>UYGUNSUZ GERÇEK

0

>

Değişik bir başlık değil mi? Uygunsuz gerçek….

Başımızı derde sokan kötü gelişmelerin özünde bilmediğimiz şeyler değil, başımıza asla gelmeyeceğinden emin olduklarımız vardır.” Mark Twain’in bu gözel sözüyle başladı film.

Son zamanlarda izlediğim en güzel filmdi. Film değil tabi gerçekti. Küresel ısınmayı konu alan “Uygunsuz Gerçek” adlı filmden bahsediyorum. Amerika’nın eski başkan yardımcılarından Al Gore’un siyaseti bıraktıktan sonra küresel ısınmaya karşı verdiği mücadeleyi ve ülke ülke gezerek yaptığı sunumları anlatan bir film. Yeryüzünün nereye doğru gittiğini anlatan, bilinçsizce tükettiğimiz doğal kaynakları gösteren, insanoğlunun kendi sonunu nasıl yarattığını anlatan harika bir film.
Anne babaların, çocukların, gençlerin kısacası herkesin mutlaka izlemesi gereken hatta okullarda gösterilmesi gereken bir film olmuş bence. Çevremiz Al Gore gibi politikacılardan oluşsa bu dünya çok daha güzel olur herhalde.

Filmin sonunda ise küresel ısınmayı durdurmak için bir şeyler yapmak isteyenlere 10 ipucu veriliyor. İşte karbondioksit salınımını azaltmak için yapabileceğiniz 10 basit şey ve bunları yaptığınızda ne kadar karbondioksit tasarrufu sağlayabileceğiniz:
1.Ampulünüzü değiştirin
Standart akkor ampulünüzü tasarruf ampulü ile değiştirin, yılda 75 kg karbondioksit tasarrufu sağlayın.
2.Daha az araba kullanın
Daha sık yürüyün, bisiklet kullanın ve toplu taşıma araçlarından daha çok faydalanın. Araba kullanmadığınız her 2 km için 0,75 kg karbondioksit tasarruf edeceksiniz.
3.Geri dönüşüme katkıda bulunun

Evinizden çıkan çöplerin sadece yarısını geri dönüştürerek yılda 1200 kg karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.
4.Lastiklerinizi kontrol edin
Düzgün şişirilmiş lastiklerle litre başına aldığınız yol %3 oranında artacaktır. Her 4 litre benzin tasarrufu, 10 kg karbondioksiti atmosferimizden uzak tutar.
5.Daha az sıcak su kullanın
Suyu ısıtmak için çok fazla enerji gerekmektedir. Daha az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg, giysilerinizi soğuk ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg. karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.
6.Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçının
Çöpünüzü %10 oranında azaltarak 600 kg karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.
7.Su ısıtıcınızı ayarlayın
Isıtıcınızı kışın 2 derece aşağı, yazın 2 derece yukarı ayarlayın. Bu basit ayarlamayla yılda 1000 kg karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.
8.Bir ağaç dikin
Bir ağaç ömrü boyunca 1 ton karbondioksit emer.
9.Çözümün parçası olun
Harekete geçmek ve daha fazla bilgi almak için iklimkrizi’ni ziyaret edin.
10. Herkese anlatın ve arkadaşlarınızı uygunsuz gerçek filmini seyretmeleri için teşvik edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz