Sorumlu ebeveyn olup, sorunsuz çocuklar yetiştirmeye var mısınız?

0

STET, Sınır Tanımayan Ebeveynler Topluluğu’nu şimdi benden duyuyor olabilirsiniz ama emin olun yakında çok fazla ses getirecek bir dernek. Benim tanışmam enteresan oldu ama hayat felsefemle, yaşam misyonumla o kadar örtüşüyor ki, sanki yıllardır ben bu derneği beklemişim. Nereden mi geliyor bu ilgi…16 yıldır Türkiye’de adı, hatrı sayılır kurumlarda bireysel gelişim eğitimleri verip, danışmanlık yapıyorum . Verdiğim her eğitimin sonunda katılımcılar ayrılırken şunu diyorlar, “keşke bu eğitimleri biz okul yıllarında alsaydık” ya da “keşke benim hanım da, benim koca da, benim çocuk da bu eğitimi alsaydı”…Keşkelerin bir faydası yok derim ben de onlara her defasında, herşeye rağmen deyin ve aldığınız eğitimin bir parçasını uygulayın bu bile yeter.
Hepimiz, aslında geleceğin çalışanlarını, doktorunu, avukatını, başbakanını yetiştiriyoruz. Bunun için ufak çapta ailemizde başlayacak olan iyileşme, yayılacak büyüyecek ve ileride çocuklarımız bizim bugün yakındığımız konuları konuşmayacak, bilmeyecek. İşte benim hayat felsefem de bilgilerimi paylaşmak, ilgi alanımdaki konuları etki alanıma geçirerek çevreme farkındalık kazandırmak. Bunun için de önce sorumlu birey olmak ,sorumlu anne olmak, sorumlu vatandaş olmak…İşte STET de bu mantıklı yola çıkmış ve SORUMLU EVEVEYNLER SORUNSUZ ÇOCUKLAR felsefesini benimsemiş. Sorunsuz çocuğu da yetiştirecek kim? Anneler. İşte bu yüzden kadın ayağı çok önemli diyor STET ve ilk panelini de bunun için düzenliyor. Panelden bahsetmeden önce biraz kuruluş hikayesini duymak ister misiniz?
Aslında herşey Van depremi sonrası yapılan yardımların doğru yere ulaşıp ulaşmadığının sorgusuyla başlamış ve deprem sırasında yapılan yardımlara ve yardım çağrılarına daha iyi hizmet verebilmek amacıyla dernekleşmeye karar verilmiş ve Aralık 2011 tarihinde resmi kurulmuş. Ah benim o zaman niye haberim olmadı yanarım ona yanarım. Ben de güzeller güzeli depremzede Beyda’yı burada özel bir okula yazdırmak, ailesine destek için ne çabalamış, ne kadar yardım toplamıştım, belki STET ile çok daha hızlı ve çabuk sonuç alabilirdim.
STET, her ne kadar hamilelikten tutun da, annelerin, kadınların, çocukların yaşam koşullarını iyileştirmeye çalışsa da, psikolojik ve şiddet gören, eğitim hakkı elinden alınmış, afetzede, ailesi olmayanlara yardım etse de bunu ezbere yapmıyor,kişiyi yalnız bırakmıyor. Gerek hukuki hakları, gerek iş bulma kısmı ile bizzat ilgileniyor ve bu konularda da uzmanlardan destek alıyor. Bunun için de STET in konusunda uzman, ya da çorbada tuzu bulunacak eğitimli, bilgili ve gerçekten empati kurabilen kişilere de ihtiyacı var.

Bütün bu anlattıklarıma bir ilk teşkil etmesi açısından da geçtiğimiz Pazar günü Şişli Belediyesi konferans salonunda bir panel düzenlediler: TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK PANELİ.
Siz biliyor muydunuz
• Dünyada her 3 kadından 1’i hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor
• Her 5 kadından 1’i hayatının bir döneminde tecavüz ya da tecavüz girişimi kurbanı oluyor.
• Okuma – yazma bilmeyen ve eğitim hakkından mahrum 1 milyardan fazla yetişkinin 2/3 ü kadın
• Dünyadaki arazilerin sadece %1’i kadınlara ait.
Ve şunu biliyor musunuz ülkemizde kadın işgücüne katılım oranı %23 ile %29 arası. Erkek oranı ise %70 ile %72 arası. Ve yine ülkemizde 15-65 yaş arası nüfusun sadece ve sadece %10 u üniversite mezunu…
Yani diyeceğim o ki, artık kadınlar evlerinden çıkmalı, çocuk büyütmenin yanında işgücüne katılımları artmalı ve güvenleri tam olmalı. Amacım burada feminizm propagandası yapmak filan değil, sadece bugünün bilim adamını da bugünün sanatçısını da bugünün yan kesicisini de bir ANNE bir KADIN yetiştiriyor. Anne önce kendine güvenir, hakkını bilir, tehditler karşısında arkasını dayayacak bir kurum bulursa ancak, yoluna devam edebilir.
STET, işte ilk paneliyle bu konuda farkındalık yarattı. Bundan sonra da yaratmaya devam edecek ve en azından ben sorumluluk adına elimi taşın altına soktuğum için bu gece ve her gece rahat uyuyacağım. Şu an merkezleri ve tek şubeleri İstanbul’da ama çok yakında ÇOĞALACAĞIMIZA yürekten inanıyorum.

Bu panel için dernek başkanı Nehir Turan’a ve beni davet edip bu organizasyonla tanıştırdığı için sevgili arkadaşım Ayşe TOLGA’ya çok teşekkür ederim…

www.stetdernek.org
stetdern@stetdernek.org
Hatboyu cad.56/B
Bakırköy/İstanbul

0212.660.03.20

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz