Şanlıurfa’da Ne Yenir?

1

Tarihi, kültürel mirası ile sadece ülkemizin değil dünyanın eski yerleşim yerlerinden sayılan Şanlıurfa’ya bugüne kadar yolunuz düşmüş olabilir ve belki yazacağım yerlere gidip o güzel tatları deneyimlediniz. Eğer öyleyse bu yazı tekrar gitmek için kesinlikle bir sebep olabilir. Ya da Şanlıurfa’ya gitme planlarınız var ve “Şanlıurfa’da ne yenir” diye düşünüyorsunuz. İşte bu durumda da planınızı öne çekme ve bir an önce gitme ihtimaliniz yüksek. Bence siz ne yapın edin Şanlıurfa’ya gidin, parmaklarınızı yedirecek kadar lezzetli ve her damak tadına uygun yiyecekleri deneyimleyin. Biz 2 Kadın Anadolu’da olarak her gittiğimizde farklı çeşitleri deneyimlemeye doyamıyoruz.

Durak Usta’nın Yeri

Gösteriş, lüks, hijyen aramayıp benim için lezzet ve doğallık önemli diyorsanız Durak Kebap Salonu’na kesinlikle gidin. Burada her şey elle yeniyor, söylemeden geçmeyim. Kebapları muhteşem, eti özel olarak seçtikleri çok belli. Yerel halkın gittiği en geç altıda tüm yiyeceklerin bittiği tam bir esnaf yeri. Hayatımda bu kadar güzel Urfa Kebap yediğimi hatırlamıyorum.

Evimdeyim Ev Yemekleri

Bir kadın girişimci olan Feride Hanım’a ait bu ev yemekleri yapan restoran gerçekten de Urfa ve Kilis yöresine ait tüm geleneksel yemekleri sunuyor. Feride Hanım Kilisli olduğu için memleketinin yemeklerini de sunmaktan çekinmiyor. Fındık lahmacunu andıran Ağzı Açık ve bunun kapalı versiyonu olan Ağzı Yumuk Urfa’nın en meşhur hamur işlerinden. Yine burada yediğim Borani, insanı neredeyse üç gün tok tutacak cinsten bir sulu yemek. Yuvarlanmış bulgur köftelerinin kızartılması sonrasında et, nohut, kuyruk yağı karışımıyla pişirilen bu yemeğin tadına doyum olmuyor.

Yediğim en güzel şıllık tatlısı da buradaydı yalan yok. Bizim krep diye bildiğimiz hamurun arasında ceviz, fındık konulup sarılan ve dilim dilim kesilen bu tatlıya çoğu restoranda rastlasanız da Feride Hanım’ın ki ev tarzında olduğundan bana daha hafif geldi.

Çulcuoğlu Restoran

Özellikle akşam yemekleri için tercih edeceğiniz Çulcuoğlu’nda kesinlikle lahmacun yemeyi ihmal etmeyin. Zaten ikram olarak gelen soğan salatası, domates salatası, yeşillikler Urfa’da daha yemeğe başlarken gözünüzün doymasını sağlıyor. Bunlar iyi güzel hoş da şöyle Urfa’nın o güzel narının da olduğu bir salata yiyeyim derseniz Bostana’yı tek geçerim. İçli köftesini de oldukça beğendiğimiz restoranın tatlıları baştan çıkarıcı. Şöbiyet ve baklava yeme de yanında yat dedirten cinsten.

Paflar Ciğer

Menüsünde sadece ciğer olmamakla beraber eğer ciğer seviyorsanız ve Balıklı Göl’e yakınsanız kesinlikle Paflar Ciğer’i öneririm. Hem nostaljik görüntüsü, hem önden gelen salataları hem de ciğerinin tadı deneyimlediğinize pişman olmayacağınız türden. Şehrin en canlı çarşısı içinde bulunan, manzarasıyla, porsiyonlarıyla, çalışanlarının güler yüzlülüğüyle sizde güzel Urfa anıları bırakacak mekanı öneririm.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz