Yanındayız Derneği, Türkiye’de Bir İlk

0

Uzun yıllardır Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu olarak pek çok eğitim, konferans, farkındalık çalışmaları yapıyorum ki, bunlardan en etkili ve en bilineni de Özge Uzun ve Ebru Tuay ile birlikte sergilediğimiz Kadının Adı Var gösterisi Bugüne kadar çok şehir gezdik, çok farklı eğitim ve gelir seviyesinden insanla birlikte olduk, hepsinden güzel sözler duyduk, etkilendik, şaşırdık, kızdık ama hep çabaladık, çabalıyoruz. Biliyor musunuz, bu ülkede 2017 yılında 409 kadın, erkekler tarafından öldürüldü, bu ülkede okuma yazma bilmeyen 2.5 milyon kişinin %85’i kadın, bu ülkede kadınların istihdama katılma oranı %28.8.

Yıllarca bu ülkenin kadınları, kadın hakları konusunda çalıştı, toplumsal cinsiyet eşitliği için yürüdü, kimi zaman itildi kakıldı kimi zaman hor görüldü, kimler tarafından? Çoğu zaman erkekler, kimi zaman hemcinsleri tarafından, evet evet hemcinsleri.

Artık durum değişti. Cinsiyet eşitliği için ayağa kalkan, sesini yükselten, YANINDAYIZ diyen erkekler var. Bu erkekler “tam eşitlik” istiyorlar. Hayatın her alanında erkeklere tanınan fırsatların tamamı, kadınlara da tanınsın diye, YANINDAYIZ diyorlar.

Türkiye’de bir ilk ve dünyadaki sayılı sivil toplum kuruluşlarından biri olan YANINDAYIZ DERNEĞİ, cinsiyet eşitsizliğine ve cinsiyete dayalı ayrımcılığa neden olan her türlü engel ve önyargıyla mücadele etmek amacıyla kuruldu. Kurucu başkanı bir kadın. Aynı zamanda benim de  sahibi olduğu şirkete eğitimler verdiğim ve kadın istihdamı için canla başla çalışan Nur Ger. Kurucu üyelerinin tamamı ise erkeklerden oluşuyor ve gururla söyleyebilirim ki eşim Dr. Erkan Tozluyurt da o 40 kişiden biri. Bir kadın, bir kız çocuğu annesi olarak hislerimi anlatmam imkansız. Şimdi O da benim yaptığım işler için YANINDAYIZ diyor ya benden mutlusu yok.

YANINDAYIZ Derneği Neden Erkek Ağırlıklı Bir Sivil Toplum Kuruluşu?

Yanındayız Derneği kurucusu Nur Ger bunu şöyle açıkladı; meseleyi, onu yaratan erkekler olmadan çözmek mümkün değil. Ailede, ekonomide ve toplumda karar vericilerin, yasa koyucuların ağırlıklı erkek olmasından dolayı, değişimin erkeklerden başlaması şart.

Nur Hanım’a kesinlikle katılıyorum ve özellikle erkeklerde zihniyet ve davranış değişikliği şart diyorum.

YANINDAYIZ Derneği, erkekleri hedef alarak, erkeklerle birlikte; başta kadına yönelik şiddetin sonlanması olmak üzere, eğitim, sağlık, çalışma hayatı, ev emeğinde ortaklık gibi hayatın tüm alanlarında tam eşitliğin sağlanması için farkındalığı arttırmaya yönelik çalışacak. Ben de bu dernek için onlara yanlarında olduğumu hatırlatır, başarılar dilerim.

Peki kim bu cesur erkekler? Tabii ki torpil geçerek ilk olarak Dr. Erkan Tozluyurt, Mert Fırat, Ahmet Ümit, Agah Uğur, Ahmet Dördüncü, Arda Batu, Ata Selçuk,Bekir Ağırdır, Bernard Arkas, Burhan Karaçam, Bülent Gürcan, Cevdet Mercan, Cüneyt Yavuz, Doç.Dr.Can Ger, Dr. Alper Hasanoğlu, Dr. Bahadır Kaleağası, Dr. Bülent Atuk, Dr. Güven Sak, Ferhat Boratav, Gökhan Öğüt, Gönenç Gürkaynak, Görgün Taner, Hakan Güldağ, Laki Vingas, Mehmet Nane, Murat Yeşildere, Murat Yetkin, Necati Özkan, Okan Yılmazer, Prof.Dr. Bülent Bayraktar, Sami Kariyo, Selçuk Pehlivanoğlu, Sinan Altun, Soli Özel, Şükrü Ünlütürk, Tamer Saka, Tolga Egemen, Uğur Gürses, Yekta Kopan, Yetik Kadri Mert ve tabii ki tek kadın Nur Ger. 

YANINDAYIZ Derneği’nin çok da güzel, kısa ama etkileyici bir filmi var. İyi seyirler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz