Uzay Kampı Maceraları

4

Kitaplarını çok severek okuduğum Canan Tan bu kez yepyeni bir çocuk kitabıyla karşımızda. Fakat bu kitaba sadece çocuk kitabı demek doğru olmaz. Hele ki evde astronomiye, uzaya meraklı birileri varsa bugün bizde olduğu gibi kitabı paylaşamazsınız. Duru ne zamandır babasıyla İzmir’deki Uzay Kampı’na gitmek istiyor. Geçen yaz planlarda bir değişiklik oldu ve gidemediler ama kısmetse bu yaz ilk yapılacaklar listesinde bu kamp. Tam da bu konu gündemimizde iken bu sabah Doğan Egmont’un gönderdiği Uzay Kampı Maceraları bizi bizden aldı. Erkan hemen kitabı okudu ve heyecanla yazı beklemeye başladı bile.

Eğitmenler eşliğinde Can, Kutlu, Anita, Barış ve diğer pek çok çocuk ve genç, altı günlük bir program için bir araya geliyorlar. Son teknolojiyle donatılmış tesiste onları birbirinden heyecanlı aktivite bekliyor. Astronot simülatörleri kullanıyor, uzay mekiği uçuş görevini üstleniyor, model roket hazırlayıp fırlatıyorlar. Ayrıca yarışmalara katılan ve uzay hakkında merak ettikleri tüm sorulara yanıt bulan katılımcılar, unutulmaz anılarla evlerine dönüyor.

Duru’nun Canan Tan ile tanışması ilk olarak okuduğu Beyaz Evin Gizemi adlı kitapla oldu ve tek kelimeyle kitaba bayıldı. Öyle ki tam üç kez okudu. Canan Tan ile tanıştığında da hemen bu kitabı imzalattı. Ah Şu Uzaylılar, Sevgi Dolu Yürek, Aliş ile Maviş Dizisi, Sevgi Yolu, Arkadaşım Pasta Panda gibi çocuk kitapları da bulunan Tan’ın başarılı gözlem gücü ve usta kalemi yediden yetmişe tüm okurlara sesleniyor. Uzay Kampı Maceraları kitabını okuduğunuzda bunu anlayacaksınız bu yüzden kitap için yaş arası veremiyorum.

Uzayın derinliklerine dair bilgi edinmek ve hayatları boyunca hatırlayacakları bir deneyim yaşamak isteyen katılımcıların bir çatı altında toplandığı Uzay Kampı Türkiye’nin konu olduğu kitap çocukları eğlendirip öğretirken yetişkinlere de bambaşka deneyimler yaşatacak ve bir an önce Uzay Kampı’na gitmenin yollarını araştırtacak.

Kim bilir yazın kamp dönüşü kızım ve babası da bir kitap yazar belki…Ne de olsa şu an Duru’nun en büyük merakı kitap yazmak.

4 YORUMLAR

  1. bizimki de okul arkadaslari ile beraber gitmek istiyor uzay kampina daha heyecanli olurmus …Canan Hanim’in Beyaz Evin Gizemi bizde de elimizden dusmeyen kitaplardan biri yeni kitabi da hemen alalim.

  2. Özellikle çocukların uzaya astronomiye hobi olarak bile olsa yönlendirilmesini düşünüyorum. 10 yaşındaki çocuklar avrupada amerikada teleskopla süpernova keşfediyorlar haberlere çıkıyorlar. Düşünün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz