Türkiye’nin İlk Evcil Hayvan ve Yaşam Festivali, Petival

0

Geçtiğimiz aylarda 11 yaşındaki köpeğimiz kayboldu ve bir hafta boyunca çılgınlar gibi her yerde aradık. Kendini korumayı bilmeyen, bugüne kadar evin bahçe çitlerinin dışına bizden ayrı olarak çıkmamış, son derece uysal, her çağıranın peşinden giden bir goldenretriever. Deliye döndüm, sürekli başına gelebilecek en kötü senaryoları yazdım ve o sırada aklıma hep sokak hayvanları geldi. Başlarına gelen pek çok felaketi okurken, görürken bir de bilmediklerimiz var. Zehirlenen, işkence edilen zavallılar ve bir heves sahiplenilip sonra sokağa terkedilen evcil hayvanlar. Bu konuda koyulacak yasaklar, verilecek cezalar bence pek de işe yaramıyor. Toplumsal bilinç çok önemli. İşte sonunda birileri bunu düşünmüş ve ilki 2018 Eylül ayında Forest Kemerburgaz’da düzenlenen bir festival yapılmış; Türkiye’nin ilk Evcil Hayvan ve Yaşam Festivali ”Petival”. 25-26 Mayıs’ta Antalya’da yapılan ikinci festivalin bir sonraki tarihi  28-29-30 Haziran’da. Festival bu kez Caddebostan Sahili’nde gerçekleşecek.

Uzman eğitmenler, veterinerler ve ünlü konuklarla söyleşiler, birbirinden eğlenceli ödüllü yarışmalar, showlar, çocuklar için atölyeler, standlar ve tüm gün müzik ve eğlencenin olacağı festivalde sokak hayvanları için barınak bağışının yanı sıra Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu’na  gelirleri sokak hayvanları için bağış yapılacak. Ünlü çizer Serkan Altuniğne ve köpeği Bobo‘nun sürprizleriyle sokak hayvanları için “mama açık artırması” ile elde edilecek mamalar da yine sokak hayvanları için bağışlanacak.

Katılımcıların 3 gün boyunca eşsiz bir deneyim yaşayacağı festivalde, Cem Yılmaz‘ın son filminde de rol alan, dizi ve reklamların “ünlü” köpeği Mithril ve yine Fi, Kızım, Leke gibi dizilerin oyuncu köpeği Jason ile şovlar, oyuncu Banu Başeren ve yazar G. Ülkem Gürbüz ile çocuklar için doğa bilinci ve hayvan sevgisine yönelik interaktif masal söyleşisi, katılımcıların patili dostlarıyla katılıp birlikte keyifli zaman geçirebilecekleri birbirinden eğlenceli yarışmalar, 2014’den bu yana dizi ve filmlerde de hayvan eğitmenliği yapan eğitmen Hafi Ersen Akbaş ile köpek eğitimi, veterinerler ve hayvan eğitimi konusunda uzman Ali Yeşilırmak ve Gamze Alan ile söyleşiler, patili dostlarıyla katılacak oyuncular Keremcem, Duygu Çetinkaya, Kerem Fırtına, yönetmen Aysun Akyüz, Mehmet Turgut, “Köpek” filmi ile sokak hayvanlarına dair farkındalığı arttıran yönetmen Cem Hakverdi ve Köpek filmi ekibinin yanı sıra birçok ünlü isimle söyleşiler, sokak hayvanları için kulübe boyama atölyesi,  Levent Erim Dj’liğinde gün boyu eğlence ve sürpriz konuk katılımcılar ile dolu dolu bir festival yaşanacak.

Hem eğlenceli, hem patili, hem püfür püfür bir haftasonu için Caddebostan’da buluşalım. Katılımcılar, sosyal medya üzerinden patili dostlarıyla çekildikleri selfie’leri  #Enpatiselfie hashtagi ile paylaşarak #Enpatiselfie yarışması sonucunda ödüllendirilecekler.

Giriş ücretsizdir.

Köpeğimizi bir hafta sonunda yaralı halde bulduk, şu anda çok iyi.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz