Puduhepa’nın İlk Kız Kardeşi Dilhan Ege Eryurt Karşınızda

0

Renan ile bundan iki yıl önce sohbet ederken bana bir bez bebek projesi düşündüğünü söyledi ve o gün heyecanla hayalindeki bebeği anlattı. Yeni yetişen çocuklara ilham verecek, Anadolu’nun gerçek kadın süper kahramanlarını ve onların başarılarını temsil edecek bir bebek ve onun kız kardeşleri. Sonrasında 2 Kadın Anadolu’da Adana gezisinin akabinde Torlak Çiftliği’nde Armağan, Renan, ben otururken Puduhepa’dan bahsediyorduk ki işte doğacak ilk bebeğin ismini koydu Renan. Puduhepa. 3000 yıl önce, bizlerle aynı topraklarda yaşamış ve tarihin ilk barış anlaşması Kadeş’e mührünü basmış bu güçlü kadın, ilk bebeğe can verecekti. Sonra bir yıl geçmedi bizim Puduhepa çok başarılı bir kampanya ile onu bekleyenlerle buluştu. Fikir aşamasından, üretim kısmına kadar her şeye dahil olmuşken  lansmanında Renan ve Puduhepa ile olamamak belki de yurt dışında yaşadığım günlerin bana en dokunan kısmıydı.

Bugün en az Renan kadar heyecanlıyım çünkü Puduhepa’nın İLK kız kardeşi Dilhan Ege ERYURT doğdu ve ben Renan’ın yanındayım. Evet, NASA’da çalışan ilk Türk kadın, astrofizikçi Dilhan Ege ERYURT, Puduhepa’nın ilk KIZ kardeşi.  Üstelik Renan, hayallerine binlerce insanın da hayallerine dokunarak ulaşıyor. Kelebek etkisi, küçük bir başlangıç ile büyük değişiklikler yaratarak, kendi köşesinde bir kanat çırparak pek çok kanadın da açılmasını sağlayarak. Nasıl mı?

  • Geçen bir sene içinde TOÇEV aracılığıyla 11 kızın eğitim masrafını karşılayarak
  • 41 kadına istihdam yaratarak
  • Onlarca köy okuluna gidip çocukların vizyonunu geliştirerek
  • Ben de bir şeyler yapmak istiyorum yüzlercesine ilham vererek
  • Binlerce hayale dokunarak

Şimdi tüm bunlardan dolayı daha da güçlü, daha da umutlu olarak hep beraber 19 Mayıs 2019’da Dilhan Ege ERYURT’a hoş geldin dedik. Kıyafetini Zeynep TOSUN tasarladı. Üzerindeki tel kırma işlemesini Bartınlı kadınlarımız yaptı. İlham dolu kitabı yazım aşamasında.

Renan’ın yaptığı bu proje sizin de gördüğünüz üzere sadece bir bez bebek projesi değil. Puduhepa ve Kız Kardeşleri, bir İYİLİK projesidir. Kadına, kız çocuğuna yapılan yatırım arttığında bunun o ülkenin gayrı safi milli hasılasına yapacağı olumlu katkıyı açıkça ortaya koyan gerçek bir kadın girişimdir. Bir çocuk değişirse toplumun değişeceğinin açık göstergesidir. Bir kişinin bile çok büyük farklar yaratacağının ispatıdır.

Aynı Puduhepa’da olduğu gibi önce bir fonlama kampanyası ile yola çıktı Dilhan Ege ERYURT bebeği. Linkte tüm detayları ile göreceğiniz kampanyaya çok değişik şekillerde destek olabilirsiniz. Bu kez kurumsal destekler de mevcut üstelik. Şimdi verdiğiniz siparişler Eylül ayında size ulaşacak.

Daha çok kadın çalışsın, daha çok kız çocuğu okusun diye huzurlarınızda Puduhepa’nın ilk KIZ kardeşi Dilhan Ege ERYURT.

Dilhan Ege Eryurt Kimdir?

NASA’da çalışan ilk Türk bilim kadını. Güneşin ve yıldızların evrimini anlama konusunda bilim dünyasına ve insanlığa önemli katkılar sunmuş bir astrofizikçi. Sayısız uluslararası başarı ve onlarca ödül arasında en kayda değeri NASA’dan aldığı “Apollo Başarı” ödülüdür. Bu ödül insanlığın ay yolculuğu sırasındaki katkıları nedeniyle verilmiştir. Ancak kendisi için en değerli ödül öğrencilik yıllarında dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından verilen Nutuk olmuştur.

Onun için yaşamdaki en önemli rehber “bilim” ve “akıl” oldu. Yaşam felsefesini iki temel sözcükle özetledi “aklını kullan”. Bu felsefe ile güneşin ve yıldızların göz alıcı ışıltılarından etkilenerek yola çıktı ve bu ışıltıları gökyüzüne uzanan bir yolculuğa dönüştürdü.

Paketleri görmek ve satın almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz