Puduhepa’nın Yeni Kız Kardeşi Asuman Baytop

0
Puduhepa'nın Yeni Kız Kardeşi Asuman Baytop

Aynı anne babadan aynı kandan bir kız kardeşim var ama bir de aramızda kan bağı değil can bağı olan kız kardeşlerim var ki en az öz kardeşlerim kadar kıymetli onlar kadar içimin titrediği. İşte onlardan biri de Renan Tan Tavukçuoğlu. Hani bazen bir konuda kendinizi anlatacak kelime bulamazsınız da arkadaşınız, kardeşiniz sizin yerinize bulur, söyler o kelimeyi, cümleyi. İşte Renan benim için tam bu anlattığım kişi. Benim gibi düşünen, benim gibi yaşayan, benimle aynı değerleri benimseyen kız kardeşim.

Sizler Renan’ı son zamanlarda Puduhepa ve Kız Kardeşleri Sosyal Sorumluluk Projesi ile tanıyorsunuz. Ben de daha defalarca yazmıştım bu harika projeyi.  Başarılı kadın hikayeleri ile çocuklara ilham olan ‘Puduhepa ve Kız Kardeşleri’ ailesine Yves Rocher Vakfı desteği ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde dördüncü bebek olarak Türk kadın botanikçi Asuman Baytop katıldı.

 

Puduhepa ve Kız Kardeşleri ailesinin en yeni üyesi Asuman Baytop, namı diğer Asuman Bebek, Türk kadın botanikçi, bitki toplayıcısı ve eczacı olarak görev yapmış, Türk florasına katkıları ile tanınan, Türk bilim tarihinin önemli ismi. Eczacı arkadaşlarım özellikle çok iyi tanıyor kendisini.

Ben Asuman Bebek’in kıyafetine bayıldım. Renklere, aksesuarlara, hele o içinde tohum olan çantasına hayran kaldım. Kıyafet bu kez Tuvana Büyükçınar’ın tasarımı.

 

İçinde yaşadığımız toplumun daha iyi bir toplum olması gerektiğine inanarak, bu yolda yatırımların çocuklardan yana yapılması gerektiğini düşünen Renan; projesi “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” için ilhamını Anadolu’nun gerçek kadın süper kahramanlarının başarı hikayelerinden alıyor. Çocuklara bu ilhamı aktarmak için bez bebekleri ve hikâye kitaplarını ise aracı olarak kullanıyor. Kitapları Demet Kılıç yazıyor ve çiziyor. Altı yaş ve üzeri için uygun olan kitaplara yetişkinler de bayılıyor. Proje kız çocuklarının güçlü bireyler olarak gelişimlerini tamamlamaları, kız çocuklarına eğitim desteği verilmesi, kültürel ve tarihsel değerlere sahip çıkarak yeni nesillere ilham olması ve proje bünyesinde çalışan kadın istihdamının artırılması gibi amaçlar ile yoluna devam ediyor.

Bez bebeklerin tümü el yapımı olarak Türkiye’nin dört bir yanından ev kadınları tarafından üretiliyor. Üretime katkı sağlayan ev kadınlarına istihdam sağlanırken, projenin masraflar ve vergiler sonrasında elde kalan tüm geliri ise kız çocuklarının eğitimine destek olması için Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’na (TOÇEV) aktarılıyor. Çocuklara bu ilhamı aktarmak için bez bebekler ile ilham dolu hikâye kitaplarını aracı olarak kullanıyor. Puduhepa ve Kız Kardeşleri Projesi kız çocuklarının güçlü bireyler olarak gelişimlerini tamamlamaları ve örnek olmaları için her geçen gün daha da çok geliştirilmeye devam ederken aileye katılan Asuman Baytop bebeği ile doğa ve çevrenin önemine dikkat çekiliyor. Tam da denizlerimizin kirlendiği, ormanlarımızın yok edildiği, park ve bahçelerimizin kıymetinin bilinmediği şu günlerde Asuman Bebek bize can olacak. Biz dün Renan, ben ve Asuman buluştuk, bu konuları konuştuk, size de biraz bahsetmek istedim.

 

Puduhepa ve Kız KardeşleriPuduhepa ve Kız Kardeşleri’ne sahip olmak ve hediye etmek isterseniz

www.puduhepavekizkardesleri.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz