People Make The Brand Konferansı,2019

0

İşveren markalarının geleceğini şekillendiren People Make The Brand konferansı, benim her yıl beklediğim birkaç konferanstan biri. 2019’da da alanında uzman konuşmacıları ve ele aldığı konularla yine neden heyecanla beklediğimi kanıtlamış oldu. Dolu dolu ayrılıyorum ben bu konferanstan, not alıyorum, yeni kavramlar öğreniyorum, bildiklerimi doğruluyorum ve pek çok kişi ile tanışıp, tanışık olduklarımla hasret gideriyorum.

Markayı inşa edenin insan olduğu fikriyle, işi insan olan her sektörden profesyonele, akademisyene, araştırmacıya, girişimciye ilham vermeye devam eden Türkiye’nin en önemli işveren markası konferansı People Make The Brand’in bu yıl yedincisi gerçekleştirildi. Bu yılın ana teması “Psikolojik Sermaye” idi.

People Make The Brand’in yaratıcısı ve küratörü Evrim Kuran’ın açılış konuşmasıyla başlayan konferansın moderatörlüğünü bu yıl da Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan yaptı.

Konferansın konuşmacıları arasında yer alan eğitim bilimci, yazar Dr. Özgür Bolat, mutsuzluğun kriz haline dönüşmemesi için psikolojik sermayeyi duygusal sermaye ile beslemek gerektiğinin altını çizdi.

Konferansta, Universum Türkiye’nin En Çekici İşverenleri 2019 Araştırması’na dair önemli içgörüleri uluslararası karşılaştırmaları ile paylaşan Universum Stratejik Danışma Kurulu Başkanı Claudia Tattanelli konuşmasında; “Gençler, şirketlerde en çok profesyonel eğitim ve gelişime önem veriyorlar; kendilerini geliştirirken mutlu olmalarının sırrı ise liderleri tarafından desteklenmeleri” dedi.

Konuşmasında, pozitif psikolojik sermayenin bireyler, liderler ve markalar için olan önemini anlatan KFC Türkiye Genel Müdürü Tunç Tunaveli, fırtına dönemlerinde olumlu tavırlarını koruyan liderlerin, zorluklardan fırsatlar yaratabileceğine değindi.

Kendi hayallerinden yola çıkarak yarattığı ve benim de isim annesi olduğum Puduhepa ve Kız Kardeşleri markasının hikayesini anlatan canım arkadaşım girişimci Renan Tan Tavukçuoğlu, “Bir şeyi sadece hayal etmek gerçekleşmesi için yeterli değil, çaba da gerekiyor. Belki hayaller değişebilir ama çabalamaya devam etmek gerekiyor” diyerek katılımcılara ilham verdi.

Konuşmasında psikolojik sermayenin “umut ve iyimserlik” bileşenini ele alan iş insanı ve girişimci Gözde Akpınar, “İyimserlik her zaman yeterli olmaz. Farkındalıkla desteklenmiş iyimserlik gerekir” dedi.

Boston Orthodontics Kurucusu Dr. Elif Keser, hayattaki iniş çıkışları ekseninde “yılmazlık için gereken tavrı” anlattı ve sözlerine şöyle devam etti: “Kendi beynimizi, kendi yılmazlığımızı çalıştırarak bir sonraki düşüşün üstesinden daha rahat gelebiliriz.”

Avrupa Uluslararası Lider Kadın Ödülü sahibi öğretmen Dilek Livaneli, “Eğer umudunuz varsa korkmayın, deniz olmayan yerde umut olmak adına martı olun.” diyerek umutsuzluğu yok saymanın önemine vurgu yaptı.

Serdar Turan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide, sokak kültürü ve öteki gençliği anlatan gazeteci, yazar gazeteci, yazar Önder Abay, “Öteki gençlik, öfkeli gençlik diye tarif edilen gençlerin en büyük özelliği kendi kültürlerine bağlı olmaları. Bu gençler aynı zamanda diğer kültürlere de açıklar” dedi.

Geleceği hayal etme veya görselleştirmede, yeni bir işe, göreve, projeye başlarken veri ve içgörünün nasıl hizmet ettiğini anlatan Stepstone Genel Müdürü ve Universum Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Azoz, şunların altını çizdi: “Kontrol edemeyeceklerinizle vakit kaybetmeyin. Kontrol edebildiklerinizi görselleştirin ve senaryoları belirleyin.”

Psikolog, yazar Prof. Dr. Acar Baltaş, “İyi hayatın en iyi belirleyicisi tutumdur. Tutum problemleri fırsata dönüştürmenin anahtarıdır”  diyerek psikolojik sermayenin “özyeterlilik” bileşenine değindi.

People Make The Brand’in yaratıcısı ve küratörü Evrim Kuran’ın söylediği son sözlerle ben de yazıma son vereyim.

People Make The Brand’in yıllardır üstlendiği ve bir misyon halini alan “iş dünyasının insana bakışı” nı bu yıl dört bileşeniyle “Psikolojik Sermaye” ana teması üzerinden ele aldık. Konferansımızda işveren markalarına dedik ki; önümüzdeki yıllarda iş dünyasının önemli konularının başında yer alacak ve şirketlerin sürdürülebilirliklerini etkileyecek olan “psikolojik sermaye” duygusal sermaye üzerinde yükselir. Psikolojik sermayenin dört bileşeni olan “umut, özyeterlilik, yılmazlık ve iyimserlik” geliştirilirse yedi kere düşer sekiz kere kalkarız.  Her yıl People Make The Brand Konferansı ile birlikte dünyanın önemli işveren markalarını bir araya getirmeye ve işveren markalarının geleceğini şekillendirecek ipuçlarını sunmaya devam edeceğiz.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz