Refik Anadol’un Yeni Kişisel Sergisi, Makine Hatıraları: Uzay

0

Kanada’da olduğum sene ilkini kaçırdım diye çok üzülmüştüm ama daha kapsamlısını bugün ziyaret ettim. Refik Anadol’un yeni kişisel sergisi, Makine Hatıraları: Uzay, Pilevneli Dolapdere‘de açıldı ve havaya rağmen, bugün kızımla gezme fırsatı bulduk. Yeni medya sanatçısı Refik Anadol gerçekten ülkemizin gurur duyması gereken müthiş bir zeka, yetenek.

Bir süredir evreni, insan duyularını, makineleri ve belleği anlamak için kullandığımız, birbiriyle ilişkili anahtar kavramları, dijital sanat ve mimari merceğinden bakarak araştıran Refik Anadol, bizlere astronomik araştırmaların insanlık tarihindeki yerini gözler önüne seren ve uzaya ışık tutan yeni bir bakış açısı sunuyor.

Los Angeles’ta yaşayan Anadol, beş yıl boyunca ‘Bir makine, öğrenirse rüya görebilir mi?’ sorusunun peşinden gidip NASA destekli araştırmalarının sonucunda bu sergisini oluşturmuş. Sergideki eserler, uzay teleskopları tarafından kaydedilen 2 milyondan fazla görüntüyle, şimdiye kadar bir sanat enstalasyonunda kullanılan, en büyük uzay temalı veri kümesinden oluşuyor.

Sanatçının bugüne kadar İstanbul’da gerçekleştirdiği en kapsamlı kişisel sergisi olan ‘Makine Hatırları: Uzay’ı gerekirse üç maske takın ama gezin. Hafta içi ve sabah erken gitmenizi tavsiye ederim. Biz Perşembe sabahı saat 10:20’de binanın önündeydik ve yirmi dakika sıra bekledik. Hafta içi ve güzel havayı düşünemiyorum.

Sergiyi ücretsiz gezebiliyorsunuz. Girişte yanınızda galoş yoksa 5 TL karşılığında temin edebilirsiniz. Hes kodunuza ve ateşinize bakılıyor, içeriye de belli sayıda ziyaretçi alıyorlar. Özellikle ışığa duyarlı epilepsi tanısı konmuş veya daha önce nöbet benzeri ataklar geçiren kişiler sergiden olumsuz etkilenebilir. Çocuklar da sergiyi çok sevecektir ama yine dikkat, güçlü ışık/renk efektleri ile yüksek ses içerdiği için hassasiyet yaşayabilirler.

Kendi aracıyla gelecekler için sergi önünde vale mevcut ya da arka sokaklarda park yeri bulabilirsiniz. 25 Nisan’a kadar açık olan sergiyi kaçırmamanızı öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz