Suç ve Ceza Film Festivali’nin bu yıl teması ÇOCUK(ÇA) ADALET

0

Hepimiz adil bir dünya istiyoruz. En azından ben, kendim için vazgeçebilirim ama çocuğum için adil bir yaşam istiyorum. Başka çocuklara bakıyorum hiç de adalet yok. Adalet herkes için olmayınca, çocuklarımıza da adil davranılmıyor doğal olarak.

Her yıl değişik sorunların hem akademik olarak farklı disiplinler hem de sanatı açısından tartışıldığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali” nin üçüncüsü gerçekleşecek bu yıl. Üstelik bu senenin konusu “ÇOCUK(ÇA) ADALET”. Çocuklarımız ses çıkaramıyor ama biz yetişkinler olarak onlar adına ses çıkarabiliriz bu sayede. 46 harika film var bu sene festivalde ve hepsi ilk kez ülkemizde gösterimde olacak. Çocuk adaleti, özgürlükleri konusunda çok özel olan bu filmler psikiyatr ve pedagogların seçimi üstelik. Ben şimdiden izleyeceğim filmleri seçtim bile. 13-19 Eylül 2013 tarihleri arasında siz de filmlerinizi seçebilir hatta benimle iletişime geçerseniz beraber izleyebiliriz.

Sinema sanatının çarpıcı dilinden yararlanarak hukuk, adalet, demokrasi, kişi hak ve özgürlükleri konularında geniş kapsamlı düşünce alışverişi zeminlerinin oluşturulduğu festival, sinema ile hukuk dünyasını çok yönlü bir şekilde ortak bir zeminde buluşturan bu konsept “dünyada bir ilk”.

Bu yılın konusu ÇOCUK(ÇA) ADALET olarak

* 30 ülkeden gelecek uzmanlar tarafından konuya ilişkin ülke raporları

* Hukukçular başta olmak üzere kriminologlar, psikiyatrlar, sosyologlar, STK temsilcileri, film yapımcıları, yönetmenler, oyuncu ve eleştirmenlerin katılımıyla paneller

* İstanbul sinemalarında, özel salonlarda Son dönem Dünya ve Türk sinemasının suç ve ceza kavramlarını işleyen en iyi örneklerinin yer aldığı yaklaşık 100’ü aşkın uzun metrajlı film

* Suç ve ceza temalı belgesel ve kısa filmler

*Film gösterimleri sonrasında, filmlerin yönetmenleri ve oyuncuları ile sinemaseverleri bir araya getiren söyleşiler düzenlenecektir.

Festival Akademik Programına katılım ücretsizdir.

Akademik program ve Film programı: www.icapff

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz