>PAMUK HELVA

0

>

Çocukluğuma ait neler hatırlarım diye düşündüm de, aklıma ilk gelenler Aslı ile oynadığımız beş taşlar, babaannemin bahçesinde yazları cümbür cemaat içine girdiğimiz şişme havuz, yapraklardan ve çamurdan yaptığımız sözüm ona dolmalar, benim isteyip annemin hiç almadığı elma şekeri…neymiş boyalıymış mış mış.
“Tarih, tekerrürden ibarettir” diye boşuna dememişler. şimdi kızım Duru da pamuk helva diye tutturuyor bu kez ben “boyalı kızım onlar, zararlı” diyorum o daha şimdiden mış mış mış diyor ama. Duru için Altınoluk demek pamuk helva demek çünkü nedense sadece orada bunun zararlı şeylerle yapılmadığını söylemişim bir kere, hala o söz devam ediyor. Ama İstanbul’da her pamuk helva gördüğünde bir söz düellosu yaşanıyor aramızda bu kaçınılmaz.

Ama artık o da mutlu ben de. Çünkü pamuk helvasını kendi yapıyor. Babasının aldığı makina ile sadece şekeri koyuyoruz ve yüksek ısıda telleşip karamelize olan toz şekerden pamuk helva yapıp afiyetle yiyoruz. Henüz beyaz yapmakta ısrarlıyım ama pembe diye tutturmuyor değil. Eh biraz gıda boyası koyacaz artık yakında galiba.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz