Turna Kuşları Barış İçin Kanat Çırpıyor

0
MILIST GOKHAN KARAKAS HIROSIMAYA ATILAN ATOM BOMBASININ YILDONUMUNDE ISTANBUL OYUNCAK MUZESINDE KAGITTAN TURNA YAPILDI.

Hiroşima’ya atılan atom bombasının 71. Yıldönümünde, Türk ve Japon çocuklar İstanbul Oyuncak Müzesi’nden dünyaya barış mesajları yolluyor…

Turna Kuşları Barış İçin Kanat Çırpıyor

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde her yıl düzenlenmekte olan Sadako Sasaki’yi anma gününün bu yıl on birincisi düzenlenecek. Sadako Sasaki’yi anma günü müzede her yıl farklı bir etkinlik ile birleştirilmekte ve çocukların yaptıkları turna kuşları ile dünyaya barış mesajları vermektedir.

6 Ağustos tarihinde düzenlenecek etkinlikte bu yıl  Türk ve Japon çocuklar, Sadako Sasaki’nin dileğinin gerçek olması için origami sanatı ile yaptıkları turna kuşlarını uçurtmaların kuyruklarına takıp sembolik olarak Sadako Sasaki’nin anısına Japonya’ya uçuracaklar. Anma gününde Türk, Japon dostluğu vurgulanacak, çocukların sevgi, kardeşlik ve dünya barışı ile ilgili mesajlarına yer verilecek.

Turna Kuşu

Etkinliğe katılım müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Etkinlikler 6 yaş ve üzeri çocuklara yönelik olacak. Etkinlik Programı aşağıdaki gibidir.

Etkinlik programı;

15:45-16:15 Uçan Masallar Uçurtma Masal Atölyesi ile Uçurtma Yapımı

16:15-16:30 Origami Sanatı ile Turna Kuşu Yapımı

Eğitmenler: Gökçen Atamgüç, Marion Dupeyrat ve İbrahim Yılmaz

Etkinlik müze ziyaretçilerine ücretsizdir. Müze giriş ücreti tam: 12 TL. , indirimli, 9 TL. dir.

Sadako Sasaki kimdir derseniz,

12 yaşına geldiğinde Hiroşima’ya atılan atom bombasından dolayı hastalanarak yatağa düşen Sadako Sasaki, bir Japon inancına göre kâğıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileğinin gerçek olacağına ve iyileşip tekrar eskisi gibi oyuncaklarıyla oynayacağına inanmaktaydı.

Sasaki hayata gözlerini yumduğunda yatağının başucunda kağıtlardan yaptığı 646 turna kuşu durmaktaydı!..

Her yıl dünyanın farklı yerlerinde Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı rengarenk turna kuşlarını katlayan çocuklar dünyaya barış mesajı verirler. İstanbul Oyuncak Müzesi’nde açıldığı ilk yıldan beri Sadako Sasaki’nin anısına turna kuşu etkinliği düzenlenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz