimiz okullar aslında bizim değil dönemin istekleri, modası olabilir. Hangimiz küçükken itfaiyeci olacağım deyip de bugün itfaiyecilik yapıyor? Ya da yaptığı iş, oturduğu koltuk onu mutlu ediyor? Çocuklara kariyer tercihi araçları olsa derdim hem, erkenden eğilimlerini belirlese. Zamanında doğru meslek tercihi yapamamış insanlara bugün de geç değil, hadi istediklerinizi yapma, okuma zamanı diyen onları motive eden bir işim olmakla beraber bu işin ne kadar emek gerektirdiğinin de bilincindeyim. Bu yüzden hep derim ki keşke okullarda daha ilk okuldan çocukların kariyerlerini belirleyen testler, araçlar olsa. Ne kadar gönülden istemişim ki hop karşıma çıktı.

meslek-tanıtımları

Kızımın ilk okul arkadaşının babası Bahçeşehir Üniversitesi’nden Orhan Gökçöl değerli bir akademisyendir. Ekip arkadaşları Faik Tunç Bozbura ve Didem Arslanbaş Yıldız ile beraber çocukların ve gençlerin (ilkokul, ortaokul, lise) kariyer tercihlerini ortaya çıkartmada onlara, ailelerine ve okullarındaki rehberlik servislerine yardımcı olan birtakım araçlar geliştiriyorlar . Hemen hepsi AB fonlarından desteklenmiş, ne güzel değil mi? Üstelik kullanımları ücretsiz ve yararlanmak isteyenlere gönüllü bir şekilde destek vermeye çalışıyorlar. Orhan’dan bunu duyduğumda hemen paylaşmak istedim. 2 tanesinin detaylarını anlattı. Ayrıca bu konuda Türkçe kaynak bulunmazken kitapları da paylaştı benimle.

Sizler de tanıdığınız okul, öğretmen, velilerle  paylaşırsanız çocuklarımız ileride sevdikleri işleri yapar biz de ruhsal açıdan daha sağlıklı bireyler yetişmesine katkıda bulunmuş oluruz. Kitapları da PDF olarak indirip okuyabilirsiniz.

1) S2CPT – (www.s2cpt.eu): Okuldan Kariyere – Online bir test de içeren ve çeşitli aktivitelerle zenginleştirilmiş, daha çok okul rehberlerinin öğrencilere verdikleri kariyer danışmanlığı hizmetinde onlara yardımcı olmayı hedefleyen sistem. Çoğunluğu İstanbul’da olmak üzere, şu an 30’un üzerinde okul uyguluyor. Sistemi kullanmak isteyen rehber öğretmenlerin ve okulların info@s2cpt.eu ya da gokcol@gmail.com ‘a eposta göndermeleri ve kaç kişiye, ne zaman, hangi seviyede (kaçıncı sınıf), hangi okulda (okul adı) uygulayacaklarını belirtmeleri ve iletişim bilgilerini vermeleri yeterli
2) FAMICO (www.famico.eu) : Okullarımızda öğrencilere kariyer danışmanlığı verilirken rehberlerin çok işine yarayabilecek ve ebeveynlerle çalışmayı da içeren bir danışmanlık el kitabı ve ailelerin çok işine yarayabilecek bir başka kılavuz kitap . Bu kitapların elektronik hallerini (PDF) edinmek isteyenler aşağıdaki bağlantılardan alabilirler. Proje henüz bitmedi, ama, kitapların yararlı olacağını düşünüyorum. FAMICO’da ayrıca, okul rehberlerinin online olarak girip kullanabilecekleri bir aktivite platformu da mevcut (eplatform):
Danışmanlar için olan eğitim kitabı (Bu kitabın Almanca ve İngilizcesi de mevcut):
http://akademik.bahcesehir.edu.tr/…/Book_for_counsellors_TR…
Çocuğa kariyer kararını vermede nasıl yardımcı olabilirsiniz? Ebeveynler için Kılavuz (Bu kitabın Almanca ve İngilizcesi de mevcut):
http://akademik.bahcesehir.edu.tr/…/kariyeryolu/Book_for_pa…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz