Ya doğum sonrası?

4

Hiç unutulmayacak andır o, bir bebeğiniz olacağını duyduğunuz dakikalar. Hayat bir anda değişir, ne yiyeceğim, ne kadar kilo alacağım, üçlü testler, bebek eşyaları, odası…Tatlı telaştır bunlar hep, öncesinde hazırlanmaktan keyif aldığımız. Hastane çantamız hazırdır aylar öncesinden, ikram edilecek şekerlerden giyilecek geceliğe kadar özenle seçilir. Tüm bunların hepsini yaptım ben. Ama önemli bir detayı kaçırmıştım bunlar için hazırlanırken.Kaçırdığımı da şimdi anlıyorum ve neden o kadar sıkıntı çektiğimi.

Bebeğimize kavuşup eve geldikten sonra bizi nelerin beklediğini, hastanede gayet güzel yapılan banyo, bebek giydirme, gazının çıkarılmasının aslında evde ne kadar büyük olay olacağını, bu olaylardan olumsuz olacak etkilenecek bir sürü insanı ve en önemlisi kendimin ne kadar bunalacağını hiç tahmin etmemiştim. Ben işin bu boyutunu hiç düşünmemiştim ta ki Esra Ertuğrul’un böyle bir eğitim verdiğini duyana kadar. Gerçekten doğum sonrasındaki bu kısım çok önemli. Doğal olarak hele ilk kez anne oluyorsak, acemi davranabiliyoruz ve bu acemilik tüm düzenimizi bozabiliyor. Oysa hayat o kadar da zor değil, eve gelen miniğin ilk ayları olsa bile. İşte çok yararlı bulduğum Doğum Sonrası Bebek Eğitimi’ni sizlerle paylaşıyorum, paylaşmakla da kalmayıp bu yazıma yorum bırakanlardan bir çifte bu eğitimi üzretsiz hediye ediyorum. Haydi anne baba adayları, ya da bebek düşünen çiftler, ya da potansiyel anne babalar, yorumuzu bırakın harika bir deneyime sahip olun. 18 Ekim saat 18:00’e kadar yorum bırakabilir, Bebekeşya’nın sponsorluğunda yapılacak bu eğitime katılabilirsiniz.

DOĞUM SONRASI BEBEK BAKIM EĞİTİMİ

-Göbek bakımı,

-Yeni doğan sarılığı,

-Bebeğin altının değiştirilmesi,

-Bebeği  tutuma ve taşıma,

-Bebeği  giydirme,

-Yenidoğan refleksleri,

-Bebeğin yıkanması,

-Bebeğin gazının çıkarılması,

-Bebek için rahatlatma masajı,

-Bebeğin aşıları,

-Bebeğin uyku düzeni,

-Bebeğin tırnaklarının kesilmesi ve bakımı,

-Bebeğin ağlaması ve onu sakinleştirmenin püf noktaları

Bu eğitimin sonunda elinizde bir planınız oluşmuş olacak. Bebeğinizi nasıl besleyeceksiniz?,Size destek olacak ürünler nelerdir? Bebeğinizi nasıl yıkayacak, altını nasıl temizleyeceksiniz? Kimler ilk günlerde size nasıl destek verebilir? gibi konuları netleştirmiş olacaksınız. Bunun yanı sıra bebeğiniz için gerçekten neler almalısınız? Bunu da netleştirmiş olacaksınız ve gereksiz masraflardan kaçınacaksınız. Daha fazla aklınızda soru varsa eğitimle ilgili ertugrul.esra@gmail.com adresinden Esra Hanım’a ulaşablirsiniz.

Eğitim tarihi: 20 Ekim Cumartesi 14:00 – 16:00 arası

Eğitim yeri: Ömer Avni mah. İnebolu sok. no: 37 34427 Kabataş

Esra Ertuğrul kimdir?

1994’de İstanbul Ü.Florence Nightingale Hemşirelik Y.O mezunu olduktan sonra Marmara Ü. Sağlık Kurumları Yöneticiliğinde yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisans yaptığı dönemde İ.Ü.ÇapaTıp Fakültesi Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Araştırma ve Eğitim Biriminde hamile eğitimi, Emzirme Danışmanlığı, Bebek Beslenmesi ve Ek Gıda, Aile Planlaması gibi konuları içeren bir projede Eğitim Hemşiresi olarak çalıştı. Emzirme Danışmanlığı eğitimini aldıktan sonra ailelere emzirme konusunda danışmanlık verdiği gibi, Eğitimci Eğitimleri verdi.  Daha sonra Özel bir hastanenin tüp bebek bölümünde Koordinatör olarak görev yaptı, halen devam ediyor. Tüp bebekde çalışırken 2008 yılında klinik psikolog arkadaşıyla beraber Bebeimgeliyor Doğuma Hazırlık kursunu açtılar. 2010 yılında oğlu dünyaya gelene kadar devam etti. Oğlu 33. Haftada dünyaya gelip, kendi çektiği sıkıntılardan emzirme ile ilgili seminerler vermeye başladı. Bunun yanı sıra Emziren annelerin oluşturduğu Google grubunda Gönüllü Emzirme Danışmanı olarak annelere destek vermeye başladı. Şimdi Doğuma Hazırlık, Emzirme ve Doğum Sonrası Bebek adı altında eğitimler ve bireysel danışmanlık hizmetleri veriyor.

 

 

4 YORUMLAR

  1. Her anne-baba gibi ben de bu sınavdan çok korkuyorum.Hiç bir şekilde yanlış yapma lüksün yok,bütün bu bilgilerin gökten inmesi umut edilse de en iyi bildiğin konuda(bez değişimi mesela)hata yapabilirsin.Ama sonucu onun gozünden akan bir damla yaşsa kendini affedemiyorsun,neden ağladığını söyleyemeyen minik bedene bakıp sen de ağlıyorsun belki…..İşte benim korktuğum bu sınavın sadece küçük bir bölümü…………

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz