Teknolojik Anneler İle Dayanışma Ekranı

0

Covid 19 virüsü ile beraber tüm dünyada başlayan belirsizlik ve muğlaklık durumu hepimizin önceliklerini değiştirdi. Alışageldiğimiz, rutin olduğunun farkına bile varmadığımız hayatlarımızdan çıkıp evlere kapandık. Hatta şu günlerde bu kapanma halinin daha uzun süre devam edeceğini gördükçe umutlarımız zaman zaman tükeniyor.

Uzun yıllardır kurumlara eğitim veren biri olarak, katılımcılarımdan hep evden çalışma (home office) istekleri duyar, bunun o kadar da kolay bir şey olmadığını anlatmaya çalışsam da ikna edemezdim. Şimdi kiminle konuşsam “yeter artık ofise dönmek istiyorum” serzenişleri duyuyorum. Özellikle de kadınlardan. Neden kadınlardan daha çok geliyor bu feryat, çünkü kadınların iş yükü bu dönemde çok daha arttı. İş temposunun yanı sıra ev halkının ihtiyaçları, beslenmesi, çocukların okulu, temizlik, alışveriş tüm işler çoğunlukla kadının birinci görevi oldu. Pandemi döneminde tüm bunları bir arada yapamayan ya da yapmaktan yorulan epey sayıda kadın işi bıraktı. Kurumlarda daha vasıfsız işlerde çalışan kadınların işine son verildi. Anlayacağınız Covid 19 virüsü en çok kadınları etkiledi, olumsuz anlamda.

İşte bu dönemde iki kadın, kadınların yalnız olmadığını göstermek, kaygılarını azaltmak, kendilerini daha iyi hissettirecek teknik ve duygusal konularda destek olmak için kolları sıvadı. Teknolojik Anneler İpek ve Derya‘dan söz ediyorum. Onlar Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı‘nın desteğiyle Dayanışma Ekranı adlı bir projeye ses verdiler, baş koydular. Kadınların özellikle evdeyken yüklerini azaltacak teknolojik tüyolar, yetersizlik ve sıkışmışlık hisleriyle baş etme yolları, teknolojiyle fazla iç içe geçen, sosyalleşmek için dijital dışında şansı kalmayan çocukları için gönül rahatlığıyla kullanabilecekleri dijital platformlar, interneti güvenli kullanma yolları ve pandemi döneminde ev içinde artan fiziksel/psikolojik şiddete karşı önerilerde bulunabilecek uzmanlarla, konunun özünü almaya yönelik ortalama 3-4 dakikalık videolar çektiler.

Ben de “Zamanı verimli yönetebilmek için ipuçları” ve Yeni bir işe başlarken kendini motive etmenin yolları” adlı videolarımla Dayanışma Ekranı aracılığıyla kadınlara destek olmaya çalıştım. Videoları izlemek için konuların üzerine tıklayabilirsiniz.

Teknolojik Anneler’i bu güzel projeleri için, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nı da onlara destek olmasından dolayı yürekten kutluyorum. Kendi adıma, bu dönemde bana da birilerine dokunma fırsatı verdikleri için teşekkür ederim. Birlikte olmanın gücünü hissetmek çok güzel.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz