Toronto’da Muhteşem Casa Loma

0

Kanada’nın en büyük şehri Toronto’da muhteşem Casa Loma, Duru ile bugünkü durağımız. Toronto’da gezilecek yerler listesinde ilk üçte olmayı hak eden bu kale gibi bina, aslında bir ev. Hatta Kanada’nın özel mülk sayılan en büyük evi imiş dediklerine göre.

100 oda, 30 banyo, gezerken sayamadığım şömineler, iki gizli geçit, şarap mahzeni, kütüphane, 240 metrekarelik tünel ile gezerken bizi şaşkına çeviren bu bina finansçı Sör Henry Pellatt diye bir kişiye aitmiş. Eşi için yaptırdığı evin inşaatında üç yüz kişi çalışmış ve üç yılda yapılmış.

Vergi yükü yüzünden Kanada hükümetine bağışlanan Casa Loma, bahar ayında bahçede açılan kafesi ile de görülmeye değer. Ayrıca müze öğleden sonra kapandıktan sonra, düğün töreni ve ayinler için kiralanabiliyor.

Evin odalarının dekorasyonu, piyanolar, şömineler beni çok etkilese de Duru ile yüzlerce basamak çıkarak, korku filminde heyecanlı dakikalar yaşar gibi  ulaştığımız kulelerin içi ve dışarıdan görülen manzara da çok etkileyiciydi doğrusu.

Burada ne güzel film çekilir dedikten sonra internette yaptığım arama sonucu benden önce düşünenler olduğuna şaşırmadım doğrusu. X-men filminde çocukların eğitildiği ahşap büyük kapılı köşkü hatırlıyor musunuz, İşte orası Casa Loma’nın kış bahçesi.

Dünyadaki aşk için inşa edilen binalar listesinde ilk yirmide yer alan Casa Loma, Toronto’da görülecek yerler listenizde mutlaka olmalı. Görülecek mevsim olarak bahar aylarını tercih etmenizi öneririm.

Adres:
1 Austin Terrace Toronto, Ontario
M5R 1X8
Canada

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz