Sicilya Gez Gez Bitmez, Agrigento – Tapınaklar Vadisi

1

Sicilya’yı ara ara anlatmaya devam edeceğim sevgili okur. O kadar çok yer, o kadar çok eser, o kadar çok güzellik var ki bu adada sayfalar günler yetmez. Palermo’dan sonra ikinci durağımız Agrigento, tarihin Sicilya’ya armağan ettiği pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan şehirlerinden biri. Ada’nın dokuz şehrinden biri olan Agrigento ününü kent merkezinin 2km. dışında bulunan Tapınaklar Vadisi’nden(Valle Dei Templi) alıyor daha çok. Agrigento’nun güneyinde yer alan bir tepede bulunan tapınaklar Kartaca Savaşı sırasında büyük hasar görse de özellikle dördü hala gezip görülebilir durumda.

IMG_0183

Romalılar tanrıçası Concordia’ya tapınmak için yapılmış olan “Concordia Tapınağı” içlerinde en iyi korunmuş olanı. Ayakta kalmasının sebebi de, zamanında bir kiliseye dönüştürülmüş olması. Herakles Tapınağı, vadideki en eski tapınak. Yeraltı Tanrıları Tapınağı ise doğa güçlerine adanmış. Hera Tapınağı sağlam sütunlarıyla biliniyor. Zeus Tapınağı 113m. X 56. m boyutlarıyla dünyadaki en büyük Grek tapınağı.

IMG_0113

Palermo’dan yaklaşık 130 km mesafede olan Agrigento’ya ister araba kiralayarak gidebilirsiniz isterseniz Palermo’dan güzel bir tren yolculuğu da yapabilirsiniz. Dağ yamacına kurulmuş bu göz alıcı şehir aynı zamanda Yunanistan dışındaki en büyük antik Grek şehri  olarak biliniyor.  Her ne kadar Tapınaklar Vadisi bir arkeoloji şaheseri olsa da yeni şehirde de pek çok Barok mimariye rastlayabilirsiniz. San Geraldo Katedrali ve Santa Maria Greci Kilisesi bunlardan sadece iki tanesi.

Tam bir açık hava müzesi olan Tapınaklar Vadisi’nde Concordia Tapınağı’nın önünde yer alan, Polonyalı heykeltraş Igor Mitoraj’ın bronz heykeli IKARO CADUTO (düşmüş icarus) aynı zamanda çağdaş bir sanatçının sit alanında sergilediği heykel ünvanını da elinde tutuyor.

IMG_0167

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Agrigento antik kenti, özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları gezmek için ideal, zira oldukça fazla yürüyüş gerektiren geniş bir alana sahip bölgede sıcaktan bunalabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz