Toronto, Beaches’da Sanatçıların Evlerine Konuk Olduk

0

Toronto Beaches’da , yaklaşık 25 yıla yakın süredir bir etkinlik yapılıyor. Yerel yani mahallede yaşayan sanatçılar, evlerinin ve stüdyolarının kapılarını halka açıyorlar. Kendilerinin rehberliğinde eserlerini tanıtıyorlar, içecek, yiyecek ikramlarında bulunuyorlar ve siz arzu ederseniz sizinle sohbet ediyorlar. Beach Studio Tour denilen bu etkinliği bu yıl ben de gezebildim. 4-5-6 Mayıs tarihlerinde yani tam 3 gün sürse de ben ve her daim etkinlik arkadaşım Diğdem ancak son gün gezebildik.

 

Daha çok ressamlar evlerini ve atölyelerini açmakla beraber, takı tasarımcıları, fotoğrafçı ve el sanatları ile uğraşan sanatçılar da mevcut. Beni en etkileyen ve uzun zamandır da bu etkinliği bekleme sebebim, evlerin içini görecek olmamızdı açıkçası. Her zaman evlerin içlerini, insanların yaşam alanlarını, nasıl tarzlar tercih ettiklerini merak ederim. Hele de sanatçıların evleri ise söz konusu, bundan iyi bir sebep olamazdı.

Toplam 15 evin 10 tanesini gezdik ve bazı evler beni benden aldı. Gerek dekorasyondaki sadelik ama bir o kadar renklilik, gerek sanat kokusu, gerekse doğayla iç içe olması evleri çok basit ama çok gösterişli kılıyordu. Özellikle ev sahiplerinin ikram konusundaki cömertlikleri ve rahat davranışları çok ilgimi çekti. Düşünsenize evinize hiç tanımadığınız insanlar giriyor, bir yanda ıvır zıvır her şeyiniz ortada, kırılabilir, kirlenebilir, hatta ve hatta araklanabilir. Tabii ki sadece oturdukları alanı ziyarete açmış, eserlerini burada sergilemişlerdi ama yine de riskti bana göre. Bir ara terlik filan mı verseler diye düşünmedim değil.

En beğendiğim ev ressam Roderik Mayne’nin evi, en sıcak ev sahibi Fransız ressam Dominique Zelunka oldu. Roderik’in evindeki orman manzaralı jakuzi ise bugünün unutulmazları arasındaydı.

Bugün elimizde tur haritası ve içeceklerimiz, hangi ev, hangi cadde, hangi sanatçı derken tam bir turist hayatı yaşadık anlayacağınız. Oturduğumuz yerde böyle bir gelenek varken kaçırmak olmazdı ama değil mi?

Yolunuz Toronto’ya düşerse www.beachstudiotour.ca adresine bir bakın belki de o tarihlerde vardır. Üstelik Ontario Gölü kıyısındaki  Beaches mahallesi şehrin en görülesi yerlerinden. Bir taşla iki kuş, bu da benden size bir kıyak.

Banu Tozluyurt, Toronto Mayıs 2018

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz