Vadi Açıkhava’da Murathan Mungan Şarkıları

1

Pandemi günlerinde en çok neyi özlediniz derseniz, konser ve tiyatroya gitmek olur yanıtım. O kadar burnumda tütüyor ki beklediğim oyuna bilet almak için heyecanlandığım günler ya da açık havada şöyle bir yaz konseri. Ne güzel günlermiş de kıymetini bilememişiz sanki. Siz havalar soğumadan, sosyal mesafeyi koruyarak bir konser izleme şansımız olacak mı diye düşünürken ben, Vadi İstanbul’da 19 Eylül Cumartesi gerçekleşecek olan harika bir konser müjdesini vermek istiyorum. Murathan Mungan Şarkıları, Senfonik Konser.

Uzun yıllar Sertab Erener, Kayahan, Nilüfer gibi sanatçıların menajerliğini yapan 2005 yılında Harbiye Açıkhava’da ilk kez “Senfonik İbrahim Tatlıses” konseriyle kendi projelerini gerçekleştiren Nurcan Karaca şimdi de Murathan Mungan imzalı şarkıları Alper Kömürcü yönetiminde 30 kişilik senfoni orkestrası eşliğinde şahane sanatçıların yorumlayacağı bir konsere imza atıyor.

Neden Murathan Mungan diye sorduğumda Nurcan Karaca şöyle yanıtladı;

Murathan Mungan yazar ve şairliğinin yanında aynı zamanda güçlü bir şarkı sözü yazarı. Rağbet gören işler yapmak adına makineden çıkan ritmlere anlamı, derinliği olmayan sözlerin yazıldığı hızla tüketilen şarkıların arasında mücevher gibi parlayan, hepimizin hayatlarında bir izi olan, değerli bir anımıza eşlik etmiş, hüznümüzü yükleyebildiğimiz, keyifle dinlediğimiz kitap gibi şarkılar Murathan Mungan imzalı şarkılar…işte o  güzel şarkılara senfonik aranjmanların çok yakışacağını düşündüğüm için böyle bir proje geliştirdim. 

Bu dönemde böyle büyük bir projeye cesaret etmek çok kolay değil. Sanırım Karaca’nın yukarıda Murathan Mungan için söylediği sözler ona koşma gücü vermiş. Herkesin bu enerjiyi, heyecanı bulması şu dönemde en büyük dileğim sevgili okur.

Pop ve klasiği birleştiren bu tarz belli bir yaş grubu beklentisinin aksine üniversite öğrencisinden emekli olmuş insanlara kadar her yaş grubuna hitap ediyor. Kaliteli müzik sevme ortak paydasının yaş grubu ayrımını kaldırdığı ender projeler bu tarz projeler, kaçırmamak gerek.

Projedeki isimler de bomba. Derya Köroğlu, Kalben, Ceylan Ertem, Gülden Karaböcek. Bu isimlere nasıl karar verdiğini gelin organizatörden okuyalım;

Murathan Mungan şarkılarının baş rolde olduğu böyle bir projede yıllarca Maskeli Balo, Telli Telli, Çember, Aşk Yeniden gibi birçok Murathan Mungan imzalı şarkıyı ondan duyup sevdiğimiz Derya Köroğlu olmazsa olmaz bir isimdi. Kalben MurathanMungan2020 albümünde yorumculuğuyla dikkatimi çekmişti. “Otel Odaları” şarkısını Gülden Karaböcek söylemeliydi. Ceylan Ertem de aynı şekilde yorumculuğu beğenilen bir sanatçı, projeye yakışacak bir isim diye düşündüm.

Björk’ün bestesi ile Murathan Mungan sözlerinin buluştuğu “Aşk Tesadüfleri Sever” şarkısı ile Attila Özdemiroğlu’nun besteleyip Sezen Aksu’nun yorumuyla görücüye çıkmış “Eskiden” şarkısını dört gözle bekliyor Nurcan Karaca, onda anısı olduğu için. Bense tüm parçaları bekliyorum, çok özledim bir konserde sanatçılara eşlik etmeyi.

Sanatçılar demişken onlara da sorular yönelttim, işte samimiyetle verdikleri yanıtlar;

Karantina günlerinden sonra sahneye çıkmak size daha önceki konserlerinizden farklı duygular yaşatıyor mu?

Kalben: Tüm dünyayla içinden geçtiğimiz zamanın ruhu, beni özellikle daha iyimser, umutlu ve sevgi dolu olmaya teşvik ediyor. Acımızın boşa olmadığına inanmak istiyorum. Hepimizin daha özgür, keyifli ve üretken yaşamlar var edeceğine inanmak istiyorum. Konserlere de bu inancım yansıyor. Yeni bir güç ve bağlılık temsili gibi…
Gülden Karaböcek: Hiçbir değişiklik olmadı şarkılarım aynı sevgiyle coşkuyla dinleniyor.

Konserde söyleyeceğiniz parçaları neye göre seçtiniz? Sürpriz düetler olacak mı?

Kalben: Sevgili Derya Köroğlu’nun değerli yorumlarına göre şekil aldık. Böyle önemli isimlerle çalışmanın akışına bıraktım kendimi. Sürprizler her zaman olur.

Gülden Karaböcek: Murathan Mungan’ın bir önceki albümünde yorumladığım “Otel Odaları” parçasını yorumlamam için teklif geldi.

Murathan Mungan imzalı şarkıları senfoni orkestrası eşliğinde yorumlayacak olmak hem söz yazarı hem yorumcu olarak sizde nasıl duygular uyandırıyor?

Kalben: Daha önce Hollanda’da çok uluslu bir festivalde senfoni ile çalma/söyleme deneyimim oldu. Ülkemde de bu şansa erişmiş olduğuma, hele Murathan Mungan’ın sözleriyle, çok mutluyum.

Gülden Karaböcek: Murathan Mungan şarkılarını senfoni orkestrasıyla okumak benim için onurdur, keyifli bir gece  olacağı düşünüyorum

Müzik direktörlüğünü Alper Kömürcü’nün yaptığı ve bir Nurcan Karaca projesi olan Murathan Mungan Şarkıları-Senfonik Konseri için biletleri Biletix web sitesinden ya da bilet satış noktalarından temin edebilirsiniz.

Hem kaliteli müzik dinlemek hem ruhumuzu dinlendirmek hem de kışa harika bir başlangıç yapmak için Vadi Açıkhava’da buluşalım. Üçüncü parça bana gelsin. Sizin şarkınız hangisi olacak acaba?

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz