Toronto’nun Önemli Sanat Sokağı-Graffiti Alley

0

Toronto’ya gelirseniz ve tabii bana nereleri görelim diye sorarsanız, size önerilerim içinde Graffiti Alley mutlaka olacaktır. Sadece turistlerin değil yerel halkın da çok severek gittiği ve fotoğraf için bol malzeme bulunan bu sokak tam bir renk cümbüşü.  Üstelik tam da şehir merkezinde ve şehrin en önemli sokak sanatı merkezlerinden biri bana göre.

Rush Lane olarak da bilinen 1 km uzunluğundaki bu sokak, Oueen Street West ve Richmond Caddesi arasında. Gerek ulaşımının kolaylığı, gerek açık havada olması, çok fazla müzeye sahip olmayan bu şehir için güzel bir fırsat.

Duru ile havaların ısınmasını bekliyorduk uzun zamandır, bu geziyi yapmak için; fakat gördük ki buralara bahar gelmeyecek, biz giyindik kuşandık düştük yola. Yani ben giyindim kuşandım, ergen kızımın içi yanıyor.

Graffiti Alley’e gelmeden de Queen Caddesini kesen ara sokaklarda da değişik graffitilere rastlıyorsunuz. Hele terkedilmiş gibi görünen binaların arkalarına geçtikçe manzara “Kaybedenler Kulübü”nden bir sahne gibi. Benim her köşede Duru’ya “bi fotoğraf çeker misin” yalvarışlarımı saymazsak, gezimiz keyifli başladı.

Ne zaman ki Portland sokağından girdik ve göz alıcı bir açık hava sanat galerisi ile karşılaştık. Renkler, figürler, mekanların izbe ama aynı zamanda etkileyici ruhu karşısında ikimiz de şaşırıp kaldık. Bir yandan resimleri inceliyor bir yandan da sanatçılarla konuşmaya çalışıyordum. Zira biz gezerken çoğu işine devam ediyordu. Artık odaklanmış olduklarından mı – ki böyle düşünmek istiyorum- sanatçı kaprisi mi bilmiyorum, hiç oralı olmadılar. Oysa beğenimi dile getirecektim sadece. Belki bir iki de fotoğraf çekerdim.

Siz kişilere, durumlara takılmayın, yolunuz buralara düşerse, ya da buradaysanız ama vakit bulamadıysanız yaratın ve bu sokağı gezin. Çocuklar için de çok güzel bir deneyim olacaktır. Hatta oradan çıkın Death in Venice’de ödüllü Kaya’nın mekanında dünyada tadını, adını bilmediğiniz dondurmalardan tadın. Benden de Kaya’ya selam söyleyin. 536 Queen Street West.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz