Ne İzlesek

Öteki Beriki İlerisi Gerisi

03 Ocak 2017

Bu ülkede güzel şeyler de oluyor ve öteki beriki ilerisi gerisi kısacası hepimiz paylaşmak için çaba harcamalıyız. Güzel çabalar, çalışan insanlar, üreten sanatçılar, koşturan çocuklar gençler var bu ülkede.

İBB Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi  tarihinde, sezon içinde ilk kez bir mezuniyet oyununu sergiliyor. Öteki, Beriki, İlerisi, Gerisi adlı oyun, çocukların gözünden yetişkinlere sesleniyor ve tüm tiyatro severlerin keyifle izleyeceği birçok konuya dikkat çekiyor.İlk kez bir mezuniyet oyunu olmanın ötesinde harika da bir misyon edinmiş birim; özel gereksinimli çocukları, onların ebeveynlerini, pek çok STK üyesi ve ihtiyaç sahiplerini özel olarak davet ediyor ve onları ağırlıyor.

Yonca İnal’ın yazdığı Okan Patırer’in yönettiği ‘’Öteki Beriki İlerisi Gerisi’’, Genel Sanat Yönetmenliği’nin 2016-2017 sezonu boyunca sahnelenmesi kararı ve özel desteği ile Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde periyodik olarak seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

Unutarak büyüyoruz.

Hayat bizi etiketler; öteki beriki haline getirir, ilerisi için hazırlarken geride bıraktığımız çocukluğumuz “kendini” korumaya çalışır aslında. “Öteki Beriki, İlerisi, Gerisi”, çocuğun gözüyle, yetişkinlere seslenen bir oyun.

“Neresine sığacağım ben bu dünyanın”,

“Hayat bazen bizi kendiliğinden öteki yapar”,

“Dönüşebiliriz ama değiştirilemeyiz”,

“Ma- Me- Mi- Mu”,

“Diğerine bakmak”, 

“Sıra dışı düşünceler; Gölge”,

“Güneşin çocukları” ve

“Kapılar”

isimli 8 epizod, 36 çocuğun sahne üzerinden, “farklılıklarımızla yaşamayı öğrenebilir miyiz?” sorusuna aradıkları cevapları, önermeleri ve göndermeleri seyre açan bir fark ediş hikâyesi.

Öteki Beriki İlerisi Gerisi’nin sahnelenme takvimi, www.ibbst.gov.tr adresinden takip edilebilir.

 

No Comments

Leave a Reply

Berlin in Berlin ödül almış, ödülden çok filmdeki erotik sahne konuşuluyor, Uğur Mumcu öldürülmüş…Nihan’ın iki ülke ve 20 yıllık zaman dilimini kapsayan hikayesinin arka fonunda Türkiye’nin o yıllardaki sosyal ve siyasi panoraması var…

Kitabı okurken Banu Tozluyurt’un tanınmış yazarlara; bir Banu’luk yer açın ben geliyorum diyen ayak sesleri duyuluyor…

Nihan, Kamer ve Seval’i babaları cumartesi günleri halaları Ayla’nın oturduğu Kadıköy’e götürürdü. Belki de balıkçılar çarşısında balık alırken yanlarından geçtiniz. Ya da Üsküdar’dan Nihan’la aynı vapura bindiniz, yanyana oturdunuz… Hikayedeki gerçeklik duygusu o kadar geçiyor ki insana sokakta yürüyen bir genç kıza acaba bu Nihan’mı diye bakabilirsiniz…

Lale Celepoğlu

D & R    /    İdefix    /    Kitap Yurdu    /    Babil.com