Teknolojik Anneler

7

Hayat bazen sizi “hiç yapamam” dediğiniz şeyleri yaparken yakalayıveriyor. Ben bir web sitesine yazı gireceğim, güncelleyeceğim, SEO uygulaması ekleyeceğim, vay! vay! vay! Daha evdeki televizyon kumandalarını kullanamayan ben, her defasında bu televizyon açılmıyor diye kocasını ya da on yaşındaki kızını arayan kadın, bunları yapabiliyorsam hayatta imkansız diye bir şey yok inanın. Bundan 8,5 yıl önce blog yazmaya başlayan ben 2005’li yıllarda fotoğraf bile yükleyemezdim. O zaman kullandığım blogspot’un değişik şablonları vardı ve bloguma bir şey olur diye onları bile karıştırmazdım. Elektronik eşyalarla çok oynanmaz diye öğretildi ya bize zamanında. Sonra akıllı telefonlar girdi hayatımıza; değiştirmedim eski telefonumu uzun süre, yine yapamam diye. Sadece mesaj almak, konuşmak ve fotoğraf çekmek için kullandım telefonumu. Sonra Derya ile tanıştım, Aze Tasarım olarak blogumu yeniledi, wordpress tabanına taşıdı. Artık bir teknoloji danışmanım vardı. Ardından İpek ile tanıştım, çektiği fotoğraflarla ilgimi çektiği yetmezmiş gibi, cin fikirleri ve yaratıcılığıyla her zaman akıl danıştıklarımdan oldu. Veeeee sonra bu iki birbirinden alakasız arkadaşım bir araya geldi, ortak oldu ve Teknolojik Anneler doğdu. Şahane bir iş yaptılar niye mi; 

Teknoloji hayatlarımıza yeni yeni işlemeye ama derinden girmeye başlayan bir hadise. Dolayısıyla genç nesil  konuya daha hakimken, teknoloji ve anne kelimeleri yanyana sadece mizahi olarak gelebiliyor. Teknoloji, halihazırda erkeklere hitap eden bir kavrammış gibi düşünülüp, kadınlar bu alanın dışında bırakılıp ürkütülüyor. Bir de anneyseniz iyice korkup teknoloji ile aranıza daha da mesafe koyuyorsunuz, hele mesleki olarak alakanız da yok ise…

Halbuki biz, İpek ve Derya, geçmiş eğitimlerimizin ve mesleklerimizin teknolojiyle uzaktan yakından alakası olmamasına rağmen, teknolojiye değmiş, sonra gönül vermiş, kendini eğitmiş, bunun çok zor olmadığını hatta eğlenceli olduğunu görmüş iki anneyiz. Sosyal medya araçları, İnternet, bilgisayara format atmak, anti virüs yüklemek, akıllı telefonlar ve uygulamaları, hayatı kolaylaştıran teknolojik ev aletleri, e-kitaplar, mail grupları, bilgisayarlar, tabletler, wordpress tasarımı, blog yazmak, ofis araçları, görsel düzenleme programları ve aklınıza gelebilecek bilumum teknolojik zevat keyifle kurcaladığımız, yaptığımız, üzerine çalıştığımız şeyler haline geldi.

Sonra bir gün, bir teknolojik anne bir teknolojik anneye, bre teknolojik anne gel beraber diğer anneler için de kolaylaştıralım bu işi, zor olmadığını gösterelim dedi. Ve ortaya teknolojikanneler.com çıktı.

Biz iki anne bu sitede bildiğimiz, öğrendiğimiz teknolojik tüyoları paylaşıyor, çocuklarımız için geliştirici akıllı telefon oyunlarını, uygulamalarını inceliyor, teknolojik ürünlerin artısını eksisini değerlendiriyor, annelerin teknolojik sorunlarını birlikte araştıyor, çözüyor, zaman zaman da anneler için kolaylaştırılmış teknolojik seminerler yapıyor olacağız.

Neler yaparlar;

 ce973a919e35002a7eb198bba1b1470cTeknolojik Anneler blog oluşturmaktan, web sitesi hazırlanmasına kadar her konuda eğitimler düzenliyor, size danışmanlık veriyor, teknolojik sorunlarınıza ilk yardım gibi yetişiyor. Bir de ihtiyacı çok iyi tespit edip, dönemsel eğitimler veriyorlar ki cuma günü olan tam da günümüz için ideal. Ah eğitimim olmasa, hayatta kaçırmazdım.  İnternet Güvenliği Semineri; kişisel verilerin güvenliğini ve mahremiyetini korumak, interneti yasaksız ve güvenli kullanmak için neler yapılabileceğini öğreten bir eğitim. SSL, VPN Kullanımı, Güvenli DNS, TOR Ağı, SSH Tunnelling, E-Posta Şifreleme, Anlık İleti Şifreleme. 

Ben onlarsız bir hayat düşünemiyorum, şarjları asla bitmiyor, hiç de bitmesin zaten. Son zamanlarda gördüğüm, duyduğum en güzel oluşum Teknolojik Anneler’i siz de takip edin, her kadın, her anne bir gün teknolojiyi tadacaktır.

Teknolojik Anneler

teknolojikanneler.com

@tekno_anneler

İpek Süer                                             Derya Divrikli Gül

Twitter: @ipeksuer                               Twitter: @saryaderya

 

 

 

 

 

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz