Sicilya’da Bir Balıkçı Kasabası, Cefalu

0

Sicilya’da kalbimin en hızlı attığı, en keyif aldığım ve kendimi oraya ait hissettiğim yer neresi oldu diye sorarsanız cevabım kesinlikle CEFALU olacaktır. La Rocca dağı eteklerinde yer alan bu şirin ortaçağ kasabası, muhteşem doğası, orijinal haliyle korunmuş binaları, sahili, trafiğe kapalı dar sokaklarıyla gezeni kendine aşık ediyor. Palermo’ya yaklaşık kırk dakika uzaklıkta bulunan Cefalu, Messina yolu üzerinde. Biraz maceralı bir şekilde kasabaya giriş yapsak da, sağlı sollu şirin dükkanlarıyla, balkonlarından sarkan çamaşırlarıyla, evlerden gelen müzik sesleriyle, rengarenk kumaşlardan tenteleriyle, dükkanlardan gelen pizza kokularıyla yaptığımız yürüyüş eşliğinde tüm stresimizi bir anda unutuverdik. Cefalu’da neredeyse her sokak denize iniyor ve çok güzel bir sahili var. Kasabanın en önemli caddesi Corso Ruggero, trafiğe kapalı dar ve upuzun bir cadde, yürürken her dükkana girmek, rengarenk hediyelik eşyaları incelemek istiyorsunuz.

IMG_0275

IMG_0253

dükkanAvrupa şehirlerinin hemen hepsinde yer alan büyük bir meydan burada da var.  Cefalu Katedrali’nin hemen önündeki Doumo Meydanı buluşmak için, bir şeyler içmek için, Sicilya’nın en güzel Norman katedrallerinden olan Cefalu Katedrali’ni gezip sonrasında dinlenmek ve şehrin fotoğrafını çekmek için ideal bir mekan. Çok sayıda tarihi bina, dondurmacı, hediyelik eşya satan dükkan meydanı çevrelemiş durumda. Palmiyelerle çevrili bu meydanda şehrin keyfine varmak için vakit geçirdikten sonra Crispi Meydanı’ndan aşağı doğru yürüyüp, eski binaların sıralandığı caddeleri geçerek kasabanın günümüze kadar ayakta kalabilen tek kale kapısı Porto Marina ve limana çıkabilirsiniz. Burası özellikle fotoğraf çekmek için ideal. Kale duvarlarının kalıntıları, şehrin genel görünüşü tam bir kartpostal güzelliğinde.

dom

IMG_0231

Kale kapısının hemen köşesinden başlayan Vittoria Emanuele Caddesi  Cefalu’nun görülmesi gereken bir başka tarihi caddelerinden. Bu cadde üzerinde yürürken sanki bir pasajı andıran girişin önünde bir kalabalık olduğunu görünce hemen biz de kafamızı uzattık. Birkaç basamakla inilen Ortaçağ’dan kalma bir çamaşırhaneydi burası. Sularının sodalı aktığı söylenen bu çamaşırhanenin hala kullanılabilir durumda olduğunu orada konuşanlardan duydum ne kadar doğru bilemem. Balıkçı kasabası Cefalu’da sokaklarda kaybolmaktan daha güzel bir gezi olamaz. Her sokak bir tarih, her bina bir başka sanat eseri bu kasabada. Katedralin tam karşısındaki sokaktan aşağı doğru yürürken hemen solunuzda Mandralisca Müzesi yer alıyor. Çeşitli koleksiyonların yer aldığı bu müzede Antonello da Messina tarafından yapılan Bilinmeyen Adam Portresi’ni görmek için içeri girdiğimde önemli bir konferanstan dolayı müzenin kapalı olduğunu söylediler. Siz giderseniz mutlaka uğramanızı öneririm.

IMG_0254

Cefalu’yu anlatmak bile o kadar zor ki. Mis kokulu pizzaları, dumanı üstünde tüten deniz mahsullü makarnaları, küçücük dükkanlarında kurutulmuş sebze, peynir, şarap tezgahları, neşeli, tezcanlı, heyecanlı insanı, Küba’yı andıran daracık sokakları, seramik atölyeleri ve bunları sergileyen rengarenk mağazalarıyla, sahilinde dizilmiş balıkçı restoranlarıyla insana yaşadığını hissettiren ortaçağdan kalmış bu şirin kasabayı mutlaka listenize alın.

sahil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz